stablecoin

استیبل کوین چیست؟

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال با ساختاری کاملاً متفاوت نسبت به همتایان خود مانند بیت کوین و اتریوم،‌ در بازار وجود دارد. روند رشد و سیر صعودی ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به‌طوری زیاد بوده که هر روز شاهد لانچ یکی از آن‌ها هستیم. اصلی‌ترین تفاوت ارزهای رمزپایه با پول‌های فیات که رایج هر کشوری است را می‌توان نوسان بالای آن‌ها دانست. استیبل کوین‌ها اما همان‌طور‌ی که از اسمشان نیز پیداست قرار است این نوسان را به حداقل خود رسانده و خیال علاقمندان را از این بابت راحت نمایند. در این مقاله بیشتر با استیبل کوین‌ها و  مزایا و معایب‌شان آشنا خواهیم شد.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین یک نوع جدید از ارزهای رمزپایه است که تلاش می‌کند ثبات قیمت را ارائه دهد، این ارزها توسط دارایی‌های فیات‌(دلار، یورو و …) پشتیبانی می‌شوند. استیبل کوین‌هابا تلاش برای ارائه بهترین‌ها در هر دو جهان (ارهای فیات و ارزهای دیجیتال) مورد توجه قرار گرفته‌اند،‌ پردازش فوری و امنیت یا حریم خصوصی پرداخت ارزهای دیجیتال  و ارزیابی‌های پایدار بدون نوسان ارزهای فیات از ویژگی‌های محبوب این نوع از ارزهای دیجیتال هستند.

آلت کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت خود را با ثبات نگه‌داشته و سعی بر این دارند که با ارزهای فیاتی که پشتوانه‌ی آن‌ها هستند هم قیمت باشند. آلت کوین‌ها ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا قیمت کالایی مانند طلا وابسته باشند.

استیبل کوین‌ها ثبات قیمت خود را از طریق پشتیبان‌گیری یا از طریق مکانیسم‌های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات آن به دست می‌آورند.

درک استیبل کوین

در حالی که بیت کوین همچنان محبوب‌ترین ارز دیجیتال است ،‌ نوسانات بالایی که دارد برای برخی از افراد خوشایند واقع نمی‌شود، به عنوان مثال؛ قیمت بیت کوین در نوابر سال ۲۰۱۶  در کانال ۵ هزار  بوده که برابر با  ۵۹۵۰ دلار می‌شده اما در دسامبر سال ۲۰۱۷ به قیمت ۱۹ هزار و ۷۰۰ دلار رسیده و پس از آن با حدود دو سوم کاهش قیمت به سطح ۶۹۰۰ دلار در اوایل فوریه سال ۲۰۲۰رسید. حتی نوسانات قیمت روزانه‌ی آن نیز می‌تواند بسیار شدید باشد. به همین دلیل است که می‌گویند در ترید ارزهای دیجیتال ممکن است در ۱۰ دقیقه سود خوبی کرده یا ضررهای زیادی را متحمل شوید.

این نوع نوسانات کوتاه مدت باعث می‌شود بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محبوب برای استفاده روزمره توسط مردم نامناسب باشند. اساساً‌، یک ارز باید به عنوان واسطه مبادله‌ی پولی و حالت حفظ ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در طولانی مدت نسبتاً ثابت بماند. اگر فردا از قدرت خرید آن اطمینان نداشته باشند‌، کاربران از تصویب آن خودداری خواهند کرد.

در حالت ایده آل‌، یک استیبل کوین باید قدرت خرید خود را حفظ کرده و کمترین تورم ممکن را داشته باشد‌استیبل کوین‌ها نوسانات شدید دیگر ارزهای دیجیتال را نداشته و حاشیه‌ی امنی برای دارندگان خود ایجاد می‌نمایند.

دلایل ثبات قیمت استیبل کوین ها

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات‌، پشتیبانی آن‌ها و اقدامات به موقع بازار توسط نهادهایی مانند بانک‌های مرکزی است. از آن‌جا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی وابسته هستند‌، مانند ذخایر طلا یا فارکس که به عنوان وثیقه عمل می‌کنند‌، ارزیابی آن‌ها بدون نوسانات زیاد خواهد بود.

حتی در موارد خاص شدید که ارزیابی‌های ارز فیات ممکن است به شدت نوسان داشته باشند‌، مقامات کنترل کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد عمل می‌شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می‌کنند. بخش عمده‌ای از ارزهای رمزپایه فاقد هر دو ویژگی اصلی هستند، ارزهای دیجیتال معمولی مانند بیت کوین یا اتریوم توسط هیچ نهاد، موسسه یا بانکی کنترل نمی‌شوند و  هیچ پشتیبانی نیز ندارند درواقع عملکرد عرضه و تقاضای استیبل کوین‌ها کنترل شده است.

استیبل کوین‌هاسعی دارند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای رمزپایه را برطرف کند. سه دسته پول پایدار وجود دارد که همه مکانیسم کارشان با یکدیگر برابر است.

استیبل کوین ‌ها با پشتیبانی ارزهای فیات

سکه‌های ثابت با پشتیبانی ارزهای فیات مانند دلار آمریکا به عنوان پشتیبانی برای صدور تعداد مناسب سکه‌های رمزپایه عمل می‌‌کنند. اشکال دیگر پشتیبانی می‌تواند شامل فلزات گرانب‌ها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد‌، اما بیشتر استیبل کوین‌ها با پشتیبانی ارزهای فیات امروزی مانند دلار استفاده می‌کنند.

این ذخایر توسط متولیان مستقل نگهداری می‌شوند و به طور منظم از نظر پیروی از رعایت موارد لازم کنترل می‌شوند. Tether (USDT) و TrueUSD سکه‌های رمزنگاری مشهوری هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند و سپرده‌های دلاری آنها را پشتیبانی می‌کند.

استیبل کوین ‌ها با پشتیبانی ارزهای دیجیتال

ارزهای رمزپایه دیگر با پشتیبانی ارزهای دیجیتال نوعی دیگر از استیبل کوین‌ها هستند،‌ از آن‌جا ییکه ارزهای دیجیتال نیز ممکن است مستعد نوسانات زیادی باشد‌، تعداد زیادی ارزدیجیتال را پشتیبان یک استیبل کوین می‌کنند تا نوسانات نتواند قیمت آن‌ها را تغییر دهد.

به عنوان مثال ، اتر به ارزش ۲۰۰۰ دلار می‌تواند به عنوان ذخیره صدور ۱۰۰۰ دلار استیبل کوین با پشتیبانی از رمزنگاری که حداکثر ۵۰٪ نوسانات ارزی ذخیره (اتر) را در خود جای می‌دهد ، ذخیره شود. ممیزی‌های مکرر و نظارت بیشتر بر ثبات قیمت استیبل کوین‌ها می‌افزاید.

استیبل کوین‌ های بدون پشتیبانی

استیبل کوین‌ های بدون پشتیبانی از هیچ دارایی استفاده نمی‌کنند اما شامل مکانیزم کار  می‌شوند مانند بانک مرکزی که برای حفظ قیمت ثابت ارزهای فیات تلاش می‌کند. به عنوان مثال‌، بازاریابی وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه‌ی توکن بر اساس نیاز استفاده می‌کند.

آیا ممکن است ارزش ستیبل کوین‌ ها بیشتر یا کمتر شود؟

بله همچین امکانی وجود دارد، ارزش استیبل کوین‌ها با توجه به پشتیبان‌هایی که دارند بالا و پایین می‌شوند. مانند همین موضوعی که برای ما ایرانیان پیش آمد تتر به عنوان یک استیبل کوین محبوب دچار افزایش قیمت شد زیرا قیمت دلار آمریکا برای ایرانیان افزایش یافت، پس اگر استیبل کوینی وجود داشته باشد که ارزی که آن را پشتیبانی می‌کند طلا باشد و اگر قیمت طلا افزایش یابد قیمت استیبل کوین وابسته به طلا افزایش یافت و اگر کاهش یابد قیمت استیبل کوین وابسته به آن کاهش خواهد یافت.

سخن پایانی

هر کدام از استیبل کوین‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و هیچکدام بی‌عیب  و نقص نیستند. با این وجود، ارزش و ثباتی که برای افراد و کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورند؛ می‌تواند تحول‌ آفرین باشد. استیبل کوین‌ها قطعا یکی از انواع ارزهای دیجیتال در بین عموم خواهند بود زیرا می‌توانند خواسته‌های افراد محتاط را در دنیای ارزهای دیجیتال به انجام برسانند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.