dent-cryptocurrency

ارز دیجیتال دنت

بر اساس تخمین Cisco، در هر ماه چیزی در حدود ۳۲ میلیارد دلار بسته‌ی اینترنت در سراسر جهان خریداری‌ می‌شود که از آن مقدار نزدیک به ۵.۶ میلیارد دلار آن به علت مصرف نشدن یا اتمام بسته‌ی کاربران به هدر می‌رود. پس از منتشر شدن این اطلاعات، بنیان‌گذاران ارز دیجیتال دنت به فکر ساختن شبکه‌ای افتادند که بتواند این مقدار هدررفت هزینه را به شبکه بازگرداند و در اختیار کاربران قرار دهد، آن‌ها وایت‌ پیپر ایده‌ی خود را در سال ۲۰۱۷ ارائه و اکوسیستم دِنت را پایه‌گذاری کردند. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم که دِنت چگونه می‌خواهد اینترنت‌های همراه را در سراسر جهان به شکل آزادانه در اختیار مردم قرار دهد.

 دِنت وایرلس

 

«دِنت وایرلس» (Dent Wireless) قصد دارد که با ساخت یک شبکه‌ی موبایل و اینترنت جهانی به اولین اپراتور دیجیتال جهانی در سراسر دنیا تبدیل شود. منظور از یک اپراتور دیجیتال جهانی این است که شما بتوانید در هر کجای دنیا که هستید بدون نیاز به سیم‌کارت آن کشور (یا پرداخت هزینه‌های رومینگ) از خدمات تلفن‌های همراه، نظیر بسته‌های اینترنت و مکالمه بهره ببرید.

توسعه‌دهندگان دِنت در وب‌سایت رسمی خود ادعا می‌کنند که خدمات‌ آن‎ها هم‌اکنون در ۶۰ کشور در سراسر جهان ارائه می‌شود و نزدیک به ۲۶ میلیون کاربر دارند و ۲۲۰ اپراتور تلفن در بستر آن‌ها فعالیت می‌کنند.

توسعه‌دهندگان دِنت با  ارائه کردن یک اپلیکیشن‌های مخصوص خود به کاربران این امکان را می‌دهند که از بسته‌های تلفن یا اینترنت همراه استفاده کنند و با دیگر افراد در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند. با استفاده از خدمات دنت، کاربران در هنگام سفر در جهان، دیگر نیازی به عوض کردن سیمکارت خود یا پرداخت هزینه‌های سنگین رومینگ ندارند.

خدمات دِنت در همین‌جا تمام نمی‌شود و امکانات جالب‌تری را نیز در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، به طور مثال کاربران می‌توانند بسته‌های اینترنت خود را از این شبکه خریداری کنند و آن را با دیگر اعضای خانواده یا دوستان خود به اشتراک بگذارند یا در صورت عدم نیاز آن را بر روی شبکه به فروش برسانند. در ادامه با ما باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 

ارز دیجیتال دنت چیست و چگونه کار می کند؟

 

توسعه‌دهندگان دِنت در سال ۲۰۱۷ وایت پیپر این ارز دیجیتال را ارائه کردند. هدف از ایجاد دِنت ساخت یک پلتفرم غیرمتمرکز برای خدمات تلفن و اینترنت همراه بود که کاربران در سراسر جهان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند و دیگر نگران هزینه‌های زیاد بسته‌های اینترنت یا رومینگ نباشند.

اکوسیستم دِنت را می‌توان به سه قسمت «اپلیکیشن دِنت» (Dent:eSIM)، «دِنت تیم» (Dent Team) و «صرافی دنت» (Dent Exchange) تقسیم کرد.

اپلیکیشن دِنت که با نام Dent:eSIM data & top-up بر روی اپل استور و گوگل پلی قرار دارد به کاربران این امکان را می‌دهد که در بسیاری از کشورها از اینترنت همراه استفاده کنند و هزینه‌های رومینگ را نپردازند. کاربران می‌توانند با سیم کارت خود در این اپلیکیشن پروفایل بسازند و حتی با افرادی که این اپلیکیشن را ندارند تماس تلفنی برقرار کنند.

کاربران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن تحت وب دنت تیم بسته‌های خدمات تلفن همراه را (نظیر بسته‌های مکالمه یا اینترنت) با دیگر اعضای خانواده، دوستان و هر فرد دیگری که از خدمات eSIM استفاده می‌کند به اشتراک بگذارند. برای استفاده از این امکان تنها کافی است که وارد صفحه‌ی دِنت تیم  شوید و با استفاده از شماره‌ی خود اکانت بسازید. البته لازم به ذکر است که هم‌اکنون ایران در لیست کشورهای تحت پیشتیبانی این شرکت نیست.

حال به جذاب‌ترین بخش اکوسیستم دِنت می‌رسیم که همان صرافی دِنت است. صرافی دِنت که بر پایه‌ی بلاک چین اتریوم است به کاربران دِنت امکان توکنیزه کردن و ترید کردن بسته‌های اینترنت و مکالمه‌ی خود را می‌دهد. به این معنی که کاربرانی که بسته‌های گوناگون را خریداری کرده‌اند ولی قصد مصرف آن را ندارند یا دیگر به آن نیازی ندارند می‌توانند به‌سادگی به صرافی دِنت وارد شوند و بسته‌های خود را مانند هر کالای دیگری برای فروش به دیگر کاربران قرار دهند.

سوخت صرافی دِنت، یک توکن اتریوم (ERC-20) است که دِنت نام دارد. کاربران با استفاده از این توکن می‌توانند بسته‌های مورد نظر خود را خریداری کنند یا به فروش برسانند. در ادامه بیشتر در مورد توکن دِنت صحبت خواهیم کرد.

با استفاده از این لینک می‌توانید به صرافی دِنت وارد شوید.

توکن دنت

همان‌طور که گفته شد توکن دِنت که یک توکن بر پایه اتریوم است سوخت شبکه محسوب می‌شود و برای خرید و فروش بسته‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن دِنت قابل استخراج نیست. در سال ۲۰۱۷ در عرضه اولیه سکه نزدیک به ۱۰ میلیارد از این توکن به قیمت ۴.۳ میلیون دلار به فروش رسیده است. هم اکنون قیمت توکن دِنت نزدیک به یک سنت است.

برای به دست آوردن دِنت می‌توان آن را در صرافی‌هایی نظیر «بایننس» (Binance)، «کوکوین» (Kucoin)، «لاتوکن» (LaToken) با جفت ارزهای اتریوم یا بیت کوین خریداری کرد. راه دیگری برای به دست آوردن دنت وجود دارد و آن استفاده از اپلیکیشن‌های دِنت است که به کاربران این امکان را می‌دهد که با انجام خدماتی نظیر لوگین کردن روزانه در اپلیکیشن، پاسخ به سوالات، انجام بازی‌ها، نگاه کردن به ویدیوها و… به عنوان جایزه توکن دِنت دریافت کنند.

کیف پول های دِنت

از آنجایی که توکن دِنت یک توکن ERC-20 است، تمام کیف پول‌هایی که از این توکن‌ها پیشتبانی کنند، مناسب توکن دِنت نیز هستند. مانند کیف پول‌های نرم‌افزاری «مای اترولت» (MyEtherWallet)، «متامسک» (MetaMask)، «کوینومی»  (Coinomi) و کیف پول‌های سخت‌افزاری «لجر نانو اس» (Ledger Nano S)، «ترزور» (Trezor).

آینده ارز دیجیتال دنت

توسعه‌دهندگان دِنت مسیر حرکت خود را در سال پیش رو در وب‌سایت دِنت وایرلس ارائه کرده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند که قصد دارند در آینده کشورهای بیشتری را تحت پوشش خدمات خود در بیاورند، امکانات بیشتری را به دِنت تیم اضافه کنند و پروتوتایپی برای اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا که از دِنت استفاده می‌کنند، بسازند. در زیر می‌توانید لیستی را از برنامه‌های توسعه‌دهند‌گان دنت مشاهده کنید.

  • ساخت یک پروتوتایپ از Dent eSIM با یک شماره مخصوص داخلی
  • اضافه کردن۲۰ کشور دیگر به eSIM
  • ساخت کوپن‌های دیجیتال برای به اشتراک گذاشتن راحت‌تر اینترنت در بین کاربران
  • متصل کردن دِنت به اپلیکیشن‌هایی نظیر آی‌مسیج، واتس‌آپ، فیس‌بوک برای ارسال بسته‌ها به صورت یکپارچه
  • درست کردن نسخه‌ی اپلیکیشن دنت برای ویندوز ۱۰
  • ایجاد کردن یک آپدیت بر روی صرافی دِنت برای نوع جدیدی از معامله‌ی بسته‌های همراه
  • بهینه کردن ارتباط شبکه و وسایل ارتباطی برای المپیک تابستانی در توکیو

 

سخن پایانی

تا به اینجا دیدیم که دِنت قصد دارد به بزرگ‌ترین اپراتور جهانی دیجیتال تلفن همراه تبدیل شود و تمامی مرزهای دست‌وپاگیر برای کاربران را از میان بردارد و با استفاده از خدمات خود بسته‌های اینترنت و مکالمه‌ی ارزان‌تری را در اختیار کاربرانش قرار دهد. خدمات دِنت به کاربران این امکان را می‌دهد که بسته‌های خودر را در هر زمان بسته به نیاز خودشان تغییر دهند یا بر روی شبکه به فروش برسانند یا با دیگر دوستان یا اعضای خانواده‌ی خود به اشتراک بگذارند. با توجه به این مسائل می‌توان دید که این ارز دیجیتال آینده‌ی بسیار درخشانی را در پیش روی خود دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.