متاورس

متاورس | اجزای تشکیل دهنده آن و آینده مبتنی بر آن

 باور کنیم یا نه، آینده در بسترِ متاورس، آبستنِ خلق شگفتی‌های بسیاری است. هرچند این دنیای موازی از همین حالا در حال دگرگون کردن محیط پیرامونی ما است. جایی که مردم از طریق آواتارها، به کار و ایجاد فضاهای ملاقات یا تجاری، و همینطور شرکت در انواع رویدادها و خرید و فروش با ارزهای دیجیتال، خواهند پرداخت.

متاورس یک فضای واقعیت مجازی فراگیر است که در آن کاربران می‌توانند با این محیط تولید شده توسط کامپیوتر با سایر کاربران تعامل داشته باشند. در این مطلب از آکادمی توایکس به بررسی مبانی و آینده این جهان جذاب و هیجان انگیز پرداخته‌ایم.

AR و VR چیست؟

به بیان ساده، واقعیت افزوده یا Augmented Reality، از فناوری برای اضافه کردن برخی جزئیات و توضیحات به منظره‌ی فیزیکی و نرمال واقعی پیش روی کاربر استفاده می‌کند. برای مثال اگر Pokémon Go را روی گوشی هوشمند خود بازی کرده باشید، AR را تجربه کرده‌اید. بازی به بازیکنان این امکان را می‌دهد که شخصیت‌ها را بر اساس مکان واقعی آن‌ها روی نقشه شناسایی کنند. این در واقع یک واقعیت با کمی ریز‌ه‌کاری‌ های اضافه شده دیجیتالی است که سطحی فراتر از آن چیز ساده‌ای را که پیش روی ما است، نشان می‌دهد.

هدست‌های واقعیت افزوده پیشرفته، همراه با فناوری‌های جدید و توانمندی مانند ۵G، رایانش مرزی و ابری که قادر به ارائه حجم عظیمی از داده‌ها هستند، به متاورس کمک می‌کنند تا سطحی از تجربه دیجیتال مجازی را ارائه دهند که نسبت به پلتفرم‌های بازی آنلاین واقعی‌تر است. از اوایل قرن بیستم مردم تقریبا دیگر قادر بودند آواتارهایی بسازند که بتواند نقش یک هویت مجازی‌ را برایشان بازی کند. و همین نقطه عطفی بود در خصوص دیجیتالی شدن هویت شهروندان.

از سوی دیگر، واقعیت مجازی (Virtual Reality)، دیگر ارتباطی با واقعیت فیزیکی اطراف ما ندارد. در VR، کاربران وارد یک شبیه ساز کامپیوتری می‌شوند اما می‌توانند با آن به گونه‌ای تعامل کنند که واقعی به نظر برسد. ممکن است با بازی‌های ویدیویی که از واقعیت مجازی استفاده می‌کنند آشنا باشید، اما این فناوری به روش‌های مختلفی می‌تواند استفاده شود که فراتر از تفریح و سرگرمی است.

متاورس از چه چیزی تشکیل شده است؟

متاورس امروزی از ده لایه تشکیل شده است که به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 •  محتوا و تجربیات
 •  پلتفرم‌ها
 •  زیرساخت‌ها
 •  سخت‌افزارها
 • توانمندسازها

 در اینجا چند نمونه از هر کدام آورده شده است:

محتوا و تجربیات

 • محتوا، که توسط کاربران، سازندگان و توسعه دهندگان ایجاد می‌شود و تجربیات متاورس را جذاب‌تر و پرمعناتر می‌کند؛
 • برنامه‌های کاربردی و اپلیکیشن‌های مرتبط با موارد استفاده متاورس، مانند برنامه‌های آموزشی یا رویدادهای تجاری یا اپ‌های روانکاوی و چیزهایی از این دست.

بستر و زمینه

 • پلتفرم‌هایی که دسترسی و کشف محتوا، تجربیات و برنامه‌ها را تسهیل می‌کنند؛
 • پلتفرم‌هایی که برای سازندگان تجربه‌های سه بعدی طراحی شده‌اند.

زیرساخت و سخت افزار

 • افراد از طریق دستگاه‌ها، سیستم‌عامل‌ها (OS) و لوازم جانبی با متاورس ارتباط برقرار می‌کنند؛
 • متاورس با زیرساخت‌های بنیادی مانند رایانش ابری، نیمه هادی‌ها، شبکه ها و موارد دیگر  واقعیت موازی را ممکن می‌کند.

توانمند سازها

امنیت، حریم خصوصی و حاکمیت برای عملکرد خوب و منصفانه متاورس حیاتی است. در نتیجه، متاورس نیاز به ابزارها و برنامه هایی که هویت دیجیتال را مدیریت می‌کنند دارد، شامل:

 • ابزارهایی برای دسترسی به اقتصاد فراجهانی از طریق پرداخت و کسب درآمد؛
 • ابزارهایی که هویت دیجیتال را مدیریت می‌کنند.

متاورس و بلاکچین

تمام مطالب گفته شده تا به اینجا اجزای مهمی از کتاورس به حساب می آمدند که بدون بلاکچین هم قابلیت اجرا شدن داشتند. اما داشتن یک دنیای مجازی با اقتصاد و امور مالی اختصاصی، مالکیت های واقعی بر دارایی ها و ثبت تمام تراکنش ها بر بستری مطمئن بدون بلاکچین امکان پذیر نیست.

در همین راستا پروژه های زیادی شروع به فعالیت کردند و بدون شک پروژه های قدرتمند دیگری هم به این جمع اضافه خواهد شد.  از بین متاورس های بلاکچینی در حال حاضر معروف ترین آن ها SandBox و Decentraland با توکن های SAND و MANA هستند.

در پلتفرم ارز دیجیتال توایکس به راحتی می توانید با استفاده از فیلترینگ به تمام توکن های معتبر این حوزه دسترسی داشته باشید و در صورت آن ها را خریداری کنید.

آینده متاورس

متاورس مرحله‌ بعدی عصر دیجیتال است. در حقیقت، Metaverse شکل‌های جدیدی از فعالیت‌های اقتصادی مانند توسعه املاک مجازی، بازی‌ها و تجربیات اجتماعی را ممکن می‌سازد. این امر فرصت‌های جدیدی را برای افراد و کسب‌وکارها ایجاد می‌کند تا ارزش‌آفرینی کنند در مسیری که کاربران بتوانند به صورت غیرمتمرکزتر و آزادتر در فعالیت‌های اقتصادی شرکت کنند و در نهایت به طور یکپارچه بین دنیای واقعی و مجازی ارتباط برقرار کنند.

یک مطالعه جهانی به تازگی توسط بلومبرگ تخمین زده است که اقتصاد جهان مجازی در حال حاضر ۵۰۰ میلیارد یورو ارزش دارد و تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵۰۰ میلیارد یورو خواهد رسید. این یعنی ورود نکردن در این بازار دیجیتال نوپای امروز ممکن است به معنای منسوخ شدن تجارت شما در فردا باشد.

پیش‌بینی‌ها درباره آینده نزدیک متاورس از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶

یکی از مهم‌ترین پیش‌بینی‌ها برای Metaverse در سال ۲۰۲۴ رشد برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های دنیای متاورس است. این برنامه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا به روش‌های جدید و هیجان‌انگیزتری با این جهان تعامل داشته باشند.

به عنوان مثال، می‌توان انتظار داشت بازی‌های مبتنی بر متاورس، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و فضاهای کاری مجازی بیشتری ببینیم. طبق یک ارزیابی و مطالعه دقیق علمی، ۲۵ درصد از مردم تا سال ۲۰۲۶ حداقل یک ساعت در روز را در آن سپری خواهند کرد.

چه پیشرفت‌های تکنولوژیکی باعث توسعه متاورس می‌شود؟

همانطور که بلاک‌چین به اقتصاد خلاق غیرمتمرکز واقعیت بخشیده است، پیشرفت‌های سریع تکنولوژیکی نوید ظهور نسل جدیدی از فناوری‌های دیجیتالی و [p2] متاورسی در آینده و قابلیت تعامل واقعی بین دنیاهای فیزیکی و مجازی را می‌دهد. عرضه کامل ۵G به کاربران امکان می‌دهد تا داده‌های بزرگ را در دستگاه‌های تلفن همراه پردازش کنند. در این رابطه، چند پیشرفت دیگر وجود دارد که توسعه متاورس را تسهیل می‌کند، شامل:

 • موتورهای Back End، که موانع موجود را از بین می‌برند و مخاطبان بیشتری را قادر می‌سازند تا بازی‌های هیجان‌انگیزتر و تجربیات پیشرفته‌تری داشته باشند. این تغییر پیشرفت از فضاهای اینترنتی دوبعدی به تجربه‌های کاملاً فراگیر را تسهیل می‌کند؛
 • محاسبات رایانش مرزی یا محاسبات مورد نیاز برای اجرای متاورس. محاسبات و پردازش‌های مرزی امکان ضبط، ذخیره و پردازش داده‌ها را به صورت محلی و نه در فضای ابری فراهم می‌کند و مشکلات پهنای باند و تأخیر محدود را حل می‌کند؛
 • دستگاه‌های سخت افزاری فوق پیشرفته که دنیای فیزیکی و مجازی را ادغام خواهند کرد. شرکت متا ده میلیون هدست Oculus Quest 2 را در سال ۲۰۲۱ روانه بازار کرد و دستگاه‌های جدید از جمله دستکش و لباس‌های مجهز نیز در حال تولید فزاینده‌اند؛
 • توسعه نرم افزار، که برنامه‌های کاربردی متاورس را فرای دنیای زیرساخت هدایت می‌کند.

پیشرفت‌های لازمِ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای متاورس

در حال حاضر، تحقیقاتی بر روی هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مختلف، بر روی دستگاه‌های حسی مچ دست برای شناسایی حرکات ماهیچه‌ای و تبدیل تعاملات عصبی به دستورات صفر و یکی، همچنین فناوری‌هایی برای تولید مدل‌های دیجیتال سه‌بعدی از دنیای واقعی و غیره در حال انجام است.

به موازات آن، نرم افزاری برای تولید واقعیت مجازی که آواتارهای ما در آن تکامل خواهند یافت، در دست توسعه قرار دارد. در همین راستا، بسیاری از شرکت‌های بزرگ از هوش مصنوعی تا بازی‌سازی و دیگر صنایع وابسته با هم متحد شده‌اند تا دنیای واقعی و مجازی را تا جای ممکن به هم نزدیک کنند.

خطرات متاورس چیست؟

علیرغم وعده‌های کارشناسان مبنی بر خطرناک نبودن متاورس، ریسک‌هایی [p4] وجود دارد. همانطور که چارلی بل (Charli Belle)، معاون اجرایی مایکروسافت در بخش امنیت، انطباق، هویت و مدیریت در یک پست وبلاگی اخیرا اشاره کرد: «مشکلات اینترنت دیروز و امروز، اعم از جعل هویت، تلاش برای سرقت اعتبار، مهندسی اجتماعی، جاسوسی از دولت-ملت‌ها، آسیب‌پذیری‌های اجتناب‌ناپذیر در متاورس‌ هم با ما خواهند بود.»

کلام آخر

در این مطلب از آینده متاورس، خطرات و پیش‌گویی‌ها درباره آن صحبت شد. روی هم رفته، آینده از آن اقتصاد و خلاقیت‌های دیجیتالی غیرمتمرکز است؛ پس تا دیر نشده به این جریان مدرن بپیوندید و همین حالا یک حساب کاربری در توایکس ایجاد کنید تا با دنیای رمز ارزها و اقتصاد دیجیتالی آشنا شوید و از قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال مطلع بمانید. اگر در این زمینه تجربیاتی دارید با ما در میان بگذارید.

برای دادن رای کلید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا