ارز دیجیتالمفاهیم پایه

ارز دیجیتال چیست؟

 ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست؟

کریپتوکارنسی که در فارسی گاهی اوقات ارز دیجیتال یا رمز ارز نامیده می‌شود، شکلی از پول است که به شکل دیجیتال یا مجازی وجود دارد و از رمزنگاری یا کریپتوگرافی برای ایمن سازی تراکنش ها استفاده می‌کند. ارزهای دیجیتال مرجع یا بانک مرکزی صادرکننده ندارند، اما از یک سیستم غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش‌ها و انتشار واحدهای جدید ارزش استفاده می‌کنند. 

ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارز دیجیتال یک سیستم پرداخت دیجیتالی را شامل می‌شود که برای تأیید تراکنش‌ها به شبکه بانکی متکی نیست. در عوض یک سیستم اشتراک‌گذاری P2P (همتا به همتا) است که به هر کسی امکان ارسال و دریافت پرداخت را در هر مکانی می‌دهد. این شکلی از پول غیرفیزیکی است که در دنیای واقعی مبادله می‌شود: پرداخت‌های رمزنگاری شده صرفاً ورودی‌های مجازی هستند که در یک پایگاه داده آنلاین انجام می‌شوند و مربوط به تراکنش‌های خاص و ویژه هستند. هنگامی که وجوه را به ارز دیجیتال منتقل می‌کنید، تراکنش‌ها در دفتر کل ثبت می‌شوند. ارزهای دیجیتال در کیف پول دیجیتالی ذخیره می‌شوند.

همانطور که پیشتر گفته شد این رمزارزها به این دلیل نامگذاری شدند که از رمزگذاری برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها کدگذاری پیچیده‌ای را برای ذخیره و انتقال داده‌های ارزهای دیجیتال از کیف پول به دفتر کل عمومی بلاک‌چین سرهم می‌کنند. رمزگذاری برای تامین امنیت انجام می‌گیرد.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۹ ابداع شد و تا به امروز شناخته شده ترین ارز باقی مانده است. بیشتر علاقه به ارزهای رمزنگاری شده بخاطر سود نهفته در آن است، به طوری که گاهی این تنها دلالان هستند که قیمت‌ها را بالا می‌برند.

 رمز ارزها چگونه کار می‌کنند؟

ارزهای رمزپایه بر روی یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین کار می‌کنند، یک ضلط از تمام تراکنش های انجام شده و نگهداری می‌شود آن هم توسط دارندگان آن ارز دیجیتالی.

واحدهای ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام «ماینینگ» تولید می‌شوند که شامل استفاده از قدرت رایانه‌ها برای حل مسائل پیچیده ریاضی است که یک کوین را تولید می‌کنند. کاربران همچنین می توانند از کارگزاران کوین بخرند و سپس آن را با استفاده از کیف پول‌های رمزنگاری ذخیره و بعدتر خرجشان کنند.

اگر شما صاحب ارز دیجیتال هستید، مالک هیچ چیز ملموسی نیستید. آنچه شما دارید کلیدی است که به شما امکان می‌دهد ثبتی از یک تراکنش یا واحد اندازه‌گیری را از یک شخص به فرد دیگر بدون مراجعه به شخص ثالث قابل اعتماد منتقل کنید.

اگرچه بیت کوین از سال ۲۰۰۹ وجود داشته است، ارزهای رمزنگاری شده و کاربردهای فناوری بلاک چین همچنان از نظر مالی رونق دارند و انتظار می‌رود در آینده استفاده‌های جدیدی پیدا کنند. معاملات، از جمله اوراق قرضه، سهام و سایر دارایی‌های مالی، ممکن است در نهایت با استفاده از این فناوری معامله شوند.

مثال‌هایی از رمز ارز

هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. نمونه هایی از ارزهای رمزنگاری شده را در زیر به شما معرفی می‌کنیم:

بیت کوین:

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد، اولین ارز رمزنگاری شده بود و همچنان بیشترین معامله را دارد. این ارز توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شد که نام مستعار یک فرد یا گروهی از افراد است که هویت دقیق آنها ناشناخته باقی مانده است.

اتریوم:

اتریوم که در سال ۲۰۱۵ توسعه یافت، یک پلتفرم بلاک چین با ارز دیجیتال خاص خود به نام اتر (ETH) یا اتریوم است. این رمز ارز یا پول دیجیتالی پس از بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال است. 

لایت کوین:

این ارز بیشتر شبیه بیت‌کوین است، اما برای توسعه نوآوری‌ها از جمله پرداخت‌ها و فرآیندهای سریع‌تر برای تراکنش‌های بیشتر، سریع‌تر تکامل یافته است.

ریپل:

ریپل یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد. ریپل می‌تواند برای ردیابی انواع مختلف تراکنش‌ها، نه فقط ارزهای دیجیتال، استفاده شود. این شرکت در ابتدا با بانک‌ها و موسسات مالی مختلفی کار می کرد. 

ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست؟

آیا ارزهای دیجیتال امن هستند؟

رمزارزها عموماً مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند. بلاک چین نحوه ثبت تراکنش ها در «بلوک‌ها» و زمان‌بندی را توضیح می‌دهد. این یک فرآیند فنی کاملاً پیچیده است، اما در نهایت منجر به یک رکورد دیجیتالی از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال می‌شود که هکرها برای دستکاری در آن مشکل دارند. (در مقاله بلاک چین چیست؟ توضیح کاملی در مورد بلاکچین مطرح شده است.)

علاوه بر این، تراکنش‌ها نیاز به یک فرآیند احراز هویت دو مرحله ای دارند. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که یک نام کاربری و رمز عبور برای شروع تراکنش وارد کنید. در مرحله بعد، یک کد احراز هویت ارسال شده از طریق پیامک به تلفن همراه شما باید وارد شود.

‌اگرچه تدابیر امنیتی وجود دارد، ارزهای دیجیتال از هک مصون نیستند. چندین هک در مقیاس بزرگ برای شرکت‌های جوان ارزهای دیجیتال گران تمام شده است. هکرها به Coincheck با قیمت ۵۳۴ میلیون دلار و BitGrail با قیمت ۱۹۵ میلیون دلار حمله کردند و آنها را به دو بزرگ‌ترین هک ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ تبدیل کردند.

چهار راه برای سرمایه گذاری ایمن در ارزهای دیجیتال

طبق گزارش ها و نظر متخصصین، همه سرمایه گذاری‌ها دارای ریسک هستند، اما برخی از کارشناسان ارزهای دیجیتال را یکی از پرخطرترین گزینه‌های سرمایه گذاری می‌دانند. اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، این نکات می تواند به شما در انتخاب آگاهانه کمک کند.

 با پلتفرم‌های مبادله و صرافی‌ها آشنا شوید:

قبل از سرمایه گذاری، در مورد پلتفرم های مبادله ارزهای دیجیتال اطلاعات کسب کنید. تخمین زده می‌شود که بیش از ۵۰۰ صرافی برای انتخاب وجود دارد. تحقیقات خود را انجام دهید، نظرات را بخوانید و با سرمایه گذاران باتجربه تر قبل از ورود به آن چت کنید. در این زمینه ما توصیه می‌کنیم مطالب آکادمی توایکس را حتما دنبال کنید. مقاله آشنایی با صرافی های ارز دیجیتال و استفاده از امکانات آنها تاریخچه کوتاهی از صرافی ها را توضیح داده است که میتواند به شما در شناخت صرافی ها کمک کند.

 نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال خود را بیابید

اگر ارز دیجیتال خریداری می‌کنید، باید آن را ذخیره کنید. می‌توانید آن را در صرافی یا کیف پول دیجیتال نگه دارید. اگرچه انواع مختلفی از کیف پول ها وجود دارد، اما هر کدام مزایا، الزامات فنی و امنیت خاص خود را دارند. مانند صرافی‌، قبل از سرمایه گذاری باید در مورد انتخاب فضای ذخیره سازی هم فکر کنید. در این زمینه توصیه می‌کنیم مطالب ما را هم دنبال کنید

 همه‌ی تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید

تنوع در هر استراتژی سرمایه گذاری ضروری است و این امر به ویژه در هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال صادق است. برای مثال تمام پول خود را در بیت کوین سرمایه گذاری نکنید، فقط به این دلیل که این نامی است که شما می‌شناسید و قبلا شنیده‌اید. هزاران امکان وجود دارد و بهتر است سرمایه‌گذاری خود را به چند ارز تقسیم کنید.

درک درستی از نوسانات بازار پیدا کنید.

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان است، بنابراین برای نوسانات آماده باشید. تغییرات چشمگیر مسیرها را مشاهده خواهید کرد. اگر سبد سرمایه گذاری شما قادر به مدیریت آنها نیست یا اگر خلق و خوی شما به خوبی با این تحولات سازگاری ندارد، ممکن است ارزهای دیجیتال انتخاب عاقلانه ای برای شما نباشند.

ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر بسیار رایج هستند، اما به یاد داشته باشید که آنها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و به شدت سوداگرانه در نظر گرفته می شوند. سرمایه گذاری روی چیز جدید آسان نیست، پس خود را به درستی آماده کنید. اگر قصد شروع کار را دارید، تحقیقات خود را انجام دهید و عاقلانه سرمایه گذاری کنید تا پیشرفت داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب خیلی خلاصه به شما گفتیم رمز ارز چیست و چگونه باید آن را ذخیره و ایمن‌سازی کرد. اگر به دنبال یک پلتفورم مبادله‌ای خوب و ایمن هستید انتخابی که ما هر روز آن را به شما عرضه می‌کنیم صرافی ایرانی توایکس است. توایکس با امکان تصفیه آنی می‌تواند بهترین راه حل برای همه کسانی باشد که می‌خواهند کار ترید رمز ارز ها را به بهترین شکل پیش‌ ببرند. ما اینجاییم تا شما بهترین را در اختیار داشته باشید. همین حالا یک حساب کاربری بسازید و کار تبادل رمز ارز خود را آغاز کنید.

ارزهای رمزنگاری شده غیر از بیت کوین معمولاً به عنوان «آلت کوین» شناخته می شوند تا آنها را از ارز اصلی متمایز کنند.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا