ارز دیجیتالتترمفاهیم پایه

استیبل کوین چیست؟

​​ استیبل کوین‌ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که هدف آن دنبال کردن قیمت یک دارایی مانند ارزهای فیات از قبیل دلار و یورو یا سایر دارایی های ملموس سنتی است. هدف آنها ایجاد ثبات و اعتماد در بازار است. استیبل کوین‌ها در طول سال‌ها توانسته‌اند خود را به‌عنوان یک ستون اصلی صنعت رمز ارز معرفی کنند، بنابراین بیایید با هم ریزه کاری‌ها و همچنین رویکردهای مختلف استیبل کوین‌ها را مرور کنیم.

اما قبل از آن بدانید که آنها ۸۰٪ از کل حجم تراکنش ها را در معاملات نقطه ای تشکیل می‌دهند. ارز دیجیتالی که بیشترین حجم را در بازار ایجاد می کند، تتر (USDT) که با فاصله زیادی پیش می‌رود. این نشان دهنده موفقیت و وزن این نوع ارزهای دیجیتال در صنعت است.

شما در آکادمی توایکس می‌توانید از جدیدترین مقالات و اخبار روز دنیا مطلع شوید.

 استیبل کوین چیست؟

یکی از بزرگترین موانع پذیرش ارزهای دیجیتال همیشه دغدغه بزرگ این بازار بوده است. اینجاست که استیبل کوین ها وارد می شوند. استیبل کوین یا در زبان فارسی ارز پایدار، نوعی رمز ارز است که سعی در ایجاد ثبات در این بازار بسیار پرنوسان دارد. این مزیت‌های یک ارز دیجیتال را با ثبات قیمت ارزهای سنتی فیات ترکیب می‌کند.

این کار را با پیروی از یک دارایی مالی سنتی انجام می‌دهد. در اکثر موارد، این دارایی یک ارز امانی، مثل دلار است، اما برخی از آنها وجود دارند که روند یورو، ین ژاپن یا حتی پوند استرلینگ را دنبال می‌کنند. همچنین می‌تواند قیمت دارایی‌های ملموس مختلف مانند طلا، نفت یا حتی یک سبد املاک را دنبال کند.

استیبل کوین‌های زیادی وجود دارد و می‌توان آنها را به سه دسته اصلی طبقه بندی کرد که در این مقاله به تفصیل توضیح داده خواهد شد:

 • استیبل کوین‌های متمرکز (خارج از زنجیره)؛

 • استیبل کوین های غیرمتمرکز که توسط ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند (در زنجیره).

 • استیبل کوین های غیرمتمرکز الگوریتمی.

قرار است ارزش یک استیبل کوین به طور مداوم برابر با دارایی مورد حمایت آن باقی بماند. مثلا یک استیبل کوین که قیمت دلار را دنبال می‌کند، باید همیشه ۱ دلار ارزش داشته باشد، صرف نظر از ارزش بیت کوین یا وضعیت کل بازار.

 معروف ترین استیبل کوین ها کدامند؟

بسیاری از استیبل کوین‌ها به ملزومات اکوسیستم ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌اند و جایگاه‌هایی را در طبقه‌بندی دارایی‌های رمزنگاری با بیشترین سرمایه اشغال می‌کنند.

 • Tether
 • Dai
 • Frax
 • Pax Dollar
 • TrueUSD 

از جمله مهم‌ترین استیبل‌کوین‌ها هستند.

 چرا استیبل کوین‌ها ایجاد شدند؟

همانطور که می‌دانید، در ابتدا برای داشتن ارز دیجیتال، ابتدا باید بیت کوین یا اتریوم را از سایت‌هایی مانند کوین بیس دریافت می‌کردید. سپس لازم بود این ارزهای دیجیتال به صرافی هایی مانند Binance منتقل شوند.

‌زمانی که می‌خواستید سود خود را بازیابی کنید (اگر دارید)، باید آن ارزهای دیجیتال را دوباره به BTC تبدیل می‌کردید تا در نهایت بتوانید سود ارز فیات را در حساب بانکی خود تضمین کنید.

این روند بسیار خسته کننده بود، زیرا شامل چندین معامله و واسطه می‌شد، آن هم با همه هزینه‌هایی که با چنین اقداماتی همراه است.

صنعت ارزهای دیجیتال قبل از ظهور اولین استیبل کوین در سال ۲۰۱۴، تتر (USDT) به این شکل بود. به تدریج، سایر استیبل کوین‌ها در بازار ظاهر شدند و صرافی‌ها رمز ارزهای بیشتری از جمله استیبل کوین‌ها را فهرست کردند، در حالی که تقاضا برای این افزایش‌های اخیر را مشاهده می‌کردند.

از آن زمان، همه صرافی‌ها حداقل یک استیبل کوین دارند که می تواند نقش پول (فیات) را ایفا کند. بنابراین، اگر می خواهید مقداری از پول خود را به دلار داشته باشید، می‌توانید یک استیبل کوین بخرید که همیشه دست کم روی کاغذ ۱ دلار ارزش دارد.

به لطف این سیستم، هیچ انتقال پر زحمت و پرهزینه ای بین صرافی‌ها وجود ندارد. شما می‌توانید بخشی از ارز دیجیتال خود را به صورت فوری و ارزان به دارایی تبدیل کنید که “همیشه” ارزش ثابتی در رابطه با دلار داشته باشد.

 با استیبل کوین به طور دقیق تر چه کاری می توان انجام داد؟

 • فرار از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال؛
 • از فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌موقع استفاده مستقیم؛
 • امکان انتقال دارایی ها به هر نقطه از جهان، بدون از دست دادن ارزش، سریع و کم هزینه، بدون داشتن حساب بانکی؛
 • این یکی از سرپل‌های اصلی ورود به دنیای مالی غیرمتمرکز (DeFi) است؛
 • با گذاشتن آن علاقه ایجاد کنید، زیرا اکثر پلتفرم‌های DeFi بازدهی بالاتری نسبت به بانک‌ها ارائه می‌کنند.

انواع مختلف استیبل کوین‌ها

بسیاری از ارزهای رمزپایه وجود دارند که ادعا می‌کنند کوین پایدار هستند. با این حال، با توجه به سرمایه‌گذاری برخی از آنها، می‌توانیم تعدادی از آنها را که عمدتاً در سه دسته طبقه‌بندی می‌کنیم، با انواع مختلفی از استیبل کوین‌ها در رویکردهایشان حفظ کنیم که در اینجا به تفصیل توضیح خواهیم داد.

استیبل کوین های متمرکز (Off chain)

این نوع استیبل کوین همیشه استاندارد صنعت بوده است. چون این‌ها استیبل کوین‌هایی هستند که ارزش توکن آن‌ها توسط دارایی‌های خارج از زنجیره وثیقه می‌شود، خواه توسط ذخایر دلاری شرکت منتشرکننده، اوراق قرضه یا اوراق خزانه. یعنی برای ۱ توکن یک استیبل کوین متمرکز، شرکت صادرکننده قرار است معادل آن را در فیات نگه دارد. این بیشتر دلار خواهد بود که ما در مورد آن صحبت نمی‌کنیم زیرا اکثر استیبل کوین ها از قیمت دلار پیروی می‌کنند. ثبات و ارزش این استیبل کوین ها با نرخ ۱ توکن برای ۱ دلار تضمین می شود، توکن‌ها بدهی‌ها و دلارها دارایی ها هستند.

عرضه در گردش استیبل کوین‌های متمرکز از طریق مکانیسم ضرابخانه (ضرابخانه) و بازخرید کار می‌کند. برای ایجاد یک توکن جدید، معادل دلار به صورت تئوری در بانک سپرده می شود تا ارزش آن تضمین شود. برعکس، سوزاندن توکن زمانی انجام می‌شود که فرد معادل آن را به دلار از حساب بانکی بازیابی کند.

این ارزهای فیات سپس توسط شرکت پشت استیبل کوین متمرکز برای ایجاد سود و پوشش هزینه‌های لازم برای راه اندازی استیبل کوین و همچنین برای ایجاد سود استفاده می‌شوند. نکته اضافی اینکه این استیبل کوین‌ها همگی توسط دلار پشتیبانی می‌شوند. با مراجعه به سایت‌های آنها می‌توان گزارش‌های (معمولا ماهانه) ذخایری که دارند را پیگیری کرد.

 نقاط قوت

 • این اولین مدل از استیبل کوین است که در بازار معرفی شده است که از مزیت اولین حرکت دهنده بهره می برد.
 • طراحی ناهموار اثبات شده؛
 • با حمایت خود دارایی ها نسبتاً پایدار و با حمایت دولت ها.
 • درک نسبتاً ساده است.

 نقاط ضعف

 • هزینه های انتخاب شده برای مطابقت با مقررات مالی؛
 • آنها به دلیل ماهیت متمرکز خود به سانسور حساس هستند، هدف آسانی برای تنظیم کننده های مالی هستند.
 • عدم شفافیت در مورد ذخایر، به ویژه از نظر ترکیب دارایی های اساسی؛
 • هزینه های مربوط به حسابرسی؛
 • اعتماد قوی از طرف کاربر در یک نهاد خصوصی متمرکز مورد نیاز است که با ماهیت ارزهای دیجیتال در تضاد است.
 • در اینجا برخی از با ارزش‌ترین استیبل کوین‌های متمرکز در بازار به تفصیل آورده شده است.

تتر (USDT)

این استیبل کوین اولین استیبل کوینی است که در بازار معرفی شد و امروزه بیشترین استفاده را دارد، به عبارت دیگر بیشترین حجم تراکنش را در بازار ایجاد می‌کند. این استیبل کوین که در اکثر صرافی‌ها موجود است، توسط Tether Limited که شرکتی تحت کنترل صاحبان صرافی Bitfinex است، پشتیبانی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر در مورد تتر و انواع شبکه های انتقال تتر می توانید به این مقاله در توایکس مراجعه کنید.

USDC

کنسرسیوم مرکز، که توسط Coinbase و Circle تأسیس شده است، پشت این استیبل کوین متمرکز قرار دارد. USDC به ویژه استیبل کوین غالب در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، از نظر ارزش کل قفل شده (TVL) است.

Binance USD -BUSD

این استیبل کوین توسط Binance و Paxos تاسیس شده است. این مورد توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) هم به تایید رسیده، که واقعا مزیتی است. Paxos حامی اصلی آن است، به این معنی که شرکت مراقبت از تضمین ارزش BUSD با ذخایر دلاری و اوراق قرضه خزانه را بر عهده دارد.

دای (DAI)

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) به نام MakerDAO این استیبل کوین را اداره می‌کند. DAI به طور کامل توسط ارزهای دیجیتال دیگر مانند USDC )57٪)، اتر (۱۹٪)، بیت کوین پیچیده (۶٪) و بسیاری دیگر  پشتیبانی می‌شود

استیبل کوین آف‌چین چطور سود می‌دهد؟

اصل تضمین ارزش در یک استیبل کوین متمرکز به خوبی کار می‌کند. همین یعنی امنیت و سوددهی.

در واقع، برای ضرب کردن یک توکن، اغلب لازم است که به عنوان وثیقه ارزشی بیشتر از معادل آن در یک ارز دیجیتال دیگر تخصیص داده شود. به این می‌گویند وثیقه بیش از حد. این به منظور محافظت از ارزش استیبل کوین در جبران کاهش ناگهانی دارایی‌ها توسط تعداد معدودی روند‌های کاهشی که تضمینش می‌‌کند اتفاقی رخ ندهد، زیرا ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان‌تر از ارزهای فیات هستند.

 استیبل کوین‌های غیرمتمرکز الگوریتمی

‌استیبل کوین غیرمتمرکز الگوریتمی از مکانیسم‌های پیچیده و بسیار خفن با دستکاری عرضه در گردش برای دستیابی به ثبات استفاده می‌کند. این نوع مانند دو نوع استیبل کوین دیگر توسط دارایی‌های غیرمنقول به دنیای دیجیتال پشتیبانی نمی شود. این یک تفاوت اساسی است و به همین دلیل است که ایجاد یک کوین قابل اعتماد بسیار پیچیده است.

به طور مشخص، پروتکل یک استیبل کوین الگوریتمی به عنوان یک بانک مرکزی عمل می‌کند، زیرا عرضه در گردش را با انتشار توکن ها در بازار یا بازخرید آنها برای سوزاندن آنها افزایش یا کاهش می‌دهد.

این اقدامات کاهش و سوزاندن توسط قوانینی که قبلاً در قراردادهای هوشمند نوشته شده بودند تعریف می‌شوند که می‌توانند در هر زمان حسابرسی شوند زیرا اوپن سورس هستند. به طور کلی، این قوانین تنها توسط حاکمیت و از طریق رای شرکت کنندگان شبکه قابل تغییر است. این باعث می‌شود که آن غیرمتمرکزترین نوع استیبل کوین موجود باشد.

به طور معمول، یک استیبل کوین الگوریتمی ساختاری با سیستم دو ارز دیجیتال دارد. یکی نرخ مبادله دلار (استیبل کوین) را حفظ می‌کند و دیگری برای جذب نوسانات بازار استفاده می‌شود. Torn معروف ترین از این نوع استیبل کوین است.

نقاط قوت

  شفافیت کامل از آنجایی که می توان به صورت بلادرنگ به تمامی عملیات در دفتر کل بلاک چین و همچنین ارزش دارایی هایی که قیمت استیبل کوین را تضمین یا تثبیت می کند، مراجعه کرد.

  به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن که هماهنگی بسیار بیشتری با فلسفه اصلی ارزهای دیجیتال دارد، در برابر سانسور بسیار مقاوم تر است.

  نیازی به اعتماد به یک نهاد خصوصی متمرکز نیست.

نقاط ضعف

  خطر افزایش بی‌ثباتی، زیرا استیبل کوین‌های غیرمتمرکز معمولاً توسط خود ارزهای دیجیتال پشتیبانی یا تثبیت می‌شوند که ممکن است در معرض نوسانات بالایی باشند.

  راه اندازی بسیار پیچیده است و برای عملکرد کامل نیاز به پذیرش بالایی دارد، بیشتر برای استیبل کوین های الگوریتمی.

  فن آوری پیچیده تر، بنابراین جذب برای اکثر نوپایان، به ویژه برای استیبل کوین های الگوریتمی، پیچیده است.

  استیبل کوین‌های الگوریتمی ریسک قابل توجهی برای سرمایه گذاران به همراه دارند، زیرا تاریخ به ما نشان داده است که بسیاری از آنها مانند IRON و UST Terra شکست خورده‌اند.

 کلام آخر

ما به شما درباره استیبل‌کوین تقریبا تمامی اطلاعات مورد نیاز را گفتیم. همانطور که دیدیم، استیبل کوین‌ها مزایای زیادی در صنعت ارزهای دیجیتال دارند. بدیهی‌ترین امر استفاده از آن به عنوان یک پناهگاه امن ذخیره ارزش است. این به شما بستگی دارد که بخواهید سرمایه‌ خود را روی کدام رمز ارز شرط‌بندی کنید. ما در صرافی ارز دیجیتال توایکس فضای امن و با ثباتی را فراهم آوردیم که شما بتوانید با حداکثر توان و تلاش شخصی خود هر روز سود بیشتری کسب کنید. مزیت‌های بدون رقیب صرافی توایکس این امر را ممکن کرده است. همین حالا یک حساب کاربری بسازید و به دوستانتان هم ما را معرفی کنید.

سوالات متداول

یک تفاوت کوچک در مورد رمز ارزهای بانک مرکزی (MNBC) که نباید با استیبل کوین اشتباه گرفته شود، هست که در واقع، اگرچه آنها به طور بالقوه از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، MNBC ها تنها نسخه‌های دیجیتالی ارزهای فیات هستند که توسط دارایی‌های ذخیره کشورها پشتیبانی می‌شوند و به طور کامل توسط بانک‌های مرکزی تنظیم و کنترل می‌شوند.

در نقطه‌ای قیمت LUNA سقوط می‌کند، سرمایه گذاران می‌ترسند و UST خود را به طور انبوه می‌فروشند و این فشار نزولی قوی بر روی استیبل کوین ایجاد می‌کند. قیمت UST کاهش می‌یابد، اما مکانیسم داوری به دلیل کاهش شدید قیمت LUNA که به طور موازی اتفاق می‌افتد، دیگر کار نمی‌کند.

سپس یک دور باطل شکل می‌گیرد: عرضه در گردش LUNA به افزایش خود ادامه می‌دهد، که سقوط آن را بیشتر تسریع می‌کند، و UST با وجود تلاش‌های گارد بنیاد لونا برای پس‌انداز با استفاده از ذخایرش، هرگز موفق نخواهد شد پیوند خود را با دلار بازگرداند.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا