ALT CoinMeme Coin

میم کوین‌ها: از پامپ تا راگ‌پول

میم‌ کوین‌ به عنوان نوعی هشدار اجتماعی شروع به کار کرد و توسط افرادی با حس شوخ طبعی تبلیغ شد. روی هم‌رفته، این تاثیر اجتماعی میم‌کوین‌ها بود که نقش مهمی در موفقیت و پذیرش آن‌ها داشت.

دوج کوین (DOGE) ابتدا توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، بیلی مارکوس و جکسون پالمر، به عنوان یک شوخی برای جذب توجه و تمسخر ارزهای دیجیتال توسعه داده شد. اما در ادامه، این رمزارز به شکل جدی پذیرفته شد و به یکی از ارزهای محبوب در بازار تبدیل شد. همچنین، میم‌کوین‌ها به عنوان، نوعی ابزار هشدار اجتماعی شروع به کار کردند و توسط افرادی با حس شوخ طبعی تبلیغ شدند. در نتیجه، نقش اجتماعی میم‌کوین‌ها در پذیرش و موفقیت آن‌ها بسیار مهم بوده است.

دلایل دیگری که ممکن است باعث محبوبیت آن‌ها شود، شامل عرضه کل قابل توجه در کنار قیمت پایین توکن آن‌ها می‌باشد هرچند یک دهه بعد، میم‌کوین‌ها به یک اکوسیستم چند میلیارد دلاری، به عنوان یک سرمایه گذاری محبوب در میان بسیاری از افراد تبدیل شدند.

از دوج کوین تا پپه (PEPE)، همگی فاکتورهای از یک رمز ارز واقعی و تمام عیار را با خود به همراه آوردند. این رمزارزها ابتدا به عنوان تقلیدی از ارزهای دیجیتال شکل گرفتند، اما اکنون با جذب میلیون‌ها دلار، به یک پدیده رونق‌بخش در بازار تبدیل شده‌اند. همچنین، محبوبیت پپه (PEPE) باعث شد تا ارزش بازار آن به بیش از ۱ میلیارد دلار برسد، اما در عرض چند روز، ارزش بازار آن بیش از ۴۰ درصد کاهش یافت و به زیر ۶۰۰ میلیون دلار رسید.

باید توجه داشت که این رمزارزها همچنان دارای ریسک‌هایی هستند و بعضی از معامله‌گران موفقیت چشمگیری را کسب کرده‌اند، در حالی که برخی دیگر سرمایه خود را از دست دادند.

از قضا، مفهوم میم کوین هم خود به یک میم و شوخی فراگیر تبدیل شده است و فراموش نکنیم هرچند همیشه داستان‌هایی در مورد اینکه چگونه یک معامله‌گر نه چندان حرفه‌ای از چند صد دلار سرمایه گذاری روی یک میم‌کوین تازه وارد به میلیون‌ها دلار دست یافته، وجود دارد، بسیاری دیگر پس انداز زندگی خود را از دست می‌دهند.

  شما می‌توانید درباره دوج کوین  چیست؟ در آکادمی توایکس بیشتر بخوانید. 

سال ۲۰۲۱ نقطه عطفی برای میم‌کوین‌ها

بازار پر رونقِ رمز ارزها در سال ۲۰۲۱ میم کوین‌ها را از یک شوخی سطحی به گزینه‌های سرمایه گذاری قانونی تبدیل کرد. قبل از سال ۲۰۲۱، میم کوین ها عمدتاً به عنوان موج سواری بر رسانه‌های اجتماعی خلاصه می‌شدند که برخی جمع‌های اینترنتی قوی باعث محبوبیت آنها بودند. با ظهور سفیر غیررسمی دوج کوین (یعنی ایلان ماسک) این روند تغییر کرد.

ماسک به یکی از حامیان سرسخت دوج تبدیل شد و جامعه باور کرد که او مدیرعامل غیررسمی این پروژه است. رابطه ماسک و دوج فصل جدیدی در دنیای میم‌کوین‌ها آغاز کرد. ایلان ماسک بارها گفته که به میم‌ها علاقه دارد و به همین دلیل ایده پشت ارز دیجیتالی مانند دوج کوین را هم دوست داشته است.

با رشد صعودی بازار در سال ۲۰۲۱ که با افزایش علاقه سازمانی به ارزهای دیجیتال و بیت کوین (BTC) همراه شد، ماسک شروع به معرفی دوج کوین به عنوان ارز دیجیتال مخصوص پرداخت های اینترنتی کرد. حمایت این میلیاردر فعال در عرصه فناوری برای میم‌کوین‌ها شگفت‌انگیز بود و قیمت آن در سال ۲۰۲۱ تا “۲۳۰۰۰ درصد” افزایش یافت.

با افزایش قیمت دوج کوین، ظهور واقعی میم‌کوین‌ها رخ داد و آن‌ را به پدیده جدیدی در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. این امر بسیاری از شرکت‌کنندگان تازه‌وارد، از معامله‌گران باتجربه‌تر‌ گرفته تا افراد عادی را به بازار میم‌کوین‌ها جذب کرد؛ به امید اینکه بتوانند سوار این موج صعودی شوند. پس از این بود که سایر میم‌کوین‌ها به وجود آمدند و این توکن‌های نوظهور یکی پس از دیگری افزایش قیمت تصاعدی و سرسام آور را ثبت می‌کردند، که گاهی اوقات فقط به خاطر یک توییت از خود ماسک ایجاد می‌شد.

در سال ۲۰۲۱، روندهای عجیب و غریب میم‌کوین‌ها، میلیونرهای جدیدی را به بازار ارزهای دیجیتال جذب کرد و معامله‌گران جدیدی به اکوسیستم اضافه شدند. چند تا از این میم‌کوین‌ها هم به لیست پنج رمز ارز برتر دنیا پیوستند ولی برخی از معامله‌گران پس‌اندازهای خود را در بالاترین قیمت بازار از دست دادند یا به اشتباه فکر کردند که تأثیر مثبت ماسک هنوز هم بر قیمت‌ها وجود دارد.

اما همه چیز به سرعت تغییر کرد و این روند دیوانه‌وار به پایان رسید؛ توکن‌های مبتنی بر میم‌های اینترنتی بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

یکی از بنیانگذاران پلتفرم Abridged، آنجلی یانگ، در گفت‌وگو با کوین تلگراف، اظهار کرد که جنون فعلی میم‌کوین تماماً به دلیل ترس از دست دادن (FOMO) است. به عبارت دیگر، افراد بیشتر به دنبال سود کوتاه‌مدت هستند و تسلیم ترس از از دست دادن می‌شوند.

او پیشنهاد می‌دهد که به جای تسلیم به ترس از دست دادن، بهبود مدیریت آن را در نظر بگیرید و برای کسب سود طولانی‌مدت، با دقت و هوشمندی به بازار ارزهای دیجیتال نزدیک شوید

عصر میم کوین های ناشناس، کلاهبرداران و راگ پول

علاوه بر جنون گمانه‌زنی میم‌کوین‌ بعدی که قرار است به شکل سرسام‌آور رشد کند، ناظران در مورد خطرات ناشی از ارزهای دیجیتال جدید نگران‌اند.

در حالی که میم کوین‌های اصلی مانند دوج و شیبا هنوز پایگاه اجتماعی محکمی دارند، توکن‌های میم جدید زیادی وارد بازار می شوند که کد آن ها منبع باز نیست و عمدتاً کلاهبرداری هستند و هر روز بر تعداد آن ها افزوده می‌شود. جنبه تاریک این روند دیوانه‌وار در سال ۲۰۲۳ آشکار شد و چندین توکن کلاهبرداری جدید در لباس یک میم‌کوین راه اندازی شدند.

در ماه مه ۲۰۲۳، شرکت تحلیلی بلاک چین PeckShield گزارشی منتشر کرد که در آن به جامعه ارزهای دیجیتال هشدار داد که مراقب میم کوین های جعلی باشند. این شرکت امنیتی ۲۴ میم کوین کلاهبرداری تازه راه‌اندازی شده در هفته اول ماه می را فهرست کرده بود.

تحقیق گر آنلاینی به نام ZachXBT، نشان داد که چگونه در کمتر از یک ماه، یک حساب کاربری ۱۱۴ میم‌کوین جعلی را ایجاد کرده است. با این حال، طبق دیدگاه اصلی ساتوشی ناکاموتو، هدف از رمزنگاری حل محدودیت‌های مالی سنتی و دسترسی بیشتر به همه است. اما با توجه به تاریخچه این روند‌های دیوانه‌وار، باید توجه داشت که بسیاری از مردم در نهایت در سمت بازنده قرار می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر از طریق سفته‌بازی میم کوین‌ها به آزادی مالی دست یافته‌اند

کلام آخر

میم‌کوین‌ها به عنوان یک پدیده جذاب در دنیای رمزارز، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و در این مقاله، درباره آنها به طور جامع صحبت شده است. اگر به دنبال خرید و فروش بهترین میم‌کوین‌ها مانند دوج و شیبا هستید، می‌توانید با ایجاد یک حساب کاربری در پلتفرم ارز دیجیتال توایکس، از مزایای بی‌شمار این پلتفرم ایرانی درجه یک بهره‌مند شوید.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا