آموزشاستخراج ارز دیجیتالبیت کوین

استخراج بیت کوین چیست؟ صفر تا صد نحوه استخراج بیت کوین

در زمانی نه چندان دور،‌برای شما امکان استخراج بیت‌کوین با سخت افزار های بسیار معمولی فراهم بود. رفته رفته با سر زبان افتادن بیت‌کوین این سخت‌افزار ها پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر شدند تا کار را برای ماینر ها یا استخراج کنندگان این طلای قرن ۲۱ سخت‌تر کند. بیت‌کوینی که در دهه گذشته جزو اموالی محسوب می‌شد که بسیاری را یک شبه از عرش به فرش رسانده است.

در این مقاله سعی می‌کنیم توضیح کاملی درباره ساز و کار استخراج بیت‌کوین را به شما توضیح دهیم و در نهایت با معرفی بهترین دستگاه های موجود متن را به پایان برسانیم.

فهرست

استخراج بیت‌کوین چیست؟

در نظام اقتصادی سنتی، دولت‌ها می توانند هر طور که می خواهند پول چاپ کنند. این مسئله به دو دلیل در مورد بیت کوین اتفاق نمی افتد:

 • محدودیت ۲۱ میلیون سکه وجود دارد و شما نمی‌توانید این مقدار را تغییر دهید؛
 • تعداد سکه‌هایی که به عنوان پاداش برای کار انجام شده آزاد می‌شوند در نرم‌افزار محدود است و از طریق فرآیندی به نام نصف کردن هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک نصف می‌شود.

تا زمانی که ۲۱ میلیون بیت کوین به طور کامل صادر شود (که در حوالی سال ۲۱۴۰ اتفاق خواهد افتاد) هر ۱۰ دقیقه سکه‌های جدید منتشر می‌شود. اینها توسط ماینرها به عنوان غرامت برای کار راستی آزمایی انجام شده دریافت می‌شود. ماینرها بلوک‌هایی را که دفتر کل شبکه بلاک چینِ بیت کوین پر می‌کنند، هم تولید و هم تأیید می‌کنند.

استخراج طلا شامل برداشتن زمین های بزرگ با ماشین آلات سنگین برای به دست آوردن فلز گرانبها به مقدار کافی برای پرداخت هزینه های عملیاتی و کسب سود است. همین امر در مورد استخراج بیت کوین نیز صدق می کند، به جز استفاده از تجهیزات پیچیده رایانه ای که محاسبات رایانه ای را انجام می دهند و در مقابل آنها دو مشوق دریافت می کنند:

 • بیت کوین جدید
 •  کارمزد تراکنش 

فرآیند استخراج بیت کوین

فرآیند استخراج بیت‌کوین همیشه یکسان است: ماینرها هر ده دقیقه یک مسئله ریاضی جدید دریافت می‌کنند و سریعترین فرد در حل آن، برنده سکه‌های جدیدی است که در گردش قرار می گیرند. این مسئله ریاضی مبتنی بر محاسبات تصادفی است که هدف آن یافتن راه حل و در نتیجه به دست آوردن اعتبار بلوکی است. هر کسی که موفق شود، تا زمانی که سایر اعضای شبکه تأیید کنند که پاسخ صحیح است، پاداش دریافت می‌کند.

به بیان دیگر، ماینینگ با آزمایش تعداد زیادی از ترکیبات ریاضی انجام می‌شود، یافتن پاسخ این سوال چند رقمی می تواند «هش» یک تراکنش معین را ایجاد کند. اولین معدنچی که راه حل را پیدا می‌کند یک “Proof-of-work” ارائه می‌دهد که گواهی می‌کند راه حل مشکل را پیدا کرده است.

از این رهگذر، او یک کمیسیون جمع آوری می‌کند شبیه به کارشناس بنگاه معاملات ملکی که معامله‌ای را جوش داده و حالا کمیسیونش را از دو طرف معامله/معادله می‌گیرد و درصد کمی از تراکنشی را که اعتبارسنجی کرده است در قالب بیت‌کوین دریافت می‌کند.

تجهیزات لازم برای استخراج بیت‌کوین

استخراج بیت کوین به ابزارها و تجهیزات تخصصی نیاز دارد، از جمله: 

سخت افزار مانند GPU (واحد پردازش گرافیکی)

SSD برای استخراج کریپتو

ASIC (مدار مجتمع ویژه برنامه)

آخرین تراشه های FPGA (Field Programmable Gate Array).  

در ادامه حین توضیح روند کار شما را بیشتر با تجهیزات ضروری ماینینگ آشنا می‌کنیم:

یک ماینر بیت کوین ابتدا ابزارهای تجارت خود را انتخاب کرده و آنها را پیکربندی می‌کند. این شامل:

 • نرم افزار استخراج
 •  یک کیف پول
 •  استخر ماینینگ ترجیحی: در صورت انتخاب گزینه استخراج استخر به جای استخراج انفرادی.

هنگامی که همه این‌ها پیکربندی شد و سیستم فعال گردید، فرآیند استخراج را به طور مستقل و خودکار انجام می‌دهد. هر گونه دخالت انسانی دیگر فقط در صورت خرابی سیستم یا شبکه، قطع برق یا تعمیر و نگهداری منظم سیستم رخ می‌دهد. در ادامه هریک از تجهیزات را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

ماینر

ماینر بازیگری است که در تراکنش‌های ارزهای دیجیتال شرکت می‌کند و به نوبه خود، هم در ایجاد ارزهای دیجیتال جدید و هم در تأیید تراکنش‌های روی بلاک چین نقش مهمی ایفا می‌کند. بلوک های جدیدی را به زنجیره موجود اضافه می کند و اطمینان حاصل می کند که این بلوک‌های تازه دقیق نوشته‌ شده‌اند. ماینرهای شما باید ریز پردازنده‌های بسیار قوی آسیک(ASIC) داشته باشد تا بتواند در رقابت‌ با باقی معدن‌کاوان بیت‌کوین زودتر Proof of work ارائه کند و حق کمیسیونش را دریافت نماید، وگرنه با موبایل یا لپتاپ فقط به خودتان و دستگاه‌های عزیزتان آسیب می‌زنید!

کیف پول دیجیتال

پس از آنکه موفق شدید کمی بیت‌کوین استخراج کنید باید آن را به کیف پول دیجیتالی‌تان انتقال دهید که آن را روی ماینر و نرم‌افزار استخراج قفل می‌کنید. در مطلب دیگری مفصل به موضوع کیف پول ارز دیجیتال پرداخته‌ایم.

تجهیزات برقی

بلاک‌چین یک پلتفرم امن برای تجارت P2P ارائه می‌دهد که تراکنش دارایی‌ها را مانند یک واحد انرژی ردیابی می‌کند. بلاک چین یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که داده‌ها را به طور شفاف در یک شبکه غیرمتمرکز ذخیره می کند که برای نظارت بر معاملات و ردیابی دارایی ها استفاده می‌شود. پس شما به میزان زیاد نیاز به موتور برق و انرژی لایزال الکتریکی دارید که نمی‌توانید آن را از برق شهری تامین کنید، نیاز به برق صنعتی در حجم بالا دارید.

فن‌های خنک کننده

خیلی از استخراج‌کننده ها از کولر آبی استفاده می‌کنند، برخی هم پنکه‌های صنعتی می‌خرند. مهم نیست چه تدبیری به کار می‌بندید فقط باید ماینرها را خنک نگه دارید تا بتوانند بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.

روش های استخراج بیت کوین

روش‌های استخراج بیت‌کوین

روش‌های استخراج رمز ارز به اشکال مختلفی (از جمله CPU، GPU، ASIC، FPGA و استخراج ابری) وجود دارند که درجات مختلفی از قدرت هش و دریافت پاداش‌های حل معادلات را دارند. شما باید با توجه به نیاز و امکانات یکی از آن‌ها را به شکلی هوشمندانه انتخاب کنید.

استخراج با CPU 

استخراج CPU با استفاده از واحد پردازش مرکزی برای انجام محاسبات لازم، سوابق تراکنش ها را به دفتر کل ارز دیجیتال اضافه می کند. واحد پردازش مرکزی (CPU) یک جزء کامپیوتری است که قدرت پردازشی را برای اقدامات انجام شده توسط نرم افزار نصب شده بر روی آن کامپیوتر فراهم می‌کند.

برای شروع استخراج CPU، می‌توانید به تنهایی کار کنید یا با گروهی از ماینرها سفر پر ماجرایتان را در جستجوی بیت‌کوین آغاز کنید. توانایی یک ماینر تنها برای افزودن سکه‌های جدید به کیف پول های کریپتو خود به سخت افزار و نرخ هش شبکه بستگی دارد. با این حال، قبل از درگیر شدن بیش از حد در یک تجارت استخراج تک ماینری، درآمد حاصل از آن را در مقابل هزینه‌های برق و سایر هزینه‌ها بسنجید.

استخراج با پردازنده گرافیکی GPU

از آنجایی که قدرت استخراج CPU نمی‌تواند با تقاضای فزاینده مطابقت داشته باشد، واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) همراه با CPU برای استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفتند. محاسبات پیچیده ریاضی با استفاده از کارت های گرافیکی حاوی GPU حل شد.

درواقع، واحدهای پردازش گرافیکی برای اولین بار زمانی که نرم افزار استخراج بیت کوین برای پردازنده‌های گرافیکی در اکتبر ۲۰۱۰ به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفت، مورد استفاده قرار گرفتند. بسته به سن و هزینه GPU، عملکرد متفاوت است، اما بسیاری از GPU های مدرن ۲۰۰۰ برابر قدرت هش یک ماینر CPU ۲۰ KH/s (کیلوهش) را ارائه می‌دهند.

استخراج ASIC

با گذشت زمان، یافتن ماشین‌های بهبودیافته با قیمت‌های پایین‌تر به دلیل افزایش سختی استخراج، ضروری شد و رقابت شدیدی را در بین ماینرها ایجاد کرد. علیرغم انعطاف پذیری در ساخت و برنامه ریزی، GPU های ساخته شده برای اهداف ماینینگ در مقایسه با بازدهی که تولید می کنند، از توان زیادی استفاده می‌کردند. با این حال، ASIC ها عملکرد بهتری نسبت به GPU ها هنگام استفاده برای ماینینگ در مقیاس بزرگ ارائه می دهند، چیزی که برای آن طراحی شده اند. مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC)، که به صراحت برای محاسبات PoW طراحی شده‌اند، بسیار سریعتر از دستگاه‌های محاسباتی همه منظوره مانند GPU یا CPU عمل می‌کنند.

استخراج بیت‌کوین با گوشی یا لپ تاپ

این کار ممکن است اما ظرف مدت محدودی دستگاهتان عملکرد اولیه خود را از دست می‌دهد و حتی معادل یک دستگاه موبایل یا کامپیوتر نو نمی‌توانید از این روش بیت‌کوین استخراج کنید.  بهتر است تا جای ممکن روی خریدن تجهیزات اختصاصی متمرکز شوید اگر در این کار جدی هستید.

الگوریتم استخراج بیت‌کوین

الگوریتم‌های ماینینگ توابعی به‌شمار می‌روند که کار استخراج ارز دیجیتال را ممکن می‌سازند. الگوریتم‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که با ارزهای دیجیتالی که از آنها استفاده می‌کنند تطبیق داده شده‌اند.

در درخت مرکل که الگوریتم استخراج بیت‌کوین است، هش‌های تراکنش منفرد به نام شناسه تراکنش به طور مکرر با استفاده از الگوریتم SHA-256 مطابقت داده می‌شوند تا زمانی که یک هش کل درخت را شناسایی کند. این هش به عنوان ریشه مرکل یا هش ریشه شناخته می‌شود.

ماینرها هش بلوک‌های جدیدی را که باید با استفاده از SHA-256 ایجاد شوند، با تغییر مقدار nonce در یک بلوک بیت‌کوین تا زمانی که به هش زیر آستانه برسند، محاسبه می‌کنند. سپس این بلوک را می‌توان در دفتر کل پذیرفت و کمیسیون را دریافت کرد.

استخرهای استخراج بیت‌کوین

استخرهای استخراج بیت کوین شبکه‌هایی از ماینرهای توزیع شده بیت کوین هستند که برای استخراج بلوک‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند و بر اساس سهم هر نهاد در استخر، پرداخت ها را توزیع می‌کنند. این به ماینرها این امکان را می‌دهد تا درآمد خود را با تخفیف جزئی در قالب هزینه هایی که به هماهنگ کننده استخر پرداخت می‌کنند، صاف کنند.

استخراج ابری بیت‌کوین 

استخراج رمزارز به شکلی ابری به هر کسی که می‌خواهد بدون خرید، نصب یا نگهداری سخت‌افزار یا نرم‌افزار تخصصی، بیت‌کوین استخراج کند، امکان می‌دهد کارش را پیش ببرد. در یک توضیح خلاصه، ماینرها می توانند از ظرفیت محاسبات ابری برای تقویت یا جایگزینی منابع محاسباتی داخلی به جای صرف هزینه برای سرورهای قدرتمندتر استفاده کنند.

مفهوم اساسی این است که ماینرها می‌توانند عملیات استخراج را با اجاره یک ASIC به جای خرید انجام دهند. این برنامه ماینینگ میزبان نامیده می‌شود که ماینرها را ملزم به پرداخت نرخ اجاره ماهانه می‌کند. علاوه‌بر‌این، زمانی که ضرر و زیان به دلیل کاهش قیمت بیت کوین یا افزایش مشکلات در راه اندازی شبکه اجتناب ناپذیر است، اجاره این ماشین‌ها گزینه‌های خروج در دسترس‌تری را برای ماینر فراهم می‌کند.

علاوه بر این، قیمت تعمیر و نگهداری سخت افزار و نرم افزار برای مشاغل با استخراج ابری بسیار کاهش می یابد. هزینه های نگهداری به دلیل نیاز به سرورهای کمتر و سخت افزار کمتر کاهش می یابد. از آنجایی که هر نرم افزار مبتنی بر سرورهای ابری است، تعمیر و نگهداری عملاً وجود ندارد.

روند استخراج بیت کوین

استخراج بیت‌کوین بدون دستگاه، ممکن است؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، استخراج ابری به هر کسی که می‌خواهد بدون خرید، نصب یا نگهداری سخت‌افزار یا نرم‌افزار تخصصی، بیت‌کوین استخراج کند، امکان می‌دهد.

ریسک امنیتی استخراج بیت‌کوین

امنیت شبکه استخراج بیت‌کوین همیشه مهم است. سارقان گاهی اوقات از تکنیک‌های فیشینگ برای فریب قربانیان استفاده می‌کنند تا روی لینک‌هایی که کد استخراج ارز دیجیتال را روی رایانه‌هایشان بارگذاری می‌کنند کلیک کنند. آنها همچنین ممکن است وب سایت ها را با کدهای مخرب آلوده کنند، پس بهتر است با لینوکس ماینر سراغ هیچ وبسایتی نروید تا رد پای شما جایی ثبت نشود.

بهترین دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین

در زیر بهترین دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین سال ۲۰۲۲ در دنیا را به شما معرفی می‌کنیم:

 •   Bitmain AntMiner S19 Pro یا بیت ماینر آنتماینر پرو
 •   Bitmain AntMiner S9 یا بیت ماینر آنتماینر اس ۹
 •   Bitmain AntMiner T19 بیت ماینر آنت ماینر تی ۱۹
 •   Whatsminer M30S++ یا واتس ماینر پلاس پلاس 
 •   Canaan AvalonMiner 1246 یا کانن آوالون ماینر 
 •    DEbang Ebit E11++ یا دیبنگ ابیت ای ۱۱

کلام آخر

استخراج بیت‌کوین یک کار تخصصی و نیازمند تجهیزات پیشرفته است، هرچند روش استخراج ابری این امکان را به شما می‌دهد که بدون تجهیزات فقط با داشتن یک کیف پول دیجیتالی رمز ارز ماینینگ کنید. شما حتی می‌توانید با اتصال به کیف‌پول اختصاصی بیت‌کوین در توایکس بیت‌کوین استخراج شده را مستقیما به توایکس واریز کنید اما به دلایل امنیتی این کار به شما توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید جدید ترین مقالات و اخبار را از آکادمی توایکس دنبال کنید.

سوالات متداول

در ایران شما پس از اخذ موجزهای لازم از وزارت صنعت و وزارت نیرو و ارائه مستندات مبنی بر اینکه از برق شهری استفاده نمی‌کنید می‌توانید بیت‌کوین استخراج کنید.

همه چیز بستگی به این دارد که شما از چه مسیری می‌توانید هزینه‌ها را کم و سود را بیشتر کنید. با اینحال، با توجه به اختلاف قیمت ریال و هزینه پایین برق در ایران، استخراج بیت‌کوین می‌تواند سود آور باشد.

در حال حاضر تقریبا ۴ میلیون بیت‌کوین باقی مانده است و به نظر می‌رسد این مقدار با سرعت تمام شوند.

امکان وجود دارد اما هزینه بالا و آسیبی که به سیستم برق منزل و سایر لوازم برقی شما وارد می‌شود ارزشش را نخواهد داشت و فقط خودتان را به دردسر می‌اندازید.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا