کیف پولمفاهیم پایه

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ + آشنایی با بهترین کیف پول ارز دیجیتال

امروزه ذخیره‌سازی امن ارزهای دیجیتال به یک مسئله کلیدی تبدیل شده است. اخبار رمزارز ها به ما نشان داده است که انتخاب کیف پول رمزنگاری گام بسیار مهمی برای تضمین امنیت دارایی دیجیتال است. در این رابطه، با توجه به نیاز شما، پشتیبانی و خدماتشان قابل ارتقا هستند که خب قطعا نیاز به خریداری نسخه های پولی دارد. اما همه گزینه هایی که در این مقایسه معرفی می کنیم، بهترین کیف پول‌های رمزنگاری، و در واقع ایمن‌ترین آنها در بازارند با این توضیح که برخی شان هنوز در بازار ایران چندان شناخته شده نیستند.

در کل، در اینجا راهنمایی نوشتیم که به شما کمک می‌کند بهترین کیف پول رمزنگاری ۲۰۲۳ موجود در بازار جهان را برای ذخیره بیت کوین، تتر و سایر ارزهای دیجیتال پیدا کنید.

فهرست

چون در سال‌های اخیر، تعداد هک‌ها در ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافته است؛ پس محافظت از دارایی‌های دیجیتال الزامی است تا خطر از دست دادن سرمایه را نداشته باشید. این خطر همچنین در دوره‌های کاهش قیمت‌ها که کمتر به دارایی دیجیتالتان سر می زنید وجود دارد؛ وقتی که پلتفرم‌هایی که از نظر اقتصادی ثبات چندانی ندارند تصمیم می‌گیرند در حالی که کلید خصوصی کیف پول های دیجیتالی فروخته شده شان را در دست دارند، جیب مشتری را خالی کنند و بعد به اصطلاح بزنند به چاک جاده!

پس در کل، بهتر است رمز‌ارز‌های خود را در یک کیف پول خارجی (فیزیکی یا آنلاین بسته به نیاز) ذخیره کنید، که فقط شما به آن دسترسی خواهید داشت. در زیر لیستی از بهترین ابزارها برای ذخیره ارزهای دیجیتال را گردآوری کرده‌ایم. هم کیف پول های فیزیکی (مانند کلیدهای لجر) و هم به کیف پول های موبایلی مانند برنامه Ledger در اینجا بررسی شده‌اند.

کیف پول ارز دیجیتال یا والت چیست؟

برای بهترین پاسخ به این سوال، ما یک تعریف سریع به شما ارائه می‌دهیم. کیف پول یک ابزار پرداخت آنلاین است که اغلب در قالب یک اپلیکیشن ارائه می‌شود. فراتر، برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود، انتخاب یک راه حل تخصصی ذخیره سازی به نام «کیف پول کریپتو» ضروری است. 

برخلاف تصور رایج، کیف پول در واقع ارزهای دیجیتال را ذخیره نمی‌کند، بلکه حاوی اطلاعات کلید عمومی و خصوصی مورد نیاز برای انجام معاملات است. خود ارز دیجیتال (دارایی زیربنایی) روی یک بلاک چین ذخیره می‌شود، که می‌توان آن را با یک سررسید حساب‌رسیِ کل دیجیتال مقایسه کرد که در حجره‌های فرش‌ فروشی بازار بزرگ دیده‌ایم.

در یک توضیح روزمره‌تر، کیف پول نسخه‌های دیجیتالیِ کارت‌های پرداخت شما است و دارایی را به صورت ایمن ذخیره می‌کند. به لطف این فناوری نو، برای پرداخت نیازی به وارد کردن مشخصات بانکی یا کارت فیزیکی ندارید و خب زندگی بسی آسانتر می‌شود: شما حتی می‌توانید بلیط‌های مسافرت دیجیتال و کوپن‌های تخفیف الکترونیکی خود را در آنجا ذخیره کنید تا همیشه آنها را در دسترس داشته باشید.

 پس درواقع، این کیف پول قرار است مجموعه‌ای از دارایی‌ها را در آینده‌ نه چندان دور در خود جای دهد.

برای پرداخت و خرید، کافی است کارت خود را پس از انجام مراحل احراز هویت (با اثر انگشت، FaceID یا رمز عبور) باز کنید و تلفن خود را به ترمینال بدون تماس نزدیک کنید. شبیه آنچه در مترو اتفاق می‌افتد.

البته برای نقل‌وانقالات هم این والت‌ها نقش پایانه‌ها را میان فرستنده و گیرنده بازی می‌کنند. کیف پول شما همچنین می‌تواند بلیط‌های حمل‌ونقل یا نمایش شما را ذخیره کند، که توسط یک کد QR منحصربه‌فرد شناسایی می‌شود که در صورت نیاز روی صفحه نمایش شما ظاهر می‌شود.

انواع کیف پول رمز ارز

کیف پول کریپتو را می‌توان به صورت آنلاین (کیف پول گرم)، آفلاین (کیف پول سرد)، و در قالب فیزیکی (کیف پول سخت افزاری) نگهداری کرد؛ این به شما امکان می‌دهد که مالک و مدیر محتوای آن باشید.

برای دسترسی به کیف پول خود، در یک طرف یک کلید عمومی (کلیدی که به شما امکان می دهد مانند یک IBAN با حساب بانکی، به کیف پول خود حواله دریافت کنید) و یک کلید خصوصی وجود دارد.

 کیف پول های noncustodial جالب ترینند که فقط صاحب این کلید خصوصی را معرفی می‌کنند. 

اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال که کیف پول گرم ارائه می‌کنند، کلید خصوصی شما را نیز دارند. برای اینکه تنها مالک باشید، باید از پلتفرمی مانند ZenGo یا کیف پول فیزیکی مانند Ledger استفاده کنید.

روی هم رفته، همانطور که متوجه شده اید، کیف پول‌های رمزارز ویژگی‌های یکسانی ندارند. دارایی شما در یک کیف پول گرم که به صورت آنلاین ذخیره می‌شود، پس برای ذخیره بیت کوین شما امنیت کمتری دارد. بهتر است به یک کیف پول آفلاین یا سرد و non-custodial مراجعه کنید تا کاملاً مطمئن شوید که مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 برای کمک به شما در انتخاب خود، در اینجا رتبه بندی ما چهارتا از بهترین کیف پول‌های رمزارزی را برای ذخیره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بررسی کرده‌ایم. اما پیش از آن نگاهی داریم به کل موضوع از نقطه نظر فنی و کاربری.

کیف پول نرم افزار

بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال

بدیهی است که کیف پولهای سرد (از جمله کیف پول های فیزیکی) امروزه امن ترین راه حل ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. کوین‌بیس برمبنای یک تحقیق گزارش داده است که ۹۸ درصد دارایی‌ها روی کیف پول‌های سرد قرار دارند—اینها کیف پول‌های ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال هستند که به طور کامل از اینترنت جدا شده‌اند و بنابراین هیچ خطری برای آلوده شدن به بدافزار ندارند.

اگر پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال همیشه امن‌تر باشند، هیچ چیز بهتر از وقتی نیست که خودتان کلید خصوصی آن را نگه می‌دارید. زیرا کیف پول‌های فیزیکی مانند Ledger علاوه بر کیف پول سرد، به اصطلاح کیف پول های «غیر حضانت» یا Non-Custodial نیز هستند. 

از سوی دیگر، کیف پول‌های نوع « Custodial» کیف پول شما را تحت حضانت دارند، پس کلید خصوصی را نیز در اختیار دارد. در زیر لیست و مقایسه‌ای از بهترین کیف پول‌های رمزنگاری و بیت کوین موجود در بازار را آماده کرده‌ایم.

بهترین کیف پول سخت‌افزاری

در این بخش بهترین کیف پول های سخت افزاری را به شما معرفی می کنیم.

Trezor One

Trezor One اولین کیف پول ارز دیجیتالی بود که در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت SatoshiLabs طراحی شده بود که دستگاه‌های الکترونیکی را ایمن کرد. این اولین کیف پول رمزنگاری برای بیت کوین هم بوده است. این کیف پول ذخیره‌سازی ارز دیجیتال که در رنگ‌های سیاه و سفید عرضه شده، به دلیل کیفیت و قابلیت اطمینان آن، بسیار مورد توجه قرار گرفته و، همچنین یکی از بهترین کیف‌پول‌های رمزنگاری شده در جهان به‌شمار می‌رود. با ترزور-وان، از آن جایی که برنامه ها و منوهای مدیریتی بسیار خوبی دارد، می‌توانید به سادگی حساب‌ها را مدیریت کنید.

Ledger

لجر یک شرکت فرانسوی است که در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و به لطف کیف‌پول کریپتو امنش به موفقیت دست یافته است. این شرکت بیش از ۳ میلیون از کیف پول سرد خود را در سراسر جهان به فروش رسانده است. 

امروز محصولات و سود این کسب‌وکار بی‌نظیر همچنان در حال رشد است و سرمایه گذاران لجر را به یکی از سه استارت آپ بزرگ فرانسه تبدیل کرده‌اند که حتی سهامش آماده عرضه عمومی است. در میان محصولات لجر، یک پلتفرم صرافی و همچنین کارت بانکی نیز موجود است که می‌تواند برای بسیاری از ما مهم باشد.

اخیرا لجر اعلام کرده که یک کیف پول جدید ذخیره‌سازی ارز دیجیتال مجهز به بلوتوث دارد ارائه می‌دهد. این کیف پول که Ledger Nano X نامیده می‌شود، به‌عنوان محصول پرچم‌دار جدید برند فرانسوی، بهترین کیف پول ارز دیجیتال در بازار، به لطف فناوری‌های بصری‌تر، و متمایزش است.

بهترین کیف‌پول نرم‌افزاری

این بخش به معرفی کیف پول های برتر نرم افزاری اختصاص دارد.

   Altme

کیف پول Altme که از سال ۲۰۲۲ به طور رسمی در iOS و اندروید در دسترس است، یکی از اولین کیف پول های رمزنگاری است که می‌تواند به طور همزمان از دارایی های دیجیتال و هویت دیجیتال پشتیبانی کند و به کاربران خود ابزاری قدرتمند برای ذخیره داده‌ها و انجام تراکنش‌ها ارائه دهد به شکلی ایمن، قابل اعتماد و سازگار با مقررات.

 معاملات Altme از طریق انطباق EBSI خود، به کاربران خود امکان می‌دهد اسناد هویت دیجیتال را در قالب امن و “قابل تایید” ذخیره کنند، نه در قالب PDF، که به راحتی جعل می‌شود. تمام داده‌های ذخیره شده در کیف پول Altme رمزگذاری شده است و صرفاً تحت کنترل کاربر به اشتراک گذاشته نمی‌شود و به همه اجازه می‌دهد تا کنترل داده‌های خود را دوباره به دست آورند.

ZenGo

ZenGo برنامه‌ای است که یکی از بهترین کیف پولهای رمزنگاری موجود است. این برنامه رایگان (در iOS و اندروید موجود است) به شما امکان می‌دهد تنها در ۱۹ ثانیه یک حساب کاربری ایجاد کنید. می‌توانید تست کنید، تجربه بسیار ساده است. برای ایمن کردن کیف پول خود، باید صورت خود را اسکن کنید، که یعنی با سیستم تشخیص چهره کار می‌کند.

این «تشخیص چهره» باید قبل از هر اقدامی، اعم از خرید ارزهای دیجیتال انجام شود. چون که به عنوان پشتیبان برای یافتن دستگاه های الکترونیکی شما (در صورت از دست دادن تلفن، حذف برنامه یا موارد دیگر) خدمت می‌کند و بسیار هم کارآمد ارزیابی شده. بنابراین، در هر زمان می‌توانید برنامه را دوباره نصب کنید و دارایی های خود را به لطف این فناوری تشخیص چهره بازیابی کنید که از نقطه نظر فناوری، یکی از پیشرفته ترین راه حل ها است.

از نظر خرید‌وفروش ارزهای دیجیتال، ZenGo بسیار آسان است. علاوه بر این، بر خلاف اپ‌هایی مانند Revolut، در اینجا شما مالک کامل دارایی های خود هستید. این به این معنی است که برای مثال می‌توانید بیت کوین ها را از کیف پول ZenGo خود به کیف پول دیگری (یا صرافی) منتقل کنید.

 بنابراین در ZenGo می‌توانید بیت کوین را در همان مکان ذخیره و خریداری کنید و بعدا مبادله کنید. 

ZenGo احتمالاً یکی از بهترین کیف پول های کریپتو روی موبایل است. این یک راه حل خوب ارائه می دهد که به همه اجازه می‌دهد تا به سرعت مبادله را شروع کنند. 

در آخر باید بگوییم این برند حرف حدیث های زیادی را پشت سر گذاشته که شاید باید در مطلبی دیگر به آن نیز بپردازیم. این کیف پول در ایران خیلی طرفدار ندارد اما به زودی در اروپا کیف پول اصلی یورو دیجیتالی خواهد شد برای همین بد ندیدیم تا آن را به شما معرفی کنیم.

برای آشنایی بیشتر در مورد کیف پول نرم افزاری می توانید به این مقاله مراجعه کنید. 

جمع بندی

در این مطلب مقایسه بهترین کیف پول برای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به انجام رسانید. در میان نمونه‌های برتر، لجر فرانسوی یک محصول عالی را ارائه داد, با این حال، از نقطه نظر فنی و UX، یا همان تجربه کاربری، درک آن برای یک مبتدی بسیار سختر‌‌از محصولی مانند ZenGo است. به هرحال شما باید دقت کنید چه کیف‌پولی با نیازهای شما سازگار است و قطعا می‌توانید در طول زمان از یکی به دیگری بروید تا رفته‌رفته بهترین را برای خودتان و نیازهایتان پیدا کنید. صرافی توایکس به عنوان یکی از امن‌ترین نمونه‌های کیف پول گرم می‌تواند انتخاب داخلی و نمونه وطنی خوبی باشد که با خیال راحت رمزارزهای خود را در آن ذخیره می‌کنید.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا