آموزشتحلیل فاندامنتال

نگاهی به ۳ ارز برتر پر سود در هفته گذشته

در این مقاله به سراغ ۳ پروژه ای خواهیم رفت که در هفته گذشته بیشترین رشد را تجربه کردند. هدف از این کار بررسی چرایی این رشد هاست که در نهایت می تواند به کاربر کمک کند دید بهتری از بازار پیدا کند و در آینده با شنیدن اخبار مختلف قادر باشد تحلیلی از تاثیر آن خبر بر روند قیمتی پروژه داشته باشد. ضمن این که توضیح مختصری از پروژه هم قبل از چرایی رشد آن ذکر خواهد شد که علاوه بر افزایش آگاهی کاربر می تواند درب ورود به تحقیق بیشتر در مورد پروژه و شاید سرمایه گذاری بر روی آن را باز کند.

شما می‌توانید جدید ترین اخبار و مقالات در حوزه ارز دیجیتال را از آکادمی توایکس دنبال کنید.

Lido DAO با توکن LDO

لیدو یک پروژه سپرده گذاری با قابلیت نقدشوندگی (Liquid Staking) است. به طور کلی زمانی که در پروژه هایی با مکانیزم اجماع PoS (اثبات سهام) فردی قصد دارد به عنوان اعتبار سنج (Validator) در آن شبکه فعالیت کند می‌بایست توکن های آن شبکه را سپرده گذاری کند. این سپرده گذاری معمولا باعث قفل شدن کوین می شود. به این معنا که آن فرد تا زمان قفل بودن کوین هایش نمی‌تواند از آن ها بهره دیگری ببرد. پروژه های لیوکوئید استیکینگ مانند لیدو (Lido) این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهند که علاوه بر سپرده گذاری کوین های خود بتوانند از آن در پلتفرم های دیگر  استفاده کنند یا حتی آن ها را به فروش برسانند.
بارزترین مثال در این زمینه در مورد اتریوم صادق بود. افرادی که مایل بودند در شبکه اتریوم در زمان انتقال به PoS اعتبار سنج یا همان ولیدیتور (Validator) شوند می بایست ۳۲ اتر (ETH) در این شبکه قفل میکردند که این امر دو محدودیت بزرگ برای آن ها به همراه می آورد.  (اول اینکه تا زمان مهاجرت شبکه کوین های آن ها قفل می شد و دوم این که باید حتما حداقل ۳۲ اتر در اختیار شبکه می گذاشتند.)

لیدو (Lido) این امکان را در اختیار سرمایه گذاران قرار داد که تعداد دلخواهی از اتر (ETH) را در این شبکه سپرده کنند و در ازای آن stETH به آن ها پرداخت می کرد. که خود این توکن قابلیت سپرده گذاری در پلتفرم های دیگر و حتی فروش داشت. 

این پروژه در هفته گذشته توانست تا ۱۶ درصد بازگشت سرمایه برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد. دلیل عمده این رشد قیمتی را می توان در خرید نهنگ های این پروژه دانست. بر اساس گزارش های اخیر Lookonchain حساب ۳ نهنگ بزرگ این پروژه شاهد جمع آوری مقدار قابل توجهی توکن LDO بوده است. یکی از این ۳ آدرس ۷۲۴۸۲۲ توکن LDO به ارزش ۱٫۵ میلیون دلار در قیمت ۲٫۰۱ دلار و دیگری ۶۵۵۶۴۱ توکن LDO به ارزش ۱٫۳۸ میلیون دلار در قیمت ۱٫۸۳ دلار از بایننس خارج کردند. آدرس دیگری هم ۷۰۸۸۳ توکن LDIمعادل ۹۷۴ هزار USDC را در تاریخ ۱۲ می در قیمت ۱٫۷۱دلار خریداری کرده است.

دیگر علت رشد قیمتی توکن  LDO را باید راه اندازی Lido V2 (نسخه جدید لیدو) دانست. این ارتقاء مورد انتظار چندین ویژگی قابل توجه را برای اکوسیستم Lido DAO به ارمغان می آورد و جذابیت آن را برای سرمایه گذاران و شرکت کنندگان افزایش می دهد. یکی از ویژگی‌های برجسته نسخه V2 این است که کاربران می‌توانند اتریوم سهام خود (ETH) را پس بگیرند.

لیدو دائو توکن

Conflux با توکن CFX

Conflux یک بلاکچین لایه اولی است که به عنوان بستری برای وب ۳ و برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. این شبکه مدعی است که زیرساختی مقیاس پذیرتر، غیرمتمرکزتر و امن تر نسبت به دیگر پروتکل ها ارائه می دهد.

به نظر می رسد رشد حدود ۱۶ درصدی این ارز دیجیتال در هفته گذشته به دلیل همکاری این کمپانی با تله کام چین (Telecom) در راه اندازی اولین سیم کارت مبتنی بر بلاکچین بوده است. 

برای اولین بار در دنیا BSIM یا همان سیم کارت بلاکچینی معرفی شده است. با ظاهری شبیه به سیم کارت های معمولی، BSIM کاملاً با سیستم های ترمینال مانند اندروید و IOS سازگار است.

از آنجایی که این شبکه با مقررات کشور چین هم مطابقت دارد، همکاری اش با تله کام چین برای سرمایه گذاران و شهروندان این کشور مورد اقبال واقع شده است.

خرید Conflux Network

Litecoin با توکن LTC

 این ارز دیجیتال که با ۶٫۷ میلیارد دلار مارکت کپ جایگاه یازدهم را در بین ارزهای دیجیتال از این لحاظ به خود اختصاص داده است در ابتدا بر اساس پروتکل بیت کوین با مقداری تغییرات طراحی و اجرا شد.

تغییراتی در الگوریتم هش، تعداد نهایی توکن ها، زمان نهایی شدن تراکنش ها و چند عامل دیگر. به عنوان مثال در شبکه لایت کوین به جای ۱۰ دقیقه (زمان مورد نیاز در شبکه بیت کوین) ۲٫۵ دقیقه زمان برای تولید بلاک لازم است. تراکنش ها در این شبکه ارزانتر است و آن را برای پرداخت های کوچک به گزینه مناسبتری از بیت کوین تبدیل کرده است.

این شبکه از سال ۲۰۱۱ شروع به فعالیت کرده است و بالاترین قیمت ثبت شده آن ۴۱۳ دلار در ماه مه ۲۰۲۱ بوده است. ضمن اینکه از ژوئن ۲۰۲۲ تا به امروز این ارز دیجیتال بیش از ۱۱۵ درصد رشد کرده است.

به نظر می رسد رشد این از دیجیتال دو هفته بعد از پیدایش پروتکل اردینالز لایت کوین (Litecoin Ordinals Protocol) اتفاق افتاده است. این امر شباهت زیادی به پروتکل اردینالز بیت کوین دارد که به فعالان بازار اجازه می دهد ان اف تی (NFT) مینت کنند. 

در دوم ماه مه، جامعه لایت کوین نسخه فورک شده از استاندارد BRC-20 را با نام LTC-20 معرفی کرد.

خرید لایت کوین

سخن آخر

هر هفته تعدادی از ارزهای دیجیتال رشد می کنند و تعدادی دیگر کاهش قیمت را تجربه می کنند. هیچ رشد و هیچ افتی بدون دلیل نیست و شناخت این دلایل می تواند در تحلیل روند قیمتی یک پروژه موثر باشد. بنابراین رصد قیمت های بازار و تغییرات آن ها در بازه های زمانی مختلف از کارهایی است که فعالان و دست داران این حوزه باید هر روز برای آن زمان بگذارند.

برای این منظور توایکس پلتفرمی است که می توانید از طریق آن علاوه بر دسترسی به قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال در زمان های مختلف زمانی می توانید به راحتی اقدام به خرید، فروش یا تبدیل ارزهای دیجیتال خود کنید.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا