بیت کوین

بیت کوین: راه حل جهان سوم برای تورم

بیت کوین (BTC) در کنار دیگر رمز ارزها به توسعه اقتصادی کشورهای زیادی کمک کرده است. علیرغم فقر گسترده در کشورهای جهان سوم، بیت کوین معمولاً به عنوان پول دیجیتال برای تراکنش های آنلاین استفاده می شود؛ دلیلی آن هم ساده است مردم می توانند به اینترنت متصل شوند و در اقتصاد بیت کوین مشارکت کنند.

چگونه بیت کوین به کشورهای جهان سوم کمک می کند؟

کشورهای در حال توسعه زیادی مانند هند نرخ پذیرش کریپتوی بالایی دارند. این کشورها بعد از خرید بیت کوین، جهت کسب سود اقدام به معامله می کنند یا به چشم یک سرمایه گذاری به آن می نگرند و تصمیم به نگهداری می‌گیرند.

به لطف ماهیت غیرمتمرکز آن، بیت کوین به افراد کشورهای جهان سوم امکان داد و ستد با دیگران در سراسر جهان را می دهد. در تئوری تنها چیزی که یک شخص برای شروع تجارت بیت کوین نیاز دارد، یک کیف پول رمزنگاری و اینترنت مناسب است. افراد و کسب و کارها به طور یکسان از بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارز متمرکز سود می برند، به ویژه در کشورهایی که درصد بالایی از افراد بدون بانک هستند.

 موسسات مالی می توانند نسبت به افرادی که پیشینه های کم درآمد دارند رفتاری غیر دوستانه داشته باشند و دسترسی به خدمات مالی اولیه را برای آنها بسیار دشوار کنند. حتی افتتاح یک حساب پس انداز استاندارد ممکن است برای برخی چالش برانگیز باشد، زیرا بانک ها تقریباً همیشه الزامات و پیش نیازهای زیادی طلب می کنند. همچنین ممکن است برای بسیاری حتی برای کارآفرینانی که ممکن است به بودجه اولیه برای کسب و کار خود نیاز داشته باشند، دسترسی به خدمات مالی مانند وام کار ساده ای نباشد.

به این ترتیب می توان گفت موارد زیر به نوعی با ظهور بیت کوین بهبود پیدا کرده اند:

 • نرخ های مبادلات با حرکت های سریع
 • تورم غیر قابل پیش بینی
 • سیستم های بانکی گران و بی تاثیر
 • محدودیت های مالی و قانونی

   برای آشنایی بیشتر با بیت کوین می توانید مقاله بیت کوین چیست؟ را مطالعه کنید.

کشورهای در حال توسعه و فقر

بر اساس آماری که World Vision منتشر کرده است، ۱٫۳ میلیارد نفر در ۱۰۷ کشور در حال توسعه در فقر چند بعدی زندگی می کنند. این آمار معادل ۲۲ درصد از کل جمعیت جهان است که ۸۴٫۳ درصد در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند. فقر چند بعدی شامل مشکلات مالی، سلامت ضعیف، فقدان آموزش، خشونت، ناتوانی و غیره است.

دلایل فقر در کشورهای در حال توسعه چند جنبه اصلی دارد که برخی از شایع ترین دلایل آن عبارتند از:

 • نابرابری و انزوای سیستماتیک 
 • کشمکش های سیاسی و مذهبی
 • گرسنگی و سوء تغذیه
 • سیستم سلامت و درمان ضعیف
 • کمبود تحصیلات
 • زیرساختهای عمومی و سیستم حمل و نقل ضعیف
 • کمبود پشتیبانی دولت
 • کمبود دسترسی به مشاغل و فرصت های امرار معاش

بنابراین، سوال این است که آیا بیت کوین برای کشورهای فقیر خوب است؟ آیا به حل هر یک از این مسائل کمک می کند؟ پاسخ بله است. اگرچه بیت کوین در ابتدا به عنوان پاسخی به بی ثباتی مالی ناشی از اتکای شدید به بانکداری متمرکز ایجاد شد، فناوری پشت بیت کوین به بسیاری از صنایع فراتر از امور مالی خدمت کرده است.

استفاده از فناوری بلاک چین و راه‌حل‌های رمزنگاری ادعایی برای درمان فقر ندارند. با این حال غیرقابل انکار است که آنها راه را برای خدمات بهتر در کشورهایی که بیشترین نیاز را به آنها دارند هموار کرده اند. حتی در بخش سلامت، راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین مانند CareAI به جمعیت‌های محروم کمک کرده است تا به مراقبت‌های بهداشتی دسترسی بهتری داشته باشند.

   اگر مایل هستید بیشتر در مورد بلاکچین بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله بلاکچین چیست؟ را مطالعه کنید

آیا بیت کوین به افرادی که دسترسی به حساب بانکی ندارند کمک می کند؟

در حال حاضر بیش از دو میلیارد نفر در جهان دسترسی به حساب بانکی ندارند. زیرساخت های مالی غیرمتمرکز می تواند به آنها کمک کند به خدمات مالی دسترسی پیدا کنند.

Statista.com اشاره می کند که درصد بالایی از افراد بدون بانک از کشورهایی با اقتصاد بی ثبات می آیند. در برخی موارد شهروندان ممکن است به طور کلی به سیستم های مالی که ممکن است کمتر توسعه یافته یا درگیر فساد هستند، اعتماد نداشته باشند.

خدمات مالی توسط بانک های بزرگ و مؤسسات مالی سنتی معمولاً با هزینه های بالایی همراه است. همه چیز ممکن است برای افراد محروم از نظر مالی دشوار باشد، از نیاز به سپرده اولیه تا حفظ حداقل موجودی و پرداخت حق عضویت و برداشت.

بنابراین آیا بیت کوین می تواند نابرابری را کاهش دهد؟ بیت‌کوین با پر کردن شکاف‌هایی که سیستم‌های مالی سنتی ایجاد می‌کنند به افراد غیربانکی این امکان را می‌دهد تا بدون پرداختن به کارمزدها و نیازهای پولی تضعیف‌کننده، مسئولیت امور مالی خود را بر عهده بگیرند.

ارزهای دیجیتال چگونه به بهبود کشورهای در حال توسعه کمک می کنند؟

حضور در امور مالی در صدر فهرست مزایایی است که ارزهای دیجیتال به کشورهای در حال توسعه ارائه می‌دهند اما این همه چیز نیست. افراد در کشورهای در حال توسعه می توانند از تجارت بیت کوین استفاده کنند و کارمزد تراکنش ها را کاهش دهند تا در پول خود صرفه جویی کنند. کسب‌وکارهای کوچک همچنین می‌توانند با استفاده از بیت‌کوین به‌عنوان یک سیستم پرداخت در تجارت جهانی شرکت کنند و از بوروکراسی‌های مرتبط با امور مالی سنتی کنار بگذارند.

موارد زیر مهم ترین مواردی است که می توان به آنها اشاره کرد:

 • کاهش فساد و ترویج شفافیت
 • حضور مالی پر رنگ تر حاشیه نشینان
 • کاهش هزینه کارمزدها و زمان
 • مبارزه با تورم

کلام آخر

بیت کوین (BTC) با خلق گرایشی جدید در اقتصاد می تواند تاثیر به سزایی در شرایط کشورهای در حال توسعه داشته باشد. این گرایش جدید که در آن شفافیت، سرعت، عدم وابستگی به واسطه ها و نهاد های دولتی از مزایای اصلی آن است در زمینه های مختلف زندگی افراد این کشور ها می تواند تغییرات شگرفی ایجاد کند. شاید اگر همین اتفاقات در آینده بیفتد بیت کوین بیش از پیش سر زبان ها بیفتد و همین باعث بیشتر استفاده شدن از آن شود.

پلتفرم ارز دیجیتال توایکس آماده میزبانی شما برای انجام معاملاتی بدون دغدغه در فضایی کاربر پسند می باشد. توایکس این امکان را برای شما فراهم می کند واریز و برداشت نامحدود تومان داشته باشید به علاوه اینکه امکان تبدیل تمام ۳۶۰ ارز دیجیتال موجود در این پلتفرم به همدیگر هم وجود دارد.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا