کیف پولمفاهیم پایه

کیف پول ارز دیجیتال

بسیاری از افراد پس از آشنایی با ارز دیجیتال علاقه‌مند به سرمایه گذاری در این بازار می‌شوند؛ برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیاز است تا سرمایه افراد در مکانی ایمن شده و معتبر ذخیره شود؛ «کیف پول‌های دیجیتالی» نیز برای نگهداری سرمایه‌ی کاربران بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده‌اند؛ هر کیف پول مزایا و معایب مختص به خود را دارد؛ برای انتخاب یک کیف پول مطمئن نیاز به کسب اطلاعات در رابطه با کیف پول‌های ارز دیجیتال است؛ بنابراین اگر قصد انتخاب یک کیف پول معتبر را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

برای نگهداری ارز فیات (‌ارزهای سنتی‌) آن‌ها را در درون کیف پول خود قرار می‌دهید؛ اگر مبلغ ارز فیات شما بالا باشد آن را در حساب بانکی معتبر ذخیره می‌کنید؛ در رابطه با ارزهای دیجیتال کیف پول نیز همان عملکرد را دارد. برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتالی خود نیازمند یک کیف پول معتبر هستید؛ پس از انتخاب یک کیف پول رمزنگاری شده قادرخواهید بود ارزهای دیجیتالی خود را ارسال یا دریافت کنید.

نحوه ی کار کیف پول ارز دیجیتال به چه صورت است؟

در یک کیف پول معمولی یا در حساب‌های بانکی پول یا ارز فیات نگهداری می‌شود اما در کیف پول ارزهای دیجیتالی ارزهای رمزنگاری شده قابلیت ذخیره شدن را دارند. در واقع ارزهای فیات قابل ذخیره‌سازی در این کیف پول‌ها نیستند؛ برای دریافت کوین‌های خود باید آدرس کیف پول خود را به طرف مقابل بدهید.

آدرس کیف پول‌ها همانند شماره‌های روی کارت‌های اعتباری یا شماره حساب بانکی است؛ برای آن که پولی را از کسی دریافت کنید لازم است تا شماره کارت عابر بانک یا شماره حساب خود را به طرف مقابل بدهید؛ این موضوع در رابطه با کیف پول ارزهای دیجیتال هم به همین صورت است؛ بنابراین مانعی در دادن آدرس کیف پول به طرف مقابل‌ نخواهد بود.

می‌توان گفت که در کیف پول‌های ارز دیجیتال کلیدهای رمزنگاری شده‌ی عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند؛ شاید این مطلب کمی برایتان گنگ باشد که در ادامه اصلاحات ذکر شده را تعریف خواهیم کرد.

تعریف کلید عمومی و خصوصی

کلید عمومی که متشکل از یک سری اعداد و حروف است به آدرس کیف پول شما مرتبط است؛ این کلید باعث به وجود آمدن یک لایه‌ی امنیتی می‌شود و ضامن امن بودن کیف پول است. درواقع کلید عمومی این اطمینان را به کاربر می‌دهد که کیف پول توسط هیچ هکری هک نشود.

کلید خصوصی و کلید عمومی در نگاه اول ممکن است متفاوت از یکدیگر به نظر برسد اما باید گفت که این دو کلید کاملا به هم مرتبط هستند؛ این ارتباط برای اثبات مالکیت کاربران است و به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که هر زمان که خواستید ارزهای دیجیتال خود را انتقال دهید.

امروزه تنوع در کیف پول ارزهای دیجیتال زیاد شده است؛ شما برای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال باید نیاز‌های شخصی خود را در نظر بگیرید. کیف پول هر کدام امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

در ادامه انواع کیف پول‌های مخصوص ارز دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد:

کیف پول کاغذی

اولین نوع از کیف پول ارز دیجیتال کیف پول کاغذی است، در رابطه با این کیف پول‌ها تنها یک کار را باید انجام داد و آن پرینت کلیدهای عمومی و خصوصی بر روی یک کاغذ است. این کار بسیار ساده، باعث بالا بردن امنیت ارز شما می‌شود؛ برای دسترسی به دارایی خود باید این کاغذ را در دسترس داشته باشید زیرا در این روش کلیدها متصل به سروری نیستند.

اگر قصد انتقال ارز خود را داشتید تنها باید کلیدهای عمومی و خصوصی را وارد یک کیف پول تحت وب کرد یا حتی می‌‌توانید به ساده‌ترین راه یعنی اسکن کد QR چاپ شده، این کار را انجام دهید.

در این کیف پول‌ها، کلیدها در فضای دیجیتال و آنلاین ذخیره سازی نمی‌شوند بنابراین امنیت آن‌ها بالاست و قابل هک شدن توسط هکرها نیست که می‌توان این را مزیتی برای این نوع کیف پول دانست؛ اما باید کاغذی را که کلیدها را در آن پرینت گرفتید را همیشه در جایی امن نگهداری کنید؛ اگر این کاغذ دست افراد سودجو بیفتد می‌تواند به سرعت حساب شما را خالی کند؛ پس اگر به هر دلیلی کاغذ از دسترس خارج شد تمامی سرمایه‌ی خود را از بین رفته بدانید.

توجه داشته باشید که کیف پول‌های کاغذی برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت مناسب هستند و اگر شما قصد دارید که دائما ارز خود را برداشت کنید پس بهتر است تا از کیف پول دیگری برای ذخیره سازی ارز دیجیتال خود استفاده کنید.

کیف پول موبایلی

کیف پول موبایلی یکی از کیف‌ پول‌های محبوب کاربران است؛ اگر کسی قصد انجام معاملات ارزهای دیجیتال به صورت روزانه را داشته باشد استفاده از کیف پول‌های موبایلی گزینه‌ی مناسبی برای وی خواهد بود؛ این کیف پول‌ها در غالب یک اپلیکیشن بر روی گوشی‌ها با سیستم عامل اندروید و آی او اس نصب می‌شوند و کلید خصوصی در این کیف پول‌ها نگهداری می‌شود.

این کیف پول‌ها رابط کاربری ساده‌ای دارند و برای ارسال ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند؛ اما علی‌رغم مزیت ساده بودنی که دارند از امنیت پایینی برخوردارند و به راحتی قابل هک شدن هستند. کسانی که از این نوع کیف پول استفاده می‌کنند باید همواره از موبایل خود مراقبت کند چرا که به محض دزدیده شدن ممکن است فرد سارق به کیف پول ددیجیتالی کاربر دسترسی پیدا کند و تمامی دارایی‌اش از بین برود؛ افرادی که از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنند باید از کیف پول خود پشتیبان‌گیری کنند تا در صورت هر گونه آسیب دیدگی احتمالی کیف پول دیجیتالی حفظ شود.

کیف پول‌های موبایلی را می‌توان از گوگل پی و یا وب سایت رسمی هر کدام دانلود کرد.

کیف پول های تحت وب و آنلاین

در کیف پول‌های تحت وب کلید خصوصی بر روی سرور کیف پول نگهداری می‌شود؛ این سرورها به صورت دائم آنلاین بوده و دائم نظارت می‌شوند. با داشتن این کیف پول‌ها همانند کیف پول موبایلی می‌توانید با هر دستگاهی به اینترنت متصل شده و معاملات ارز دیجیتال خود را انجام دهید.

توجه داشته باشید که این نوع کیف پول را به درستی پیاده سازی کنید؛ درغیر این‌صورت ممکن است شرکت اداره کننده به کلید خصوصی کیف پول دسترسی پیدا کند و دارایی شما را کنترل کند. این کیف پول‌ها از اطمینان کمی برخوردار هستند چرا که ممکن است حساب شما توسط شرکت ارائه دهنده کیف پول مسدود شود. امنیت این کیف پول نیز بسیار کم است و احتمال هک در آن‌ها بالا است.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول‌های دسک‌تاب قابلیت نصب شدن بر روی سیستم شما را دارد. این کیف پول‌ها از لحاظ ایمنی بر دیگر کیف پول‌ها برتری دارند؛ چرا که کلید خصوصی آن بر روی کامپیوتر‌های شخصی هر فرد ذخیره می‌شود. باید به این موضوع اشاره کنیم که به دلیل این که کیف پول دسکتاپ به اینترنت متصل می‌شود امکان این که توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرند وجود دارد.

کیف پول سخت افزاری

در کیف پول سخت‌افزاری کلید خصوصی در یک سخت افزار خاص نگهداری می‌شود. اگر به دنبال امن‌ترین و مطمئن‌ترین کیف پول برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود هستید کیف پول‌ها‌ی سخت‌افزای می‌توانند انتخاب خوبی باشند. چرا که تا کنون گزارشی از دزدیده شدن دارایی کاربران از این کیف پول‌ها گزارش داده نشده است.

اما با این حال شما باید کیف پول‌های سخت‌افزاری را از جایی امن و معتبر تهیه کنید تا از هرگونه اتفاق احتمالی مصون بمانید؛ این کیف پول‌ها در برابر ویروس‌های کامپیوتری مقاوم هستند و قابل هک شدن نیز نیستند. چرا که دارایی افراد از طریق کلید خصوصی قابل سرقت نیست؛ دسته‌ای از این کیف پول‌ها وجود دارند که می‌توانند صفحه نمایش داشته باشند و این یک ویژگی خوب است چرا که افراد می‌توانند توسط نمایشگر از جزئیات دارایی خود باخبر شوند.

آیا امکان ذخیره سازی تمام ارزهایی که یک شخص دارد در یک کیف پول وجود دارد؟

جواب این سوال بسیارساده است درواقع همه چیز بستگی به نوع ارز شما دارد. به عنوان مثال، اگر فقط بیت کوین داشته باشید باید کیف پولی را انتخاب کنید که از این ارز پشتیبانی می‌کند؛ اما اگر دو ارز متفاوت داشتید باید کیف پولی را انتخاب کنید که از هر دو ارز پشتیبانی کند. اگر این کیف پول یافت نشد باید برای هر ارز کیف پولی جداگانه تهیه کرد؛ بنابراین ذخیره‌سازی همه‌ی ارزهای شما بستگی به کوین‌های شما دارد.

تحلیل کیف پول های ارز دیجیتال از نظر امنیت

برای این که امنیت کیف پول شما حفظ شود باید کلید خصوصی آن را با حساسیت خاصی نگه‌داری کرده و به هیچ شخص ثالثی ارائه ندهید

اگر شخصی کلید خصوصی کیف پول دیجیتالی شخص دیگری را داشته باش به راحتی می‌تواند دارايی‌های آن کیف پول را بدزدد. برای محافظت از کیف پول خود باید تمامی راه‌های حفاظتی را برای محفوظ ماندن کلید خصوصی انجام دهید چرا که هکرها از هر روشی برای دستیابی به دارایی شما استفاده می‌کنند؛ پس امنیت کیف پول شما وابسته به امنیت کلید خصوصی خواهد بود.

کاربرد کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کاربرد اصلی که در همه‌ی کیف پول‌های ارز دیجیتال مشترک است توانایی ذخیره‌ سازی ارزهای دیجیتال است. کسانی که مقادیر زیادی از این ارزها را خریداری می‌کنند و قصد دارند تا سرمایه گذاری‌های بلند مدت را انجام دهند می‌توانند از این کیف پول‌ها استفاده کنند؛ اگر کاربری از کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره کردن دارایی خود استفاده کند در واقع امنیت سرمایه خود را در نظر گرفته است.

نتیجه‌ گیری

کیف‌پول‌های دیجیتالی یکی از مهم‌ترین رکن‌ها هستند درواقع اگر تمایل به سرمایه‌گذاری ی ترید ارزهای دیجیتال را دارید باید با چشم باز کیف پول‌دیجیتالی خود را انتخاب کنید. باید به این موضوع اشاره کنیم که کلید‌های خصوصی و عمومی و درک آن‌ها جز مهم‌ترین نکات ارزهای دیجیتال هستند.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا