metamask

کیف پول متامسک چیست؟

اگر ارزهای دیجیتال را کمی بشناسید قطعاً با کیف پول‌های آن‌ها نیز آشنا خواهید بود. برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال کیف پول‌ها جزو  اساسی‌ترین نیاز‌ها در خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند. در این مقاله سعی داریم یکی از کیف پول‌های محبوب بازار را برای علاقه‌مندان به این حوزه مورد بررسی قرار دهیم، ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

 

متامسک چیست؟

«متامسک» (Metamask) یک کیف پول ارز دیجیتال است که می‌تواند با مرورگرهای «فایرفاکس» (Firefox)، «کروم» (Chrome) و «بریو» (Brave) استفاد شود. این کیف پول همانند یک مرورگر یا براوزر اینترنتی است؛ در واقع معنی این جمله این است که متامسک مانند یک رابط میان مرورگر و بلاک چین اتریوم کار می‌کند.

بلاک چین اتریوم شبکه‌ای است که کاربران می‌توانند برنامه‌های خود (که dApps نامیده می‌شوند) را به همراه  ارزهای دیجیتال بسازند. اتریوم همچنین به کاربران خود اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌های معاملاتی را به نام «قراردادهای هوشمند» (Smart contracts) بنویسند. کیف پول متامسک فقط می‌تواند برای ذخیره‌سازی کلید‌های اتریوم استفاده شود.

ارز رمزنگاری اتریوم را «اتر» (Ether) می‌نامند. دیگر ارزهای دیجیتال ساخته شده در بلاک چین اتریوم را «توکن» (Token) می‌نامند. بیشتر توکن‌های ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم توکن ERC-20 نامیده می‌شوند زیرا از قوانینی پیروی می‌کنند که توسعه‌دهندگان اتریوم برای ایجاد ارزهای رمزپایه جدید تعیین کرده‌اند.

بنابراین‌، از کیف پول متامسک می‌‌توان برای ذخیره‌ی کلید رمزهای Ether و ERC-20 در سه مرورگر وب مختلف استفاده کرد. متامسک کاربران را قادر می‌سازد با استفاده از مرورگر اینترنتی به بلاک چین اتریوم دسترسی پیدا کند.

 

مزایای کیف پول متامسک

در ادامه به برخی از مزایای این کیف پول اشاره خواهیم نمود که متوجه دلایل برتری آن نسبت به دیگر همتایانش بشوید.

متن باز بودن: کدها در متامسک برای عموم در دسترس است که این موضوع دسترسی کاربران را آسان ‌می‌کند. متن‌باز بودن باعث می‌شود که این فناوری به طور مداوم بهبود پیدا کند و توسط دیگر اعضا دچار به روزرسانی شود.

تنظیمات HD: این نوع تنظیمات که سلسله‌مراتبی است به کاربران کمک می‌کند از حساب‌های خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنند. این نوع کیف پول‌ها لیستی از کلمات به کاربر می‌دهند که اصطلاحاً به آن «سید» (seed‌) گفته می‌شود. برای تنظیم مجدد اطلاعات حساب از‌دست‌رفته می‌توان از سید استفاده کرد.

خرید ارز دیجیتال: متامسک مستقیماً با دو صرافی در ارتباط است که کاربران می‌توانند ارز دیجیتال را از این دو خریداری کنند. کاربران می‌توانند Coinbase را برای خرید اتر و ShapeShift را برای خرید توکن‌های اتر یا ERC-20 انتخاب کنند.

پشتیبانی مشتری: متامسک می‌خواهد تا آنجا که می‌تواند افراد بیشتری را درگیر شبکه‌ی اتریوم کند. در صفحه‌ی رسمی متامسک ویدئویی کامل از معرفی اتریوم وجود دارد.

رابط کاربری ساده: پس از راه‌اندازی‌، استفاده از متامسک بسیار ساده است. کار با متامسک حتی برای مبتدیانی که اطلاعات چندانی ندارند نیز آسان است.

ذخیره محلی کلید: برخی از ارائه‌دهندگان کیف پول کلیدها را بر روی سرورهای خود ذخیره می‌کنند. این مورد در صرافی‌هایی که کیف پول ارائه می‌دهند مانند کوین بیس طبیعی است. کلیدهای متامسک در مرورگر خود کاربر ذخیره می‌شوند‌، نه در هر سروری. این کار به کاربر امکان کنترل بیشتر بر روی کلیدهای عمومی و خصوصی خود را می‌دهد.

جامعه‌ی متامسک: جامعه بخش مهمی از انجمن اتریوم است. متامسک تقریباً یک میلیون کاربر فعال دارد.

 

معایب کیف پول متامسک

اگر بخواهیم تنها به خوبی این کیف پول بپردازیم به تحلیلی جامع از آن نپرداخته‌ایم پس اینک زمان بررسی کردن معایب این کیف پول است؛ با ما همراه باشید.

دسترسی به مرورگر: متامسک به هیچ یک از اطلاعات شما دسترسی ندارد‌، اما ممکن است مرورگر رابط، دارای این امکان باشد. مرورگر شما به کدهای خصوصی شما دسترسی نخواهد داشت‌، اما ممکن است اطلاعات مربوط به زمان و نحوه‌ی استفاده از برنامه را جمع‌آوری کند. Mozilla و Google در انجمن رمزنگاری محبوبیت زیادی ندارند. بسیاری از کاربران از اجازه دادن به این شرکت‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن‌ها احساس ناراحتی می‌کنند. این مسئله ممکن است مانع استفاده‌ی برخی از کاربران بالقوه از کیف پول متامسک شود.

آنلاین بودن: کیف پول‌ های آنلاین دارای م معایبی هستند، که اصلی‌ترین آن امنیت است. هر اطلاعاتی که به صورت آنلاین ذخیره می شوند بیشتر از اطلاعاتی که به‌صورت آفلاین ذخیره می‌شوند در معرض خطر هکرها قرار دارند. متامسک به تنهایی امنیت کافی را ایجاد نمی‌کند. به یاد داشته باشید‌، همیشه بیش از یک نوع کیف پول استفاده کنید.

برای مثال بیایید به استفاده از متامسک به همراه «مای اتر ولت» (MyEtherWallet) که یکی دیگر از کیف پول‌های ارز دیجیتال اتریوم و توکن‌های آن است، بپردازیم.

هر دوی این کیف پول دیجیتال یکی از پرکاربردترین کیف پول‌های اتریوم هستند ولی البته با یکدیگر تفاوت‌هایی نیز دارند. مای ‌اتر ولت یا MEW یک پلتفرم آنلاین است‌، اما صرفاً کیف پول آنلاین ندارد. می‌توان به مای‌ اتر ولت بیشتر به عنوان یک تولیدکننده‌‌ی کیف پول نگاه کنید. مای ‌اتر ولت بستری است که در آن کاربران می‌توانند کیف پول خود را ایجاد کرده و به بلاک چین اتریوم دسترسی پیدا کنند. کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را که در هر کلید خصوصی اتریوم نگهداری می‌شود‌، با استفاده از MEW مشاهده کنند.

کاربران می‌توانند برای کنترل کامل کلیدهایشان کیف پول ایجاد ‌کنند. می‌توان از این کیف پول‌ها به عنوان ذخیره سرد یا گرم استفاده کرد. درحالی‌که متامسک فقط می‌تواند برای ذخیره‌سازی گرم استفاده شود. مای ‌اتر ولت همچنین می‌تواند به عنوان یک کیف پول کامل نودی مورد استفاده قرار گیرد. این بدان معنی است که مستقیماً به بلاک چین اتریوم متصل است.

متامسک از طریق سیستمی به نام Infura با دفتر اتریوم ارتباط برقرار می‌کند. این بدان معناست که به کامپیوترهای دیگر اعتماد دارد تا آن را از طریق شبکه اتریوم به روز نگه دارند. به طور کلی سیستم‌های نود کامل به سیستم‌هایی که شامل واسطه‌های معتبری مانند Infura هستند ترجیح داده می‌شوند.

مای‌اتر ولت حتی می‌تواند برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده شود‌، در حالی که متامسک نمی‌تواند. بنابراین‌، آیا مای‌اتر ولت بهتر از متامسک است؟ به هر حال‌، از هر لحاظ‌، هر دو سیستم عامل برای کار با یکدیگر بسیار انعطاف‌پذیر هستند و با ترکیب‌شان می‌توان یک کیف پول چشمگیر و فوق‌العاده برای کاربران درست کرد.

حال‌، برگردیم به بررسی کیف پول متامسک.

امنیت متامسک

می‌توان گفت که امنیت، مهم‌ترین مسئله‌ای است که پیش از استفاده از هر کیف پول دیجیتال باید به آن دقت کنید یک سوال بسیار مهم وجود دارد، پس قطعاً در هنگام نصب این کیف پول نیز از خود خواهید پرسید که آیا متامسک امن است؟

متامسک تا به امروز هک نشده است. از تنظیمات پشتیبانیHD  استفاده می‌کند و جامعه‌ی قدرتمندی از توسعه‌دهندگان دارد که کد متن‌باز آن را مدام به‌روز‌رسانی می‌کنند. با‌این‌حال‌، این کیف پول آنلاین است‌، بنابراین بیشتر از کیف پول‌های سخت‌افزاری و سایر اشکال ذخیره‌ی سرد در معرض خطر است.

بیشترین خطراتی که کیف پول متامسک با آن روبه‌رو است حملات «فیشینگ» (Phishing) است. حمله‌ی فیشینگ نوعی از کلاهبرداری است که در آن هکرها با روش‌های گوناگون اقدام به سرقت اطلاعات شخصی مانند نام کاربری و رمزهای عبور کاربران می‌کنند. این نوع حملات در کیف پول‌های آنلاین کاملاً رایج است. در این نوع کیف پول‌ها امنیت کاملاً در دست کاربران است پس باید هنگام استفاده از متامسک دقت بسیاری داشته باشند. ‌ کاربران باید سعی کنند کلیدهای خود را حفاظت کنند تا خطری تهدیدشان نکند.

بنابراین‌، آیا متامسک بی‌خطر است؟ پاسخ به این سوال یک بله‌ی عصبی است. باز هم تأیید می‌کنیم باید کاربران خود امنیت را با کارهایی که باید با این کیف پول انجام دهند رعایت نمایند.

متامسک و مای اترولت

مای‌اتر ولت یکی از پرکاربردترین کیف پول‌های اتریوم است. متامسک یک بستر آنلاین است اما این کیف پول فقط کیف پول آنلاین نیست. مای‌اتر ولت بیشتر یک تولید کننده‌ی کیف پول است،‌ در این بستر کاربران قادر خواهند بود کیف پول خود را ساخته و به بلاک چین اتریوم دسترسی پیدا کنند. کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود که در هر کلید خصوصی اتریوم نگهداری می‌شود را با استفاده از MEW مشاهده کنند. کاربرن این کیف پول‌ها را بری کنترل کامل کلیدهایشان ایجاد می‌کنند. مای اتر ولت می‌تواند به عنوان حافظه‌ی سرد و گرم استفاده شود. قابل ذکر است که متامسک فقط می‌تواند برای حافظه‌ی گرم استفاده شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های مای اتر ولت استفاده از آن به عنوان کیف پول کامل نودی است،‌ این موضوع بدان معنی است که این کیف پول مستقیما به بلاک چین اتریوم متصل است و تمامی لجر را در دستگاه شما ذخیره می‌کند.

متامسک با سیستمی به نام «اینفورا» (Infura) با لجر اتریوم ارتباط برقرار می‌کند. این موضوع به این معتی است که اعتماد کامل به کامپیوترهای دیگر دارد ک می‌توانند این کیف پول را از طریق شبکه‌ی اتریوم به روز نگه‌دارند.

سیستم‌های هر نود به سیستم های واسطه‌ای معتبر مانند اینفورا ترجیح داده می‌شوند. مای اتر ولت قابل استفاده برای نوشتن قراردادهای هوشمند است،‌ اما متامسک قابلیت انجام این کار را ندارد. کدام یک بهتر است مای اتر ولت یا متامسک؟‌ نمی‌توان به صورت شفاف جواب این سوال را پاسخ داد، اما هر دوی این کیف پول‌ها انعطاف پذیر هستند و اگر با هم ادغام شوند کیف پول قدرتمندی را مشاهده خواهید کرد.

اتریوم در متامسک

یکی از بهترین ویژگی‌های کیف پول متامسک چیست؟‌ در واقع می‌توان به این سوال این گونه پاسخ داد که یکی از برترین ویزگی‌های این کیف پول این اسن که کاربران می‌توانند dApps بلاک چین اتریوم را در آن ایجاد نمایند. این کیف پول برای مبتدیان حوزه‌ی بلاک چین بسیار کاربردی است، زیرا کاربران می‌توانند از مرورگری که با آن راحت‌تر هستند استفاده نمایند.

یکی از dApp‌هایی که اغلب با متامسک استفاده می‌شود مای اتر ولت است که از آن صحبت کرده‌ایم، چه برنامه‌های dApp‌ دیگری بر روی این کیف پول قابل اجرا هستند؟

کریپتوکیتیز

dApp‌ «کریپتوکیتیز» (CryptoKitties)‌ به این صورت است که می‌توانید بچه گربه های کارتونی را در آن طراحی کرده و تجارت نمایید. کریپتوکیتیز شناخته‌شده‌ترین dApp‌ در شبکه‌ی اتریوم است. ایجاد کریپتوکیتیز در متاسک آسان بوده و فروش آن ها سود خوبی را برای کاربران دارد.

دیجیتال آرت

به‌تازگی «دیجیتال آرت» (Digital art) محبوبیت زیادی پیدا کرده است، در این بستر کاربران می‌توانند در فضای بلاک چین آثار هنری را بخرند یا بفروشند، همچنین آثاری را تولید نمایند که قابل کپی نیست.

بازی ‌های بلاک چین

«بازی‌های بلاک چین » (Blockchain arcades) که گیمرها می‌توانند از اتر و رمزها برای ورود به مسابقات بازی‌های ویدئویی استفاده نمایند. سایت‌هایی مانند «اتر پلی» (Etherplay) از کاربران خود می‌خواهند برای ورود به این بازی‌ها ابتدا کیف پول متامسک خود را کامل کرده و سپس به این سایت وارد شوند.

این سه dApp‌ جز معروف‌ترین و محبوب‌ترین‌ها هستند که کاربران بر روی بستر متامسک به ساخت آن ها می‌پردازند.

سخن پایانی

کیف پول‌ها و ارزهای دیجیتال دو مورد جدانشدنی از یکدیگر هستند،‌ کیف پول متامسک کیف پولی دوست داشتنی برای ارز دیجیتال اتر و دیگر توکن‌های ERC-20 محسوب می‌شود. این کیف پول دیجیتال تحت وب است و می‌توان گفت که امنیت خوبی دارد. با‌این‌حال کاربران نیز باید در حفظ امنیت و کلید‌های خصوصی خود دقت کنند. این کیف پول را نیز می‌توان به همراه مای اتر ولت استفاده کرد که می‌توان گفت به نوعی مکمل می‌شوند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.