DeFiآلت کوینبلاکچین

ارز دیجیتال فانتوم و آینده توکن FTM

فانتوم یکی از خلاقانه‌ترین اکوسیستم‌های بلاک‌چینی در زمانه‌ی ماست. به لطف مکانیزم اجماع خاص خو و رویکردش مبتنی بر DAG ها (گراف های غیر چرخه‌ای جهت دار)، فانتوم ادعا می‌کند که نظریه مثلث بلاک چین این رمز ارز مسئله‌ی اساسی معادلات ریاضی زنجیره‌های بلوکی را حل کرده است. با تضمین مقیاس پذیری بالا بدون غفلت از امنیت و تمرکززدایی، Fantom دارایی های جالبی را برای تبدیل شدن به یک بلاک چین معیار ارائه می دهد. بیایید با هم ویژگی های آن را کشف کنیم.

چرا ارز دیجیتال فانتوم؟

در زمینه توسعه ارزهای دیجیتال و بلاک چین، بنیاد فانتوم به دشواری زیر ساخت‌های بلاک چین موجود برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برای مقیاس پذیری، آن هم بدون به خطر انداختن قابلیت اطمینان پروتکل‌ها را، مورد مداقه قرار داده است. به همین دلیل در سال ۲۰۱۸، بنیاد Fantom پروژه Fantom را ایجاد کرد، که یک پروتکل بلاک چین لایه‌ای و نه بلوکی مقیاس‌ناپذیر با مزایای مختلف محسوب می‌شود. Fantom که از جمله با مکانیسم Proof of stake ایمن شده است، مسئولیت زیست محیطی خود و تلاش خود برای تمرکززدایی را در اولویت قرار می‌دهد. این همان چیزی است که بنیانگزاران بارها بر اهمیت آن تاکید کرده‌اند: اینکه بر خلاف Proof-of-Work که توسط بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود، Proof-of-Stake از متمرکز شدن جلوگیری می کند و در مصرف برق صرفه جویی می‌کند.

همچنین اوپن سورس بودنِ Fantom به همه اجازه می‌دهد تا از ظن خود یار بنیاد مذکور باشند و فانتوم را با نیازهای خود تطبیق دهند. با تضمین سرعت تراکنش چشمگیر بدون به خطر انداختن امنیت، Fantom قصد دارد راه حل بسیاری از معضلات فعلی را ارائه دهد.

نقاط قوت فانتوم چیست؟

یکی از ویژگی‌های فناوری زیربنای شبکه رمزنگاری Fantom این است که بر روی گراف غیرمجاز مستقیم (DAG) باقی می‌ماند که به طور ذاتی متفاوت از بلاک چین کار می‌کند. در جایی که برای بلاک چین، تکامل تاریخ به بلوک فعلی و اعتبار آن بستگی دارد، یک DAG هیچ بلوک ملموسی ندارد، بلکه فقط مجموعه‌ای از تراکنش‌ها دارد که به‌طور مستقل پردازش می‌شوند و یک ساختار درختی بدون چرخه را تشکیل می‌دهند که امکان پردازش همزمان دارند و بنابراین یک افزایش مقیاس پذیری (حدود ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه برای FTM) را می‌سازند. این یعنی سرعت، امنیت و دقت بسیار بسیار بالا.

‌به ویژه از طریق این زمان‌بندی کارآمد تراکنش‌ها است که فانتوم قصد دارد از رقبا پیشی بگیرد. این انتخاب توسط بلاک‌چین‌های مختلفی مانند Aleph Zero نیز انجام شده است که بسیار امیدوار کننده است.

Fantom: یک اکوسیستم DeFi بسیار بزرگ

شبکه Fantom یک راه حل تامین مالی غیرمتمرکز را مستقیماً از سایت خود ارائه می‌دهد. از طریق پلتفرم Fantom fWallet آنها، دسترسی به امور مالی غیرمتمرکز بدون ثبت نام یا احراز هویت یا همان KYC امکان پذیر می‌کنند.

با این حال، برای دسترسی به Fantom DeFi، باید از طریق استیبل کوین دلاری شبکه، fUSD، با استفاده از قابلیت fMint استفاده کنید، که به شما امکان می‌دهد FTM های خود را در هر زمان از طریق یک تراکنش ارز دیجیتال به fUSD تبدیل کنید. از این لحظه، فانتوم ۲ سرویس ارائه می دهد:

  1. fSwap که به ما امکان می‌دهد fUSD خود را در برابر دارایی‌های مصنوعی شناخته شده برای بلاک چین (fBTC، fETH…) مبادله کنیم.
  2. flend که امکان ارائه خدمات وام بر روی FTM و/یا دلارهای FUSD ما را فراهم می‌کند تا در مبادله تامین نقدینگی در استخر شبکه Fantom پرداخت شود. fLend به ظرافت تمام اجازه می‌دهد تا توکن‌های فرعی را به عنوان وثیقه برای fUSD قرض بگیرید.

استفاده از قابلیت‌های بالا نیاز به تخصص، درک بالا از امور کریپتو و روند‌های جاری در دنیای رمز ارز دارد.

فانتوم و شبکه اپرا

Opera شبکه اصلی فانتوم است که از مزایای اجماع کار، یعنی مقیاس‌پذیری با کارایی بالا که با بهره‌برداری از طریق DAG پشتیبانی می‌شود و در عین حال دو جزء دیگر مثلث بلاک چین، یعنی امنیت و تمرکززدایی را حفظ می‌کند، بهره می‌برد. در واقع، نهایی شدن تراکنش‌ها در مقایسه با بلاک چین‌های مرجع که بیت‌کوین و اتریوم هستند (به ترتیب ۳۰ تا ۶۰ دقیقه و ۳ تا ۶ دقیقه) بسیار سریع‌تر است (در حدود ۱ ثانیه)، که یک برتری واقعی برای شبکه اپرا به ارمغان می‌آورد.

Opera از یک رویکرد ماژولار سود می‌برد. در واقع، این انعطاف‌پذیری را برای شبکه Fantom فراهم می‌کند، چون به سازندگان برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم (dApps) اجازه می‌دهد به سرعت به شبکه اصلی Fantom  رحل سفر برگزینند تا از عملکرد شبکه نه تنها از نظر سرعت، بلکه در شرایط معامله این انعطاف پذیری از طریق استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) در Opera فعال کنند. شاید کمی پیچیده به نظر برسد، اما خلاصه کلام اینکه فانتوم و شبکه‌ی اوپرا هم سریع‌تر و هم مقیاس‌پذیر تر است و این دو برتری به دلیل ویژگی‌های ذاتی این شبکه‌ی بلاک‌چین پدید آمده.

علاوه بر این انعطاف‌پذیری، شبکه Fantom همچنین از Solidity، زبان اتریوم، برای طراحی قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کند. برای دانستن اینکه قرارداد هوشمند چیست به مطلب اتریوم بروید. این امر به چنین مکانیزمی اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند اتریوم را به طور کامل بارگیری کنید و فرصت جدیدی را برای توسعه دهندگان فراهم کند تا برنامه‌های خود را فوراً به اپرا منتقل کنند تا در آن محیط امن باقی بمانند.

در نهایت، اپرا یکی از ویژگی‌های مقیاس‌پذیری ذاتی را نیز بازیابی می‌کند: هر dApp بلاک چین خاص خود را خواهد داشت. بنابراین، این امکان برای یک برنامه وجود خواهد داشت که سرمایه خود را طراحی کند و دارایی جدیدی را به شبکه بیاورد.

این شخصی‌سازی ارائه شده توسط اپرا با کاهش شدید هزینه‌های بلاک چین و سرعت تراکنش متناظر ترکیب شده است که به Fantom اجازه می‌دهد همزمان روی دو میز بازی کند. بنابراین، در عمل، Fantom بیش از ۲۳۰ برنامه غیرمتمرکز دارد. در میان آنها، غول هایی مانند SpookySwap، پلتفرم مبادله غیرمتمرکز مرجع در شبکه، BeefyFinance، برنامه بهینه سازی بازده یا Curve از مشهور‌ترین‌ها هستند.

ارز دیجیتال فانتوم

 امتیازات شبکه اوپرا و اکوسیستم فانتوم

  • امنیت شبکه: همانطور که قبلا ذکر شد، امنیت شبکه Fantom از طریق مکانیزم Proof of stake انجام می‌شود. برای مشارکت، شبکه Fantom به هیچ مجوز خاصی برای ایجاد و بهره‌برداری از یک گره به جز داشتن ۱ میلیون توکن FTM نیاز ندارد. برای تبدیل شدن به یک بازیکن در این امنیت شبکه بدون ایجاد گره، می‌توانید FTM خود را با پرداخت هزینه از کیف پول خود به یک گره از قبل موجود واگذار کنید.
  • روش پرداخت: FTM البته برای ارسال یا دریافت پول نقد استفاده می‌شود. با این حال، چیزی که آن را از این رقبا متمایز می کند، تقریباً آنی بودن مبادلات ۱ ثانیه‌ای و کارمزد تقریباً رایگانش (۰٫۰۰۰۰۰۰۱ دلار) است.
  • دموکراسی درونی: FTM همچنین دارای یک تابع Utility Token برای پیشنهاد و رای دادن به بهبودهای خاصی در شبکه Fantom است. در واقع، سیستم مدیریت اکوسیستم اکنون در شبکه Fantom از طریق یک پلت فرم اختصاصی قابل دسترس است. این امر به دارندگان توکن FTM اجازه می‌دهد تا فعالانه به تکامل شبکه کمک کنند و حتی از طریق کیف پول خود به بازیگران پیشنهاد دهند  و خلاصه به شرکت‌کنندگان فعال در رای گیری‌های جامعه تبدیل شوند. Fantom به کاربران این امکان را می‌دهد که به روشی غیر از آری/نه پاسخ دهند و موافقت/مخالفت خود را با مقیاس ۰ تا ۴ بیان کنند. این امکان انعطاف و دقت بیشتر در آرا را فراهم می‌کند. بسته به نوع پروپوزال، شبکه انواع مختلفی از رای‌ها را ایجاد کرده است که شرایط را از نظر حداقل میزان مشارکت و حداقل درصد موافقت برای تایید پروپوزال متفاوت است. بنابراین بسته به اهمیت و تاثیر پیشنهاد بر حاکمیت و خود شبکه، این معیارها کم و بیش محدود کننده خواهند بود.
  • هزینه‌های شبکه: هزینه‌های شبکه برای پرداخت اعتبارکنندگان و نمایندگان و جلوگیری از حملات هرزنامه الزامی است. بنابراین آنها به طور طبیعی در توکن های FTM برای افزایش استفاده از توکن هستند.

آینده فانتوم

در دنیای ارزهای دیجیتال، فانتوم یک پروژه رمزنگاری مبتکرانه است که بر اساس پیشرفت‌های واقعی فناوری مثل DAG استوار گردیده. بنابراین مقیاس پذیری بهتر را بدون آسیب رساندن به امنیت تضمین می‌کند. پس از مسائل سخت مالی در سال ۲۰۲۱، سازمان Fantom با یک خبر مهم تکان خورد: خروج آندره کرونژ. این اطلاعیه به طور قابل توجهی باعث کاهش قیمت سکه FTM شد.

آندره کرونژ یک توسعه‌دهنده، کارآفرین و مخترع نرم‌افزار آفریقای جنوبی است که بیشتر به عنوان بنیانگذار یرن فاینانس شناخته می‌شود. او پلتفرم معروف DeFi،. Yearn Finance را ساخته است که یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که توسط وی توسعه یافته. او خود را به عنوان یک بازیگر برجسته در اکوسیستم DeFi معرفی می‌کند. بیرون آمدن او از سازمان FTM ضربه سخته به اکوسیستم فانتوم زده است. جدایی او که یکی از «پدران Defi»،  و مشاور فنی در فانتوم و بسیار موارد دیگر، واقعا یک تراژدی برای فانتوم ساخت.

امروز اما به طور خلاصه، در شرایط بازار نزولی مرتبط با اعلام The Merge که به اتریوم اجازه می‌دهد به PoS تغییر مکان دهد، فانتوم باید به تأیید ادامه دهد و برای متمایز شدن از سایر بلاک چین‌های زیرساختی به جلو حرکت کند. به خصوص از آنجایی که پروژه‌های جدید، در مرحله Aleph Zero، مفاهیم فناوری رمزنگاری خاصی را از فانتوم وام می‌گیرند تا خودشان راه‌حل‌های باکیفیت‌تری ارائه دهند.

انتقادها به فانتوم | از تمرکززدایی فانتوم تا واقعی

علیرغم چالش هایی که صنعت بلاک چین با آن مواجه است، راه‌هایی برای رسیدگی به این مسائل و ایجاد یک سیستم پایدارتر و عادلانه وجود دارد. اما آنچه ابتدا از فانتوم انتظار می‌رفت هنوز محقق نشده و تمرکززدایی مورد نظر هنوز به منصه‌ی ظهور نرسیده است.

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به نرخ هش بیت‌کوین، مصرف بالای انرژی آن است. برای رفع این مشکل، صنعت می‌تواند به سمت استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی باد یا خورشیدی برای تامین انرژی عملیات استخراج حرکت کند. این نه تنها اثرات زیست محیطی استخراج بیت کوین را کاهش می دهد، بلکه آن را در دراز مدت پایدارتر می کند.

 موارد مرتبط: CBDCها به کنترل مطلق دولت منجر خواهند شد. برای رسیدگی به مسئله مقیاس پذیری محدود در شبکه بیت کوین، باید تلاش‌هایی برای بهبود فناوری زیربنایی انجام شود. این می‌تواند شامل توسعه پروتکل های جدید یا پذیرش پروتکل های موجود مانند شبکه لایتنینگ باشد که می تواند سرعت و کارایی تراکنش های بیت کوین را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

در نهایت، باید تلاش بیشتری برای آموزش مردم در مورد فناوری بلاک چین و پتانسیل آن صورت گیرد. این امر می‌تواند با دسترسی بیشتر به اطلاعات و منابع، ارائه برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی، و همکاری با مؤسسات آموزشی برای ادغام بلاک چین در برنامه‌های درسی‌شان محقق شود.

 

 

 

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا