آموزش

استخراج ابری (Cloud mining) برای بیت‌کوین و دیگر رمز ارزها

زمانی که بر روی مبل خانه خود لم داده‌ای، گوشی خود را چک می کنی و سود حاصل از استخراج بیت‌کوین را به کیف‌پول خود اضافه می کنی. شرایط رویایی ست، نه؟ تا زمانی که شما را از خواب بیدار می‌کنند!

مطلب زیر شاید بتواند به شما کمک کند با نگاهی صادقانه‌تر نسبت به استخراج بیت‌کوین با روش ابری نگاه کنید و اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در این حوزه دارید شاید شما را منصرف کند. کنجکاو شدید؟ پس با ما در این مقاله از  آکادمی توایکس همراه باشید.

فهرست

استخراج ابری چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟

ماینینگ ابری، فرآیندی برای استخراج فرا سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال است. در توضیحی شفاف‌تر، کریپتوهایی که روی یک بلاک چین از روش اثبات کار POW  یا proof-of-work برای تامین امنیت شبکه استفاده می‌کنند، مانند بیت کوین یا اتریوم (قبل از ادغام)، کریپتوگرافی‌‌هایی هستند که به لطف سخت افزار و سیستم عامل لینوکس استخراج می‌شوند. حال آنکه در کمال حیرت و تعجب، استخراج ابری یک راه حل استخراج ارائه می‌دهد که به هیچ سخت افزار یا دستگاه ماینری نیاز ندارد. 

اصطلاح (ابر) اغلب در دنیای وب برای نشان دادن یک سرویس آنلاین غیر مادی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، ذخیره داده‌ها در سرورهای آنلاین مانند سرورهایی که OneDrive یا Google Drive روی Cloud ها نگهداری می‌شود که خب امری معمول است. به عبارت دیگر ما می‌گوییم که داده های خود را در فضای ابری ذخیره کرده‌ایم.

در یک توضیح فشرده، حالا این اصل دنیای مجازی، امروزه در دنیای ارزهای دیجیتال، برای دموکراتیک کردن دسترسی به استخراج استفاده می‌شود.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

به طور مشخص، فرآیندی که ماینینگ نامیده می‌شود، سیستمی برای تأیید تراکنش‌های انجام شده بر روی یک بلاک چین است. این چیزی است که به بلاک چین اجازه می‌دهد تا یک محیط امن باشد. هنگامی که تراکنش انجام می‌شود، قبل از افزودن تراکنش دیگری باید تأیید شود. وقتی این بلوک پر شد، باید کاملا تایید شود تا به بلاک چین اضافه شود.

همه این مراحل فرآیند استخراج را تشکیل می‌دهند. بازیگران ماینینگ هم در اصل، در یک توضیح استعاره‌ای “گره های” شبکه‌اند. در یک توضیح فنی این‌ها کاربران شبکه هستند که در ۴ گوشه دنیا قرار دارند و به آنها خردسال می‌گویند.

وقتی این ماینرها تراکنش‌ها و بلاک‌ها را تأیید می‌کنند، توکن‌هایی را از ارز دیجیتالی که روی آن کار می‌کنند به دست می‌آورند که یعنی اصطلاحا آنها رمز ارز استخراج کرده‌اند، درحالی که در واقع، آن‌ها معاملات را تأیید می‌کنند و از این رهگذر، ارزش ایجاد می‌کنند و بخشی از این ارزش را در قالب رمز ارز به عنوان کارمزد به جیب مبارک سرریز می‌فرمایند.

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند استخراج بیت کوین شامل حل یک معمای پیچیده ریاضی به نام هش با استفاده از نرم افزار و سخت افزار تخصصی است. استخراج‌کننده‌ای که ابتدا معما را حل می‌کند، با BTC جدید همراه با کارمزد تراکنش‌های مرتبط با تراکنش‌های موجود در بلوک پاداش می‌گیرد. در مقاله استخراج بیت کوین، صفر تا صد نحوه استخراج بیت کوین به طور کامل توضیح داده شده است.

در این رابطه، استخراج ابری به عنوان جایگزینی برای استخراج سنتی عمل می کند که به سرمایه گذاری زیاد و سخت افزار زیادی نیاز دارد. امروزه بخش قابل توجهی از استخراج ارزهای دیجیتال در فضای ابری انجام می‌شود. برای درک اینکه چگونه استخراج ابری کار می‌کند، باید درک کرد که سرمایه‌گذار مالک تجهیزات ماینینگ در اینجا نخواهد بود، بلکه این تجهیزات یا به طور دقیق تر قدرت محاسباتی رایانه را اجاره می‌کند.

بنابراین او برای این اجاره اشتراک می‌پردازد و در ازای آن بر اساس ارزهای دیجیتالی که توسط ماینرها ایجاد شده است، پاداش دریافت می‌کند. ماشین آلات در مزرعه ماینینگ قرار دارند.

بنابراین، شرکتی که خدمات استخراج ابری را ارائه می‌دهد سرمایه گذاری های لازم را در زیر ساخت ها و سخت افزارهای مورد نیاز برای استخراج انجام می‌دهد. به‌طور‌کلی، این زیرساخت ها در کشورهایی مانند کشورهای اروپای شرقی که کمترین هزینه برق را دارند، مستقر شده‌اند.

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری چگونه کار می‌کند؟

اصل استخراج ابری بسیار ساده است و بیشتر شبیه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است تا استخراج واقعی. استخراج ابری نوعی امکان سخت افزاری استخراج از راه دور است. به این معنا که سرمایه گذار یک ماینینگ ابری پیدا می کند و در پست ماینینگ خود سرمایه‌گذاری می‌کند. بسته به سرمایه ای که وارد می‌کند، “سهم” مشخصی از معدن به او اختصاص می‌یابد.

سپس سرمایه‌گذار بخشی از سودی را که سخت افزار او از راه دور در فرآیند استخراج ایجاد می‌کند، دریافت می‌کند. به طور معمول، استخراج ابری نوعی پرداخت اشتراک سالانه است که به شما حق محلی سازی قطعه خاصی از تجهیزات ماینر اصلی را می‌دهد. این روند می‌تواند رمز ارزی را که استخراج می‌کند در زمان واقعی‌ (Real Time) ردیابی کند.

در یک توضیح تکمیلی، این سیستم در زمینه‌ای جذاب است که ماینینگ را ممکن می‌سازد و برای حضور در کریپتو از دور یا نزدیک جذابیت دارد، اما گاهی اوقات غیرقابل دسترس به نظر می‌رسد. استخراج Proof-of-work نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارد و در یک توضیح نیم‌خطی، یک محیط رقابتی فزاینده است.

اکثر بازیگران ماینینگ امروزه شرکت های بزرگی هستند که سرمایه گذاری هنگفتی روی تجهیزات برای ایجاد مزارع معدنی غول پیکر کریپتو می‌کنند. پس سعی کنید نسبت به این روند حسابی واقع‌بین باشید.

پلتفرم های استخراج ابری

هیچ بهترینی در این زمینه وجود ندارد و به دلیل کلاهبرداری های صورت گرفته نام بردن از شرکت های مشخص و کار درست، کاریست بس دشوار. در اینجا چند نمونه وجود دارد که با هم به مرور آن ها می‌پردازیم:

  • Genesis mining
  • IQMining
  • Nicehash
  • Meria

 باید اضافه کرد منظور از بهترین در مقایسه با دیگر رقباست و آن هم نه از جنبه‌ی تضمین سود، به منظور مدل دستگاه ها و نحوه استخراج. در یک کلام، هر شرکتی می‌تواند با وعده‌ی سود های میلیونی شما را وسوسه کند پولتان را در اختیارش قرار دهید، اما شما باید مطمئن باشید که آن شرکت واقعا استخراج انجام می دهد یا فقط به دنبال خالی کردن جیب شماست.

آیا استخراج ابری مزیتی دارد؟

در نگاه اول شاید سرمایه گذاری بر روی داستانی با «نام شرکت در استخراج بیت‌کوین» جالب و ماجراجویانه بنظر برسد و مناسب افرادی که به دنبال یک راه حل ساده برای استخراج بیت‌کوین هستند که می خواهند بدون ریسک کردن، ماینینگ انجام دهند چون در این روش، شما از فزونی یافتنِ مشکلات محاسباتی یا حتی افزایش قیمت انرژی، که عناصر ضروری این صنعت هستند، در امانید. 

 این شرایط رویایی بنظر می‌رسد! ریسک کم با سود تضمینی بدون دردسر و بدون هزینه های نگهداری دستگاه های سخت‌افزاری! اما این ها واقعیت دارند؟

چوب دو سر باخت

 در نگاهی شفاف‌تر و صادقانه‌تر باید گفت سرمایه‌گذاری روی استخراج ابری بیت‌کوین می‌تواند شرایط دو سر باخت را برای شما رقم می‌زند. اگر دو سناریو صعودی و نزولی برای این مدل از استخراج را بررسی کنیم شاید نگاه بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنیم:

  • صعودی : اگر بیت‌کوین صعودی باشد، شما با استخراج ابری سود کمتری نسبت به زمانی می کنید که بیت‌کوین خریده باشید. چرا که با صعودی شدن بیت‌کوین سختی استخراج هم افزایش می‌یابد و این حاشیه سود را کم می‌کند.
  • نزولی: در شرایط نزولی هم با توجه به شرایط قرارداد( که معمولا به نفع سرمایه‌گذار نیست) باعث ضرر شما می‌شود. 

و این یعنی در هر دو صورت خرید و نگهداری بیت‌کوین به نفع شماست.

استخراج ابری ارز دیجیتال

شرکت های استخراج ابری با وعده سود تضمین شده و بدون ضرر سعی می‌کنند شما را نسبت به سرمایه‌گذاری ترغیب کنند، اما چرا در سال ۲۰۱۸ بعد از سقوط بیت‌کوین بیشتر قرار داد های استخراج ابری فسخ شدند؟

جواب این سوال در مدل قرارداد این شرکت هاست :

  • هیچ هنگام سود تضمینی برای استخراج ابری وجود ندارد
  • این شرکت ها در هر صورت از شما هزینه‌ی نگهداری و استهلاک دستگاه را دریافت می‌کنند بدون آنکه آن را در قرار داد ذکر کنند.
  • اگر شرایط نزولی باشد هیچ سودی در کار نیست و سود شما صفر می‌شود. معمولا بعد از ادامه دار بودن شرایط نزولی هم قرارداد شما به صورت اتوماتیک فسخ می‌شود.

ناگفته نماند شرایط بالا مربوط به شرکت هایی است که به اصطلاح پانزی حساب نمی‌شوند و به صورت قانونی فعالیت می کنند.

 حال با این سوال روبرو می‌شویم که آیا واقعا سرمایه‌گذاری در استخراج ابری بهتر است یا خرید بیت‌کوین و هولد کردن آن؟

جمع بندی

 با صحبت های صورت گرفته بنظر می‌رسد استخراج ابری شاید راه حلی درستی برای سرمایه‌گذاری نیست و شما با خرید بیت‌کوین و هولد کردن آن (نگهداری بیت‌کوین در کیف‌پول برای مدت طولانی) می‌توانید سود بیشتری کسب کنید.

شما می‌توانید بیت‌کوین خود را از صرافی های داخلی همچون توایکس خریداری کرده و در کیف‌پول اختصاصی خود نگهداری کنید. 

در یک کلام، نه. شما با خرید و نگهداری بیت‌کوین امکان سود بیشتری در دراز مدت را دارید. در کنار این موضوع شرکت هایی با سود های اغوا کننده برای کلاهبرداری هم اضافه کنید.

به نظر نمی‌رسد به لحاظ قانونی مشکل خاصی برای شما در رابطه با استخراج ابری وجود داشته باشد. اما به دلیل شرکت های پانزی و کلاهبرداری پیشنهاد سرمایه‌گذاری در این شرکت ها را به شما نمی‌دهیم.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا