بیت کوین

۳٫۴ میلیارد دلار (بیت کوین) در قوطی پاپ کورن

اگر ۳٫۴ میلیارد دلار دارایی داشتید آن را کجا پنهان می کردید؟

اجازه دهید ابتدا ابعاد این مقدار از پول را بیشتر بررسی کنیم و بعد به نگهداری آن بپردازیم. اگر برجی دیگر شبیه برج خلیفه در دوبی (۱٫۵ میلیارد دلار)، نقاشی معروف سالواتور موندی (Slavtor Mundi) اثر داوینچی (۴۵۰ میلیون دلار)، بهترین منزل در بورلی هیلز (۱۰۰ میلیون دلار)، صندوقی از جواهرات و ساعتهای لوکس، جت شخصی و یک تیم ورزشی در اروپا داشته باشید هنوز چند ده میلیون دلار پول توجیبی خواهید داشت تا بقیه عمرتان را هر طور که دوست دارید بگذرانید.

در ادامه با آکادمی توایکس همراه باشید تا داستان مردی را برایتان تعریف کنیم که با هک فروشگاه جاده ابریشم به این ثروت رسید.

بیت کوین : جاده ابریشم (Silk Road)

داستان ما از کجا آغاز شد؟ احتمالاً با یک کاربر Bitcointalk به نام Teppy، که در ژوئن ۲۰۱۰ پستی با عنوان “فروشگاه هروئین” منتشر کرد و در آن ایده “یک آزمایش فکری در مورد نحوه عملکرد یک فروشگاه هروئین، پذیرش بیت کوین و پایان دادن به ممنوعیت مواد مخدر در این فرآیند” را توضیح داد.

حیرت زده خواهید شد اگر بدانید روز پیتزای بیت کوین (روزی که یک جفت پیتزا در ازای ۱۰۰۰۰ بیت کوین فروخته شد) تنها ۳ هفته قبل از این ایده خلاقانه اتفاق افتاده بود.

هشت ماه بیشتر زمان نیاز نبود که سایت جاده ابریشم در کوچه پس کوچه‌های وب، کار خود را شروع کند و به معروف ترین محل خرید و فروش مواد مخدر در دنیا تبدیل شود. این پلتفرم خریداران و فروشندگان را به هم متصل می کرد و تا زمانی که خریدار جنس خود را دریافت نکرده بود مبلغ پرداختی‌اش نزد جاده ابریشم قفل می شد. میزبانی بیش از ۱۰ هزار ماده مخدر و ۱٫۵ میلیون تراکنش باعث شد که این سایت سر زبان ها بیفتد و به آمازون مواد مخدر معروف شود. 

راس اولبریشت (Ross Ulbricht) نابغه موسس جاده ابریشم که با عنوان Dread Pirate Roberts در وب سایت شناخته می شد طی عملیاتی عجیب و برنامه ریزی شده، پس از مدتها تعقیب و گریز در دام پلیس افتاد و نهایتاً سایت در ۱ اکتبر ۲۰۱۳ از دسترس خارج شد. ۱۴۴ هزار بیت کوین چیزی بود که از او مصادره شد و راس به دو بار حبس ابد محکم شد.

 در مقاله بیت‌کوین، راه ابریشم و دارک وب در این باره بیشتر بخوانید.

چه بر سر ۱۴۴ هزار بیت کوین آمد؟

این مقدار بیت کوین که دیگر بخشی از دارایی دولت آمریکا به حساب می آمد، بعد از مدتی در حراجی‌های مختلف به فروش رسید. این اقدام دولت آمریکا نشان می‌دهد که بیت کوین به عنوان یک دارایی قانونی تلقی می‌شود .

اما این تمام ماجرا نبود. چیزی حدود ۵۰۰۰۰ بیت کوین (که از طریق آدرس‌های مربوط به جاده ابریشم قابل ردگیری بود) گم شده بود. البته بهتر است بگوییم دزدیده شده بود! آن هم نه با هک های پیچیده و زمان بر.

روش کار او به این شکل بود که ۵۰۰ بیت کوین به آدرس بیت کوین جاده ابریشم واریز کرد و در ادامه با استفاده از آسیب‌پذیری شناسه پرداخت، ۵ بار به اندازه همین مبلغ از سایت برداشت انجام داد. او این کار را طی چند روز تکرار کرد تا ۵۰ هزار بیت کوین را به همین راحتی از Silk Road برباید. در آن زمان این تعداد بیت کوین (با قیمت ۱۲ دلار) حدود ۶۰۰ هزار دلار ارزش داشت. 

البته نگران نباشید! مشکل آسیب‌پذیری شناسه های پرداخت بیت کوین بعدها با به روز رسانی شبکه حل شد.

Bitcoin

بیت کوین کش (BCH) باد آورده

در سال ۲۰۱۷ یک فورک مهم در شبکه بیت کوین (دو شاخه شدن شبکه به علت این که برخی می‌خواستند حجم بلوک‌های بیت کوین بزرگتر شود) به رهبری Roger Ver و Jihan Wu اتفاق افتاد. خیلی ها در آن زمان معتقد بودند بیت کوین واقعی، BCH یا همان بیت کوین کش است اما Zhong با نام مستعار Loaded وارد فروم بیت کوین تاک شد تا با این عقیده مخالفت کند. تابستان همان سال او در یک صرافی ۵۰۰۰۰ بیت کوین کش خود را تبدیل به ۳۵۰۰ بیت کوین دیگر کرد. 

بعد از گذشت یک دهه، گنجینه ژانگ به شکلی تصاعدی در حال رشد بود. با این حال با توجه به امضای دیجیتال ژانگ که نشان دهنده بیت کوین هایی بود که او از جاده ابریشم دزدیده بود، فقط زمان نیاز بود تا کارآگاهان متوجه اقدامات بعدی او شوند. آن‌ها می‌دانستند که باید به انجمن مرکز تحرکات بیت‌کوین  چشم  بدوزند جایی که خود راس اولبریشت هم با نام Altoid فعالیت می‌کرد.

در نهایت، مامور ویژه بخش تحقیقات جنایی سرویس درآمد داخلی ایالات متحده، در سال ۲۰۲۲، به جستجوی محتویات کمدهای حمام ژانگ برای یافتن تقریباً ۵۳۵۰۰ بیت کوین در جنایات جاده ابریشم پرداخت. او توانست ۵۰۵۹۱ بیت کوین را بازیابی کند که با تخمینی محافظه کارانه از پایین‌ترین قیمت نقدی بیت کوین در آن تاریخ، مبلغ ۳,۳۸۸,۸۱۷,۰۱۱٫۹۰ دلار را نشان می‌دهد.

قوطی پاپ کورن استفاده شده

هرچند ژانگ بیشتر بیت‌کوین‌ها را در قوطی پنهان کرده بود، مامور ویژه پرونده گفت که ژانگ چیدمان پیچیده و ترکیبی از سرورهای کامپیوترهای مختلف، VPNها، کیف پول های سرد و لایه های زیادی از رمزنگاری برای محافظت از بیت کوین های خود بهره برده بود.

در سال‌های اول، او بیت کوین های دزدیده شده را به مقادیر ۴۰ هزار و ۱۰ هزار بیت‌کوین در دو آدرس مختلف نگهداری می‌کرد اما بعد از مدتی شروع به متنوع‌تر کردن آدرس ها کرد. مثلا ۱۰ هزار بیت کوین را به ۱۰ آدرس ۱۰۰۰ بیت کوینی تبدیل کرد. به علاوه اینکه از میکسر غیرمتمرکز بیت کوین برای گم کردن رد بیت کوین های خود استفاده کرد.

علیرغم تمام محافظه‌کاری های ژانگ برای حفاظت از بیت‌کوین‌هایش جایی با حواس پرتی یا تنبلی ردی از IP خودش به جا گذاشت که همان برای ماموران قانون کافی بود تا رد تمام مبادلات او را بگیرند و تمام سرنخ ها (از صرافی های استفاده شده تا تراکنش ها) را به هم متصل کنند و در نهایت او را بیایند.

بازیابی موفقیت آمیز بیت کوین به شناسایی حرکات کوین های مورد نظر و دنبال کردن آنها به صرافی‌ای انجامید که در آن ژانگ ۱۱۹ بیت کوین را به ارزش حدود ۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ فروخته بود. علیرغم تلاش برای از بین بردن رد تراکنش‌ها ، ارتباط بیت کوین ها به ژانگ و جاده ابریشم با انتقال تنها ۰٫۰۷۷۵۰۸۴۲ بیت کوین – حدود ۱۰۰۰ دلار – به عنوان باقیمانده‌ای که از حساب ژونگ به آدرس بیت کوینی ارسال شده بود و قبلاً برای انتقال ۱۰۰۰ بیت کوین از وجوه جاده ابریشم استفاده می شد، تأیید شد.

این یعنی ژانگ و ۳٫۴ میلیارد دلار دارایی او به علت تنبلی در ساخت آدرسی جدید یا شاید طمع برای تنها ۰٫۰۸ بیت کوین در زمان فروش ۱۱۸ بیت کوین در دام پلیس افتادند.

کلام آخر

ماجرای بیت کوین های داخل قوطی پاپ کورن مانند هر داستان دیگری نکات قابل توجه مثبت و منفی دارد. 

سوال نهایی اما این است که آیا بیت کوین در دهه پیش رو باز هم می تواند چنین رشد بزرگی داشته باشد و افراد دیگری را با این سرعت ثروتمند کند؟

در جواب این سوال می‌توان گفت که بیت کوین دیگر چنین رشدی نخواهد کرد اما همچنین یکی از داراییهای بسیار خوب برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود که می‌تواند در سبد سرمایه گذاری شخصی بدرخشد. در همین راستا هم پلتفرم ارز دیجیتال توایکس در کنار شما خواهد بود تا با ایجاد فضایی لذت بخش، ساده و سریع معاملات شما را تسهیل کند. در این مقاله با یکی از بزرگترین سرقت های بیت کوین در تاریخ رو به رو شدیم که بازیابی آن نیز به عنوان یکی از موفقیت های پلیس و ماموران قانون در دنیای دیجیتال شناخته شده است. با این حال، تلاش های پلیس و ماموران قانون به منظور پیدا کردن افراد مسئول، در نهایت منجر به بازیابی بیشتر از ۹۰ درصد از بیت کوین های مذکور شد.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا