DeFiآلت کوینآموزشکار با صرافی ها

یونی سواپ (UniSwap) چیست؟ آشنایی کامل با یونی سواپ

از ابتدای پیدایش دنیای رمز ارزها، بسیاری از پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز سعی کرده‌اند خود را در اکوسیستم اینجا و آنجا به عنوان یک ابزار انتقال قابل اعتماد جا بیاندازند. با این حال، هیچ یک واقعاً نتوانسته است قبل از سال ۲۰۲۰ زنده بماند و رهبری واقعی را به دست بگیرد. هیچ‌یک جز یونی‌سوآپ. در این مطلب می‌پردازیم به چرایی این موفقیت و ویژگی‌ها و امکانات یونی‌سوآپ برای تریدر‌ها.

فهرست مطالب

یونی‌ سوآپ چیست؟

Uniswap در یک توضیح شفاف و روشن، یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز است و به سایر DEX‌ها مانند Pancake Swap یا Sushi Swap این امکان را داده است که در بین صرافی های پرکاربرد قرار گیرند و توان رقابت پیدا کنند، این کار به واسطه عملکرد خوب Uniswap رخ داده و میدان جدیدی در دنیای کریپتو راه‌اندازی کرده است. برای آشنایی بیشتر در مورد صرافی ها می توانید به مقاله هر آنچه لازم است در مورد صرافی ها بدانید مراجعه کنید

ضروری است بدانید با وجود شهرت تثبیت شده یونی سواپ، Uniswap یک مبادله به معنای دقیق کلمه نیست. بلکه یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز است. امروزه، Uniswap بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار حجم معاملات از زمان راه اندازی، ۷۹ میلیون تبدیل (Swap) معتبر و ۳۰۰ ادغام در محبوب ترین App های موجود در بازار را به ثبت رسانده‌ است. کمی مفصل‌تر می‌خواهید؟ خب این حق شماست چون جان مطلب هنوز گفته نشده.

به طور خلاصه، Uniswap شبکه ای از قراردادهای هوشمند است که از ارائه دهندگان نقدینگی برای معامله استفاده می‌کند که به شرح زیرند:

  • ارائه‌دهنده نقدینگی: افراد و سازمان‌هایی که توکن‌هایی را به پروتکل ارائه می‌کنند.
  • معامله‌گران: هر کسی که توکن‌ها را با استخرهای نقدینگی Uniswap معامله می‌کند.

هنگامی که ارائه دهندگان نقدینگی توکن‌هایی را در Uniswap سپرده گذاری می‌کنند، آنها در یک استخر نقدینگی قرار می‌گیرند. این استخر امنیت بلاک چین UNI و تضمین خدمات با کیفیت را در طول افزایش درخواست‌های مبادله توکن ممکن می‌سازد.

چرا باید یونی‌ سواپ را بشناسیم؟

علت ساده است؛ Uniswap بستری را برای ارائه‌دهندگان نقدینگی فراهم می‌کند تا با نگهداری و سهام‌داری دارایی‌ها در استخرهای صرافی، پاداش کسب کنند. این به دلیل سهولت استفاده، کارمزدهای پایین و زمان تراکنش سریع، شناخته شده است که آن را به یک انتخاب محبوب در میان علاقه‌مندان به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل می کند. همچنین یک پلتفرم معاملاتی نسبتاً منعطف است؛ این به شما امکان می دهد تا توکن های ارز دیجیتال را به راحتی تعویض کنید و نیازی به ثبت نام برای یک حساب کاربری ندارید و این یعنی امکان معامله ناشناس در کریپتو برای شما فراهم است.

تاریخچه و ورژن‌های مختلف صرافی یونی‌ سوآپ

Uniswap در سال ۲۰۱۸ توسط هیدن آدامز، برنامه نویس سابق زیمنس ایجاد شد. او که از سیستم‌های بلاک چین حمایت می‌کند، Uniswap را ایجاد کرد تا به همه اجازه دهد بدون عبور از سیستم‌های متمرکز، ارزهای دیجیتال را مبادله کنند. کار او بر راه اندازی و بهبود صرافی های غیرمتمرکز، معروف به DEX متمرکز است. میانگین حجم تراکنش روزانه Uniswap در اکتبر ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۲۰ میلیون دلار بود. معامله گران و سرمایه گذاران از Uniswap برای تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کردند.

یونی سواپ صرافی

 

مقایسه نسخه اول و دوم یونی‌ سوآپ

تا قبل از سال ۲۰۱۹، یونی‌سوآپ بیشتر یک شبیه‌سازی خلاقانه از شبکه‌ی بیت‌کوین بود اما پس از سال ۲۰۱۹، توانست نسخه دوم خود را مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم که بسیار مترقی‌تر از کارکرد‌های Proof-of-work روی بیت‌کوین است ارائه کند.

قابلیت و کارکرد جدید این نسخه دوم، نحوه تعیین قیمت هر توکن است. در یک صرافی متمرکز (CEX)، قیمت معمولاً در رابطه با آخرین فروش یا آخرین خرید توکن تعیین می شود، برای مثال اگر آخرین تراکنش در اتریوم ۴۰۰۰ دلار باشد، قیمت نمایش داده شده ۴۰۰۰ دلار خواهد بود.

برعکس نسخه اول، Uniswap از یک سیستم بازارساز خودکار استفاده می‌کند. این روشی جایگزین است که برای تعدیل قیمت دارایی بر اساس عرضه و تقاضای آن از یک معادله ریاضی بلندمدت استفاده می‌کند و با افزایش و کاهش قیمت یک دارایی بر اساس نسبت تعداد توکن‌های موجود در مجموعه آن کار می‌کند.

دیگر موضوع در رابطه با نسخه دوم یونی‌ سواپ، انعطاف‌پذیر کردن قراردادهای هوشمند است؛ به این معنی که خطر مسدود شدن سرمایه‌ها در یک قرارداد سنتی بلاک‌چین کمتر و کمتر می‌شود چون در صورتی که در یک قرارداد هوشمند یا Smart Contract خطایی وجود داشته باشد، ممکن است به مسدود شدن کل سپرده‌های قرارداد منجر شود. تیم Uniswap توانسته تا جای ممکن این موضوع را حل کند که به منعطف شدن نسخه دوم منجر شد. فکتوری (Factory) و لایبرَری (Library) دوتا از نمونه‌ قراردادهای هوشمندی هستند که بر بستر نسخه دوم یونی‌سوآپ اجرایی می‌شوند و از امنیت بسیار بالایی برخوردارند.

توکنِ UNI دیگر تغییری بود که ابتدا در سپتامبر ۲۰۲۰ ایجاد شد؛ یعنی دارایی اصلی Uniswap و یک نشانه تجاری ثبت‌ شده هم است. این توکن به دارندگان این حق را می‌دهد تا در مورد پیشرفت‌ها و تغییرات جدید در برنامه ر‌أی دهند.

یک ماه قبل از راه‌اندازی توکن‌های (UNI) یونی سوآپ، سوشی– یک شاخه Uniswap – کاربران Uniswap را فریب داد تا با پاداش دادن به آن‌ها با توکن‌های SUSHI، وجوه خود را به Sushi Swap تخصیص دهند.

در واقع، این نوع جدیدی از توکن بود که به کاربران حق حاکمیت بر پروتکل جدید حق رای و همچنین مقدار متناسبی از تمام هزینه‌های تراکنش پرداخت شده به پلتفرم را می داد. این فریب کاربران توسط یونی سوآپ با ایجاد ۱ میلیارد توکن UNI و همچنین توزیع ۱۵۰ میلیون توکن UNI برای همه افرادی که قبلاً از این پلتفرم استفاده می کردند جبران شد، هر کاربر ۴۰۰ توکن UNI دریافت کرد که در آن زمان بیش از ۱۰۰۰ دلار بود. بنابراین توکن UNI برای مقابله با این کودتا علیه Uniswap ایجاد شد.

این توکن وقتی به بالاترین قیمت خود رسید ۳۷٫۳۷ یورو یا ۴۴٫۹۲ دلار قیمت داشت. از آن زمان قیمت آن تا امروز در حدود ۷۶٫۴۰ % این رقم اصلاح و کاهش پیدا کرده است.

معرفی نسخه سوم یونی‌ سوآپ

نسخه ۳ یونی‌سوآپ  یاV3  Uniswap در ۵ می ۲۰۲۱ در شبکه اصلی اتریوم راه اندازی شد. این پروتکل مجهز به قابلیت به‌‌روز‌رسانی برای بهبود، جبران و ارائه کنترل و انعطاف‌پذیری بیشتر برای تک تک منعقدات روی این شبکه‌ی غیرمتمرکز بلاک‌چین است. باید گفت Uniswap V3 بیش از ۴۶٫۵٪ از کل حجم معاملات DEX را پشتیبانی می‌کند و این پروتکل در ماه می ۲۰۲۲ به حجم معاملات مادام العمر ۱ تریلیون دلاری رسید.

نحوه کسب درآمد از یونی‌ سوآپ

Uniswap با دریافت هزینه پروتکل از کاربران خود درآمد کسب می‌کند. صاحبان توکن Uni حق انتخاب دارند که این هزینه را از طریق مدل حاکمیتی آن فعال کنند یا نه. به این صورت، شما می‌توانید در Uniswap با ارائه نقدینگی از طریق یک هریک از دارایی‌ها مانند ETH و DAI درآمد کسب کنید. Uniswap از این دارایی ها به عنوان نقدینگی برای معامله گران استفاده می‌کند. در عوض، او هزینه‌های معاملاتی را با شما شریک می‌شود.  اگر می‌خواهید در Uniswap سرمایه‌گذاری کنید، به راحتی می توانید خرید ارز یونی سوآپ در صرافی توایکس را تجربه کنید.

مزایا و معایب استفاده از یونی‌ سوآپ

برخلاف اکثر صرافی‌ها که هزینه‌های زیادی دریافت می‌کنند، Uniswap به گونه‌ای طراحی شده است که به عنوان یک کالای عمومی عمل کند. ابزاری که به جامعه امکان می‌دهد تا توکن‌ها را بدون واسطه مبادله کنند. همچنین، برخلاف اکثر صرافی های متمرکز که خریداران و فروشندگان را برای تعیین قیمت‌ها و کامل تراکنش ها مطابقت می‌دهند، Uniswap از یک معادله ساده ریاضی، توکن pool و اتریوم (ETH) برای انجام همان کار استفاده می‌کند. همچنین، انجام معاملات بزرگ بدون تغییر قابل توجه قیمت آسان است.

درخصوص معایب باید گفت که هرچند امکان تراکنش سریع یا Flash Swapping وجود دارد، اما ۰٫۳% کارمزد برای مبادله توکن باید پرداخت کرد. این کارمزد بین تامین‌کنندگان نقدینگی به نسبت سهم آنها در ذخایر نقدینگی توزیع می‌شود. علاوه‌براین، هر توکنی را می توان با تامین مالی آن با ارزش معادل ETH و توکن ERC20 معامله شده به Uniswap اضافه کرد. این به بیان ساده، یعنی اینکه توکن‌های غیراستاندارد‌ هم می‌توانند از این شبکه غیرمتمرکز استفاده کنند.

از طرفی، برخی مداخله‌ها در سیستم رای‌دهی برای Uniswap تهدیدی برای خرابکاری در انتخابات شفاف است و سوالاتی را در مورد تمرکززدایی DAO ایجاد می‌کند. در این رابطه به بخش‌های بعدی مطلب توجه کنید که معایب این صرافی غیرمتمرکز را بیشتر مورد مداقه قرار داده‌اند. مسئله‌ی دیگر آربیتراژ است.

یونی سواپ- یونی سواپ چیست

توکن‌های جعلی

یکی از بلوا های مرتبط با یونی‌سوآپ حجم قابل توجه توکن‌های جعلی بود که توسط این شبکه‌ی اتریومی ارائه شده بود. همانطور که گفتیم، توکن‌های غیراستاندارد با مرتفع کردن هزینه‌ها می‌توانند در شبکه یونی‌سوآپ حضور داشته باشند. همین مشکل منجر به صدمه خوردن به اعتبار این صرافی غیرمتمرکز شده است.

در واقع، از زمان ایجاد Uniswap، یک پدیده نسبتاً غیر منتظره مشاهده شده است. کاربران توکن‌های ERC-20 را در مقادیر بسیار زیاد خرید و فروش می‌کنند تا آن‌ها را مجدداً بفروشند یا در دیگر صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز بخرند. کاری که معامله‌گران آربیتراژ در Uniswap انجام می‌دهند این است که توکن‌هایی را پیدا کنند که بالاتر یا کمتر از میانگین قیمت بازارشان معامله می‌شوند و بر این اساس آنها را بخرند یا بفروشند. این پدیده ناشی از معاملات بزرگ ایجاد عدم تعادل در استخر و کاهش یا افزایش قیمت است. آن‌ها این کار را تا زمانی انجام می‌دهند که قیمت توکن به قیمت در صرافی‌های دیگر متعادل شود و دیگر سودی حاصل نشود.

به عنوان مثال، اگر بیت کوین در کراکن با قیمت ۵۲۶۰۰ دلار و در بایننس با قیمت ۵۲۴۵۰ دلار معامله می شود، می توانید بیت کوین ها را در بایننس خریداری کرده و در کراکن بفروشید تا سود آسانی کسب کنید. با حجم زیاد، می توان سود قابل توجهی با ریسک نسبتا کم به دست آورد. این رابطه هموار بین سیستم بازارسازی خودکار و آربیتراژورها به حفظ قیمت توکن Uniswap با بقیه بازار کمک می‌کند. در آینده، بسیاری از «همکاری‌های» مشابه در اینجا و آنجا در شبکه‌های بلاک چین رونق خواهند گرفت.

هزینه زیاد گلس

همان‌طور که در بالا هم گفتیم برای تراکنش‌های سریع‌السیر شما باید کمی سر کیسه را شل کنید، در حدود سه دهم درصد از کل مبلغ به جیب بنیانگزاران یونی‌سوآپ می‌رود.

امکانات کمتر

یونی‌سوآپ قطعا نمی‌تواند جای بایننس را بگیرد. چون امکاناتی که صرافی‌های متمرکز ارائه می‌دهند در سطح و مرتبه‌ای دیگر قرار دارد و این هیچ جای شک و شبهه‌ای باقی نمی‌گذارد که امکانات یونی‌سوآپ واقعا زیاد نیست

کیف پول های قابل استفاده در یونی‌ سوآپ

کیف پول‌های متداول عبارتند از Coinbase، Gemini، FTX و Crypto.com همه می‌توانند با یونی‌سوآپ کار کنند. در واقع، یونی‌سوآپ از بسیاری از محبوب‌ترین کیف پول های رمزنگاری مانند Trust Wallet، MetaMask و Coinbase Wallet و غیره پشتیبانی می‌کند. منتها اگر می‌خواهید در Uniswap و سایر برنامه‌های DeFi تجارت کنید، نمی‌توانید از کیف پول استفاده کنید. این اما خیلی کار نمیبرد؛ خیلی ساده و خلاصه، شما برای این کار باید از تراست ولت استفاده کنید که خود در جای خود نیاز دارد به آن پرداخته شود.

کلام آخر

در این مطلب خیلی ساده سعی کردیم بگوییم یونی‌سوآپ چیست و چرا باید با یونی‌سوآپ آشنا شوید. شما می‌توانید تمامی اخبار دنیای کریپتو و جهان فراتر از آن را را در توایکس آکادمی دنبال کنید؛ پس حتما ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و به خاطر داشته باشید توایکس هرروز یک قدم به جلو است.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا