آموزشکار با صرافی ها

احراز هویت چیست و چرا صرافی های ارز دیجیتال به آن نیاز دارند؟

با افزایش حجم بازار کریپتو و جلب شدن توجه جامعه جهانی به این حوزه افراد زیادی تمایل به ورود به این صنعت را داشتند. برای ورود، آنها نیاز داشتند که بتوانند پول فیات (پول رایج هر کشور مانند دلار یا ریال) خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند و همین امر یکی از دلایل اصلی بوجود آمدن احراز هویت برای صرافی ها بود که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت. با ما در آکادمی توایکس همراه باشید.

احراز هویت چیست؟

احراز هویت یا KYC که مخفف عبارت Know Your Customer است، به مجموعه ای از اعمال گفته می‌شود که توسط نهاد های مالی انجام می‌شود تا هویت مشتری خودشان را بشناسند. این اعمال به نهاد های مالی کمک می‌کنند تا آنها از میزان خطر همکاری با هر مشتری خود مطلع شوند.

صرافی های ارز دیجیتال نیز باید این اعمال را انجام دهند. صرافی ها با احراز هویت کاربران خود می توانند از انجام اعمال مجرمانه مانند پولشویی و تامین مالی تروریست ها جلوگیری کنند.

 پولشویی به فعالیت هایی اشاره می کند که به صورت غیر قانونی انجام می شوند و در نتیجه درآمد حاصل از آن غیر قانونی است و شرکت ها یا افرادی که این فعالیت ها را انجام می دهند قصد دارند که از طریقی رد پول خود را گم کنند تا شناسایی نشوند 

 تامین مالی تروریست ها به فعالیت هایی گفته می شود که از سازمان ها یا گروه های تروریستی حمایت مالی می کنند که هر دو این فعالیت ها کاملا غیر قانونی هستند و می توانند خطرات جدی را برای امنیت جهانی ایجاد کنند.

برخی از کاربران صرافی ها ممکن است مجبور باشند که مدارک بیشتری را ارائه دهند تا عملیات احراز هویت آنها انجام شود و زمانی که هویت آنها توسط صرافی تایید شد می توانند با ساخت یک حساب کاربری، معاملات خود را در آن صرافی انجام دهند.

احراز هویت به چه صورت انجام می شود؟

صرافی های ارز دیجیتال باید اطلاعات هویتی مشخصی را از کاربران خود بگیرند که این اطلاعات می تواند بسته به هر صرافی یا هر کشور متفاوت باشد و برخی از کشورها مانند آمریکا بخاطر ساختار قانون گذاری سخت گیرانه خود، صرافی هایی که در این کشور مشغول به کار هستند را موظف به دریافت اطلاعات زیادی از کاربران خود می کند ولی صرافی هایی که در کشور های آسیایی مشغول به فعالیت هستند معمولا اطلاعات کمتری را از کاربران خود می‌گیرند.

فواید احراز هویت

صرف نظر از همکاری صرافی ها با قوانین احراز هویتی که برای آنها وضع شده است، این قوانین مزایایی را برای صرافی ها به همراه دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • کاهش خطرات قانونی : با انجام احراز هویت برای کاربران، صرافی ها درگیری کمتری با مسائل قانونی و پرونده های قضایی پیدا می کنند و همچنین انجام احراز هویت کامل به صرافی کمک می‌کند تا در صورت تغییر قوانین برای احراز هویت مشکلی نداشته باشند و بتوانند همچنان به کاربران خود خدماتشان را ارائه دهند و بجای اینکه وقت خود را صرف وقف دادن خود با قوانین جدید کنند می تواند بر روی سرعت معاملات و آسان نمودن انجام تراکنش ها تمرکز کند.
  • افزایش اعتماد مشتری : چنانچه کاربر بتواند به آن صرافی ارز دیجیتال و امنیت حساب کاربری و دارایی های خود در آن صرافی اعتماد کند تمایل پیدا می‌کند که همچنان از سرویس های آن صرافی استفاده کند. در نهایت بهترین روش برای ایجاد اعتماد بین کاربران و صرافی ها، انجام احراز هویت است.
  • افزایش پایداری بازار : بازار ارز های دیجیتال می‌تواند بسیار بی ثبات و غیر قابل پیش بینی باشد و این امر باعث می شود که این بازار ناامن به نظر برسد، انجام احراز هویت می تواند به افزایش پایداری بازار کمک کند و یک اعتماد نسبت به بازار برای سرمایه گذاران ایجاد کند.
  • جلوگیری از آسیب دیدن اعتبار صرافی : اگر یک هک یا درز اطلاعات اتفاق بیفتد، اطلاعات احراز هویت که در صرافی موجود است بهترین گزینه برای جلوگیری از کلاهبرداری و دفاع از اعتبار آن صرافی است. صرافی می‌تواند خیلی سریع حساب هایی را که ممکن است با این فعالیت مجرمانه مرتبط باشند را مسدود کند.
  • کاهش خطر کلاهبرداری و پولشویی : شاید در نگاه اول مسخره به نظر برسد اما اگر به این اعداد نگاه کنید متوجه خواهید شد که چرا انجام احراز هویت برای صرافی ها ضروری است؛ در سال ۲۰۲۱ حدود ۸٫۶ میلیارد دلار بصورت ارز دیجیتال برای پولشویی استفاده شد که این اعداد اهمیت احراز هویت را در این صنعت نشان می‌دهد.

اهمیت احراز هویت برای صرافی های ارز دیجیتال

بیتکوین و دیگر بلاکچین ها توسط حکومت ها و بانک های مرکزی قانون گذاری نشده‌اند و به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی های خود را به سرعت و با امنیت بالا و همچنین با پرداخت کمترین کارمزد جابجا کنند. تراکنش های بین مردم بصورت لحظه ای و ناشناس روی بلاکچین انجام می‌شود.

ارزهای دیجیتال به سرعت در انتقال و ناشناس بودن تراکنش ها برای کاربران شناخته می‌شوند که این موضوع هر مجرمی را برای کلاهبرداری به وسوسه می‌اندازد تا بتوانند به وسیله آن قانون را دور بزنند.

برای پولشویی مجرمین نیاز دارند تا راهی را پیدا کنند که بتوانند از طریق آن به اصطلاح “پول کثیف” را به ارز دیجیتال  تبدیل کنند و پس از مدتی آن را مجددا به پول نقد رایج آن کشور تبدیل می کنند. این امر، صرافی های ارز دیجیتال را به مکانی ایده آل برای مجرمین تبدیل کرده تا بتوانند به راحتی فعالیت های پولشویی خود را در آن انجام دهند.

شاید در نگاه اول اهمیت انجام احراز هویت در صرافی برای شما قابل درک نباشد ولی این امر باعث ایجاد اعتماد در بین سرمایه گذاران می شود.

آیا احراز هویت باعث ایجاد امنیت می شود؟

پروسه احراز هویت برای جلوگیری از فعالیت های مجرمانه طراحی شده است. کاربران باید اطلاعات شخصی خود را وارد کنند تا صرافی با داشتن این اطلاعات، بتواند مجرمین را شناسایی کند و حساب های آنان را مسدود کند در این صورت دیگر به آنها اجازه فعالیت در صرافی خود را نمی‌دهد و در نتیجه با این کار پلتفرم خود را امن نگه می‌دارد. به هر حال احراز هویت معایبی نیز دارد که از جمله آن میتوان به هدر رفتن وقت و دلسرد شدن کاربر اشاره کرد، به علاوه همیشه خطر دزدیده شدن اطلاعات کاربران از صرافی توسط هکرها وجود دارد.

 به صورت کلی فرایند احراز هویت یک فعالیت ناخوشایند ولی پذیرفته شده برای جامعه ارز دیجیتال به شمار می‌رود که شاید عالی نباشد ولی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کلاهبرداری و جرایم در صرافی ها است.

کلام آخر

بخاطر وجود مسائلی همچون تحریم ایران، کاربران ایرانی قادر به استفاده از صرافی های متمرکز خارجی مثل بایننس که احراز هویت در آن اجباری است را ندارند در نتیجه صرافی های داخلی مثل صرافی ارز دیجیتال توایکس بوجود آمدند تا کاربران ایرانی بتوانند به معاملات ارز های دیجیتال در آن بپردازند. فرایند احراز هویت در توایکس شامل ۳ سطح می باشد که با مراجعه به سطوح کاربری در توایکس می توانید از جزئیات آن مطلع شوید.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا