Meme Coinآلت کوین

پپه در برابر دوج، آیا حکمرانی دوج در خطر است؟

صعود ۱۰۰ درصدی پپه (PEPE) در هفته گذشته باعث به وجود آمدن این سوال در ذهن دوستداران میم‌کوین‌ها شد که آیا قورباغه دوست داشتنی تبدیل به رقیبی جدی برای دوج‌کوین (DOGE) خواهد شد؟

همین چند ماه پیش بود که پپه متولد شد و ثروت غیر قابل تصوری را برای سرمایه‌گذاران اولیه خود به ارمغان آورد، در حالیکه چارت قیمتی این توکن بیشتر شبیه به یک طرح پامپ و دامپی می‌باشد، حرکت صعودی اخیر آن، نشان می‌دهد که رقیبی جدید و جدی برای دوج‌کوین در حال ظهور می‌باشد.

در این مقاله با آکادمی توایکس همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا پپه توان به دست آوردن رتبه اول میم‌کوین‌ها را دارد؟

دوج‌کوین و رقبایی که قادر به شکست او نبودند

دوج‌کوین (DOGE) سال‌هاست که بر فضای میم‌کوین‌ها سلطنت می‌کند. خیلی از توکن‌های دیگر با طرح سگ تلاش کردند که جایگاه دوج را به چالش بکشند اما در طول این سالیان، برنده این زور آزمایی‌ها همیشه دوج‌کوین بوده است.

ناگفته نماند در اکتبر ۲۰۲۱ شیبا اینو (SHIB) بعد از یک رالی ۱۰۰۰ درصدی به حجم بازار ۴۱ میلیارد دلار رسید در حالی که در آن زمان دوج‌کوین ۳۱٫۵ میلیارد دلار حجم بازار داشت. اما به هر حال، این رالی بزرگ در هفته‌های بعد کم‌کم ناپدید شد و دوج‌کوین مجدداً به رتبه اول میم‌کوین‌ها بازگشت.

در حال حاضر دوج‌کوین از لحاظ حجم بازار در میان تمام ارزهای دیجیتال رتبه نهم را در اختیار دارد در حالیکه شیبا با دارا بودن نصف حجم بازار دوج‌کوین، در رتبه شانزدهم قرار دارد.

آخرین بازیگر جدی فضای میم‌کوین‌ها که در پانزدهم آوریل امسال پا به میدان گذاشت توکن ERC-20 با طرح قورباغه به نام PEPECOIN بود که خیلی زود خود را در میان ۱۰۰ رمز‌ارز برتر دید.

هم چنین پپه در رالی اخیر بازار که به واسطه درخواست ارائه ETF های بیت کوین توسط کمپانی‌های بزرگ به وجود آمد با ثبت رشد ۱۰۰ درصدی پیشتاز بازار بود. البته سرنخ‌هایی از لیست شدن این توکن در صرافی آمریکایی جمنای (Gemini) را  نمی توان در این رشد بزرگ نادیده گرفت.

رشد پپه (PEPE) از ۰٫۰۰۰۰۰۰۸۳۳ دلار تا ۰٫۰۰۰۰۰۱۶۷ دلار در کمتر از یک هفته، امید لیست شدن این توکن در صرافی‌های دیگر آمریکایی مانند کوین بیس را هم افزایش داده است.

هم اکنون که  به نظر می رسد  پپه در حال لذت بردن از مومنتوم صعودی خود می‌باشد، می‌توانیم نگاهی به عملکرد آن در مقایسه با دوج‌کوین در ۲ ماه اخیر بیندازیم.

اگر تمایل دارد در مورد ETF بیت کوین بیشتر بدانید مقاله بیت کوین در بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری دنیا را مطالعه کنید.

آیا پپه توانایی دستیبابی به جایگاه دوج را دارد؟

پپه در ماه مه ۲۰۲۳ به شهرت رسید و باعث هایپ میم‌کوین‌های اتریوم در آن زمان شد. در حالیکه پیش از پپه تلاش‌هایی برای توکن‌های قورباغه‌ای و ان‌اف‌تی (NFT) آن وجود داشت، این نسخه جدید در مدت زمان بسیار کوتاهی محبوبیت زیادی به دست آورد.

پپه‌کوین در نقطه اوج خود (ششم ماه مه) به ۱۳٫۸ درصد از حجم بازار دوج‌کوین رسید هر چند که از آن به بعد شاهد روند نزولی بوده است. این توکن در رالی اخیر بازار که در آن بیت کوین موفق شد مجددا به بالای ۳۰ هزار دلار برسد، مومنتوم صعودی خوبی گرفت و توانست از حجم بازار ۳۹۳ میلیون دلار به ۷۸۶ میلیون دلار برسد و در بین پر بازده‌ترین ارزهای دیجیتال این هفته در رتبه نخست قرار گیرد.

در نمودار زیر حجم بازار پپه به عنوان درصدی از حجم بازار دوج از ۱۵ آوریل تا ۲۲ ژوئن نمایش داده شده است.

مقایسه حجم معاملات پپه و دوج‌کوین

از نظر حجم معاملات در زمان هایپ میم‌کوین‌های اتریوم، پپه توانست از دوج‌کوین پیش بگیرد. پپه در در زمان اوج خود به حجم معاملات ۱٫۵ میلیارد دلاری رسید که ۴ برابر حجم معاملات دوج‌کوین بود. هرچند این حجم بعد از فروکش کردن تب میم‌کوین‌ها کاهش چشمگیری پیدا کرد و به مقداری کمتر از حجم معاملات دوج‌کوین سقوط کرد. البته پتانسیل لیست شدن این ارز دیجیتال در صرافی‌های آمریکایی می‌تواند احتمال بهبود حجم معاملات آن را در ماه‌های آینده افزایش دهد. 

در نمودار زیر می‌توانید مقایسه حجم معاملات دوج‌کوین و پپه را مشاهده کنید.

برتری های پپه و دوج‌کوین نسبت به همدیگر

روند جستجوی کلمات کلیدی گوگل برای Dogecoin و Pepecoin نشان می‌دهد که علاقه به پپه در هفته اول ماه مه تقریباً به سطح دوج‌کوین رسیده بود. با این حال، از آن زمان حجم جستجوهای پپه‌کوین در گوگل کاهش یافته است و دوج کوین میانگین هفت تا هشت برابر بیشتر از PEPE را حفظ کرده است.

پپه همچنین از مزایای خاصی نسبت به دوج‌کوین برخوردار است، از جمله اینکه به صورت بومی در اتریوم قرار دارد، به این معنی که می‌تواند شاهد ادغام‌های آینده با اکوسیستم مالی غیرمتمرکز و NFT اتریوم باشد. علاوه بر این، پپه دارای عرضه ثابت ۴۲۰٫۶۹ هزار میلیارد است، در حالی که دوج‌کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند و سالانه ۵ میلیارد سکه چاپ می‌کند. 

با این تفاسیر، بر اساس معیارهای ارزش بازار و محبوبیت در گوگل، پپه برای رسیدن به رتبه اول و تسلط بر بازار میم‌کوین‌ها راه درازی در پیش دارد. مزیت مهم دیگر دوج کوین این است که در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان اولین میم‌کوین شناخته می‌شود و اولین‌ها همیشه جایگاه خاصی دارند (درست مثل بیت‌کوین). در نهایت دوج‌کوین هم‌اکنون هشت سال است که در این بازار در حال فعالیت است در حالیکه پپه فقط چند ماه است که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده است و این هم به نوعی مزیتی برای دوج‌کوین محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

میم‌کوین‌ها شاید کاربرد خاصی در دنیای ارزهای دیجیتال نداشته باشند اما نمی‌توان به راحتی جوامع پشتیبان آن‌ها را نادیده گرفت. جوامعی که تمام تلاش خود را می‌کنند تا میم‌کوین مورد حمایت خود را به جهانیان معرفی کنند. درست است که میم‌کوین های زیادی وارد بازار شده‌اند و تنها تعداد محدودی به شهرت رسیدند اما واقعیت این است که این بخش از ارزهای دیجیتال مورد توجه سرمایه‌گذاران زیادی قرار گرفته است. دلیل آن هم چیزی جز سودهای کلان برای سرمایه‌گذاران اولیه نیست. هر سه توکن نام برده شده در این مقاله (دوج، شیبا و پپه) برای سرمایه‌گذاران اولیه سودهای قابل توجهی به همراه آوردند. 

روی دیگر سکه هم نباید نادیده گرفته شود؛ خیلی از سرمایه‌گذاران روی میم‌کوین ها نه تنها سود آن‌چنانی کسب نکردند بلکه ضررهای سنگینی هم متحمل شدند. این ضررهای بزرگ دو علت عمده دارد: اول اینکه مدیریت سرمایه انجام نشده است و این‌که آن‌ها زمانی روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند که سرمایه‌گذاران اولیه در حال خروج و کسب سود هستند. 

با تمام این تفاسیر اگر به میم‌کوین‌ها علاقه مند هستید برای ورود به هرکدام از آن‌‌ها مدیریت سرمایه و تحقیق کافی را فراموش نکنید.

با ثبت نام در پلتفرم تبادل ارزهای دیجیتال توایکس می‌توانید از امکانات ویژه آن از جمله پشتیبانی ۲۴ ساعته، امکان تبدیل کوین به کوین، امکان واریز و برداشت نامحدود تومان و ارزهای دیجیتال و همچنین امکان مبادلات آنی و سریع بهره‌مند شوید.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا