DeFiآلت کوین

کاردانو چیست ؟

امروزه با پیشرفت فناوری مربوط به ارزهای دیجیتال خدمات زیادی برای برطرف کردن خواسته‌های اقتصادی دنیا به مردم ارائه  می‌شود. فناوری بلاک چین و بسترهای مبتنی برآن جز این خدمات هستند که سازوکارهای اقتصادی را با پیشرفت‌های روزافزون روبه‌رو کرده‌اند. ارز دیجیتال کارادانو که آدا نام دارد از سهم بازار خوبی در در این روزهای ارزهای دیجیتال را صاحب شده است که تمایل به خرید و فروش در آن برای مردم را افزایش داده است. در این مقاله ما به این موضوع که کاردانو چیست و صفر تا صد آن اشاره خواهیم کرد.

کاردانو چیست

کاردانو (Cardano) بستری مبتنی بر فناوری بلاک چین است که همانند ارز دیجیتال اتریوم بستذی ایده‌آل برای ساخت و اجرای قرارداد هوشمند را برای کاربران فراهم کرده است.  بستر کاردانو خود را «نسل سوم فناوری بلاک چین» معرفی کرده و بر این باور است که خدمات بهتری را می‌تواند نسبت به نسل‌های قبلی بلاک چین ارائه کند. ساختار پلتفرم کاردانو نیز بی نظیر بوده و طبیعتا متن‌باز است. طراحی و ساخت این پلتفرم به به شیوه‌ای انجام شده است که امنیت بالاتر و مقیاس‌پذیری بیشتری را در قیاس با دیگر برنامه‌های قرارداد هوشمند (همانند ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم) فراهم می آورد. براساس ادعای تیم سازنده‌ی کاردانو، سرعت تراکنش‌های این پاتفرم خیلی بیشتر از بلاک چین‌های قدیمی گذشته مانند اتریوم خواهد بود.

تیم سازنده‌ی بستر کاردانو اظهار دارد که این پلتفرم اولین پروژه‌ی بلاک چینی است که براساس فلسفیات علمی و تحقیقات محققان طراحی شده است. کار برروی پروژه‌ی کاردانو در تاریخ ۲۰۱۵ شروع شد پس از گذشت ۲ سال یعنی در تاریخ ۲۰۱۷ ارز دیجیتال آن یعنی «آدا» (Ada) به صرافی‌ها عرضه شد.

با توجه به این که در مطالب فوق نیز به آن اشاره کردیم کاردانو می‌تواند همانند اتریوم برنامه‌های غیر متمرکز یا همان dapp را ایجد کرد. درواقع برنامه‌های غیرمتمرکز به برنامه‌هایی گفته می‌شود که کسی قادر به کنترل آن نبوده و نمی‌تواند به هیچ وجه اقدام به کتوفغ کردن آن ها بپردازد. سازندگان پلتفرم کاردانو زمان ساخت این بستر نیازهای کاربران و تنظیم‌کننده‌ها را به خوبی مد نظر داشتند. در واقع تیم سازنده‌ی کاردانو در تلاش است تا بین موارد قانونی و حریم خصوصی کاربرهای استفاده کننده از این بستر تعادل خوبی را به انجام برسانند.

بسیاری از اعضای تیم پلتفرم کاردانو از خالقان گرفته تا سرمایه‌گذارانی که در ایجاد و توسعه‌ی آن نقش داشته‌اند ژاپنی هستند و با توجه به تشابهات این بستر با شبکه‌ی ارز دیجیتال اتریوم، به کاردانو «اتریوم ژاپنی» نیز می‌گویند.

نکته‌: بستر کاردانو چیست ؟ درواقع بستر آن دولایه‌ای است که همین موضوع این بستر را با سایر رقبای خود متمایز می‌کند برای اطلاعات بیشتر از این کاربرد کاردانو بهتر است به مقاله‌ی کاردانو چیست مراجعه کنید.

بهترین کیف پول کاردانو چیست ؟

تا این قسمت از مقاله با کاردانو  چیست و شیوه‌ی کار این ارز دیجیتال آشنا شده‌اید، در ادامه ما بهترین کیف پول کاردانو را معرفی خواهیم کرد که قطعا برای استفاده از این ارزدیجیتال به آن نیاز خواهید داشت با ما همراه باشید تا با بهترین کیف پول کاردانو آشنا شوید.

کیف پول یوروای

کیف پول «یوروای» (yoroi)، بهترین کیف پول کاردانو است که در سایت رسمی کاردانو این کیف پول معرفی شده است. از مزیت‌های این کیف پول امنیت بالای آن است که با استفاده با کدگذاری‌های با کیفیت بالا (که آزمایش‌های فراوانی روی آن انجام شده و از ممیزی امنیتی عبور کرده است) و کلیدهای خصوصی رمزنگاری که به هیچ وجه با شخص ثالث اشتراک گذاشته نمی‌شود را می‌توان نام برد.

سرعت یکی دیگر از مزیت‌های این کیف پول است که با توجه به این که معرفی شده‌ی خود سایت کاردانو بوده و کیف پول سبکی است هنگام استفاده از آن نیازی به بارگیری بلاک چین نیست به همین دلیل بلافاصله آماده‌ی ارسال و دریافت معامله خواهد بود.

سادگی در استفاده از این کیف پول یکی دیگر از نکات کاربر پسند یوروای است، زیرا هدف اصلی این کیف پول سادگی در استفاده‌ی آن است تا تجربه‌ی کاربری عالی را به استفاده کنندگان ارائه دهد.

کیف پول ددالوس

کیف پول «ددالوس» (DAEDALUS ) یکی دیگر از کیف پول‌های معرفی شده از سایت کاردانو است که برای ارزدیجیتال آدا از امنیت بسیاری برخوردار است. این کیف پول کاملا نودی است (به این معنی که یک نسخه‌ی کامل از بلاک چین کاردانو را بارگیری کرده و به صورت مستقل هر معامله و تراکنشی را در تاریخ خود تایید می‌کند)‌. با این وجود ددالوس بدون سرورهای شخص ثالث میزبان،‌ امنیت بالا و عملکرد بی‌اعتماد را برای کاربران ارائه می‌دهد.

با استفاده از برنامه‌ها و سلسله مراتب‌های این کیف پول (HD) می‌توان هر تعدادی از کیف پول‌ها را مدیریت کرده و با استفاده از نسخه‌ی پشتیبان قویکه ارائه می‌دهد ارزهای خود را بازیابی کند. در این کیف پول تمامی سیستم‌ عامل‌های دسکتاپ مانند (ویندوز، لینوکس، مک)‌ پشیبانی می‌شوند. ددالوس با بستری منبع باز کیف پول کاملا کاربردی است.

یکی از قابلیت‌هایی که این کیف پول دارد ارسال اخبار جدید از کاردانو به استفاده‌کنددگان از این کیف پول است. اخبار در این کیف پول در بخش (newsfeed ) در نوار کناری ددالوس نمایش داده خواهد شد.

تم‌های موجود در این کیف پول امکان این که کاربران بتوانند شکل کیف پول را تغییر دهند،‌ به کاربران ارائه می‌کند. در حال حاضر ۶ تم برای کاربران در این کیف پول وجود دارد.

لجر نانو ایکس

لجر نانو ایکس به عنوان یک کیف پول سخت‌افزاری تعداد زیادی کوین را در خود ذخیره می‌کند که ارزدیجیتال کاردانو یکی از این ارزها است. کلید خصوصی و نسخه‌ی پشتیبان جز مزیت‌های این کیف پول سخت‌افزاری هستند که امنیت لجر و دارایی‌های آن را تامین می‌کنند به صورتی که دارایی‌های داخل این کیف پول به صورت ۱۰۰ درصدی از دست کلاهبرداری‌های آنلاین در امان خواهد بود.

لجر نانو ایکس را می‌توان نسل دوم کیف پول‌های سخت افزاری لجر نامید. این کیف پول کاملا با دو کیف پول یوروای و ددالوس همگام بوده و با آن‌ها بسیار خوب کار می‌کند. تمامی خدماتی که دو کیف پول یوروای و ددالوس ارائه می‌دهند در این کیف پول نیز موجود است با این تفاوت که در  سه گزینه‌ی (ذخیره،‌ارسال و دریافت ارز دیجیتال)‌ در این کیف پول امنیت به صورت ۱۰۰ درصد تضمین می‌شود.

لجر نانو ایکس از ۳۷ کوین و بیش‌تر از ۱۰۰۰ توکن پشتیبانی کرده و قادر است به کیف پول‌ها و سیستم‌هایی مانند دیفای (DeFi) متصل شود.

کیف پول ترزور مدل تی

«کیف پول ترزور » (Trezor Model T) یکی از امن‌ترین کیف‌پول‌ّای سخت‌افزاری است که کلید خصوصی آن ‌همانند همتای خود یعنی لجر به صورت فیریکی بر روی دستگاه وجود دارد. این کیف پول نیز مانند لجر آفلاین بوده و نیازی برای دسترسی به اینترنت نخواهد داشت. مانند لجرنانو اس سرقت دارایی از ترزور غیرممکن خواهد بود. کیف پول ترزور هم یک کیف پول چند ارزی است که می‌تواند بسیاری از ارزهای دیجیتال را ذخیره نماید. در این کیف پول هک شدن و دزدیه شدن دارایی‌ها تقریبا غیر ممکن خواهد بود. کیف پول ترزور مدل تی دارای ویژگی‌های درجه‌ی یک امنیتی است.

کیف پول گاردا

کیف پول گاردا (Guarda)، یک کیف پول آنلاین و تحت وب است که در موبایل نیز قابل استفاده است. اینکیف پول چند ارزی از ۴۰ کوین و هزاران توکن (ERC20s و BEP-2) پشتیبانی می‌کند. ممکن است که گاردا یکی از برترین کیف پول‌ّا برای آدا نباشد اما قطعا یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاردانو محسوب خواهد شد. طبیعتا کیف پول‌های آنلاین نسبت به دیگر کیف پول‌ها از امنیت کم‌تری برخوردار خواهند بود اما همان‌طور که ذکر شد می‌تواند انتخاب خوبی برای کاردانو باشد.

یکی از مزایای این کیف پول بازیابی و عبارت پشتیبانی است که به کاربران ارائه میشود تا کاربران بتوانند طبق آن اگر کیف پول خود را از دست دادند ارزهای دیجیتال خود را بازیابی کرده و به آن‌ها دست یابند. گاردا با رابط کاربری ساده یکی از محبوب‌ترین‌ها در بین کاربران است.

سخن پایانی

کاردانو با ارز دیجیتال آدا، جز شبکه و ارزهای دیجیتالی هستند که از چند سال اخیر تا به امروز سروصدای زیادی را برپا کرده‌اند. با توجه به ارائه‌ی خدماتی از قبیل قراردادهای هوشمند در این شبکه، کاردانو در بین علاقمندان و استفاده کنندگان ارزهای دیجیتال بسیار محبوب شده است. همان‌طور که می‌دانید بلاک چین و قراردادهای هوشمند انقلاب‌های نوینی را به پا کرده و در آینده‌ای نوین فعالیت‌های غیرقابل باوری را برای علاقمندان به وجود خواهند آورد. در این مقاله به بهترین کیف پول کاردانو اشاره شده است که برای کاربران آدا بسیار مفید خواهد بود.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا