ALT Coinآلت کوین

مروری جامع و کامل بر آلت کوین‌ها

بیت کوین با تمام تحولاتی که با خود به همراه آورد بدون مشکل و ایراد نبود. از طرفی هم مانند یک هواپیما در آسمان در حال حرکت بود و امکان نشاندن و رفع ایرادات آن به راحتی وجود نداشت. از طرف دیگر بیت کوین منبع باز بود و هر شخصی می توانست کد های آن را ببیند. همین مسائل باعث شد که به جای این که تمام تمرکز بر روی اصلاح بیت کوین باشد، تلاش ها برای ایجاد شبکه ها و توکن های جدید آغاز شود و این شروع به کار آلت کوین ها یا همان کوین های جایگزین بود. در این مقاله از آکادمی توایکس با ما همراه باشید.

آشنایی با آلت کوین‌ها: رمز ارزهای جایگزین بیت کوین

فراتر از بیت‌کوین (BTC) که به ظاهر فراگیرترین رمز ارز است، بسیاری توکن و رمز ارز دیگر وجود دارد که برای جلوگیری از اشتباه نشدن با بیت‌کوین به آن‌ها آلت‌کوین (Altcoin) گفته می‌شود (یعنی رمز ارزهایی غیر از بیت‌کوین). ارزهای دیجیتال جایگزین، دارای ویژگی‌های مشترک با بیت کوین هستند اما هر کدام از این آلت کوین‌ها به روش‌های خاص خود منحصر به فرد هستند و می‌توانند شما را شگفت‌زده کنند.

  اگر مایل هستید راجع به بیت کوین بیشتر بدانید مقاله بیت کوین چیست؟ را مطالعه کنید.

برخی آلت کوین‌ها از یک الگوریتم اجماع مجزا برای تولید بلوک‌ها یا اعتبار سنجی تراکنش‌ها استفاده می کنند؛ برخی دیگر با ارائه عملکردهای بیشتر یا جدید خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند که به ثبات اقتصادی بیشتر منجر می‌شوند.

 راجع به قراردادهای هوشمند در مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ بیشتر بخوانید.

تا ژوئن ۲۰۲۳ بیش از ۲۵۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد. آلت کوین ها تقریباً ۶۰ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده اند؛ از آنجایی که آنها بر پایه بیت کوین هستند، تغییرات قیمت آلت کوین تمایل به پیروی از روند بیت کوین دارد.

از سوی دیگر، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که بلوغ اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و ایجاد بازارهای جدید برای این ارزهای دیجیتال، باعث می‌شود وابستگی‌شان به بیت‌کوین کاهش پیدا کند.

ضرورت استفاده از آلت‌کوین‌ها

آلت‌کوین‌ها یک راه عالی برای سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال هستند که می‌خواهند دارایی‌های خود را متنوع کنند؛ در حالی که تعداد کمی مانند اتریوم(ETH) شناخته شده اند. 

مقاله  اتریوم و قرارداد های هوشمند را در آکادمی توایکس مطالعه کنید.

ظهور آلت‌کوین‌ها و امکان تغییر ارزهای دیجیتال در امور مالی مدرن، دو روی یک سکه هستند. با این حال قبل از سرمایه گذاری در آنها، سرمایه گذاران باید تحقیقات خود را انجام دهند. خطرات مرتبط با سرمایه گذاری آلت کوین با خطراتی که سرمایه گذاری بیت کوین با آن مواجه است قابل مقایسه نیست.

تاریخچه آلت‌کوین‌ها

اولین آلت کوین تنها دوسال بعد از تولد بیت‌کوین ایجاد شد. سپس نرخ ورود آلت کوین ها به بازار از سال ۲۰۱۳- ۲۰۱۴ شروع به افزایش کرد و تا‌کنون به رشد خود ادامه داده است. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال جدید به پلتفرم‌های خرید و‌ فروش معرفی شده که بررسی و مطالعه همه آنها را غیرممکن کرده است.

در مجموع  بیت کوین هنوز هم به عنوان اولین ارز دیجیتال شناخته می شود و پس از آن ریپل (XRP) و اتریوم (ETH) قرار دارند.

معماری بنیادی بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها قابل مقایسه است. در نتیجه آنها کد منبع را به اشتراک می گذارند و به عنوان سیستم های همتا به همتا یا به عنوان رایانه های بزرگی که قادر به پردازش مقادیر زیادی از تراکنش ها و داده‌ها به طور همزمان هستند، عمل می‌کنند. در موقعیت‌های دیگر، آلت‌کوین‌ها تلاش می‌کنند تا با ارائه یک روش تجارت الکترونیک ارزان‌تر به بیت‌کوین بعدی تبدیل شوند.

انواع مختلف آلتکوین‌ها

آلت کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که از الگوریتم‌ها و پروتکل‌های مختلفی برای حل مشکلات خاص استفاده می‌کنند. فناوری‌های آلت‌کوین از ساده تا پیشرفته و همچنین چندین عملکرد و روش‌های اجماع را شامل می‌شوند. خلاصه‌ای کوتاه از برخی مدل‌های مهم در اینجا اشاره شده است:

۱- مبتنی بر استخراج (Mining-Based)

رمزارزهای مبتنی بر ماینینگ با استفاده از فرآیندی به نام «ماینینگ» شکل می‌گیرند. اکثر ارزهای مبتنی بر استخراج به اثبات کار متکی هستند که با حل مشکلات پیچیده پول جدیدی ایجاد می کند. Zcash (ZEC)، Monero (XMR) و Litecoin (LTC) نمونه‌هایی از ارزهای مبتنی بر استخراج هستند.

  درباره‌ی استخراج و ماینیگ مقاله استخراج بیت کوین چیست؟ را مطالعه کنید.

۲- استیبل کوین (Stablecoins)

از زمان پیدایش بیت کوین، تجارت و استفاده از ارزهای دیجیتال با نوسانات مواجه بوده است. هدف استیبل‌کوین‌ها کاهش نوسانات کلی با پیوند دادن ارزش خود به سبدی از کالاها، از جمله فلزات گرانبها، ارزهای فیات یا سایر ارزهای دیجیتال است. اگر ارز شکست بخورد یا با مشکلاتی روبرو شود، سبد به عنوان پشتیبان عمل می‌کند. نوسانات قیمت برای استیبل کوین ها به محدوده خاصی محدود می‌شود.

برای مثال تتر یکی از بهترینِ های این بخش محسوب می‌شود که همیشه ارزشش را در نسبتی بسیار فشرده و نزدیک با دلار آمریکا حفظ می‌کند. این استیبل‌کوین بدون رقیب تقریبا ۸۰ درصد از معاملات امروز بازار رمز‌ ارز را به خودش اختصاص داده چون شاید درحال حاضر بهترین روش پرداخت در کمترین زمان و با کمترین کارمزد ممکن محسوب می‌شود.

  برای آشنایی بیشتر با استیبل کوین ها مقاله استیبل کوین چیست؟ را مطالعه کنید

۳- توکن‌های سهام‌گونه (Security Tokens)

توکن‌های سهام‌گونه دارایی‌هایی هستند که به صورت دیجیتالی ثبت می‌شوند و عملکردی مشابه با سهام معامله شده در بورس دارند. به زبان ساده تر، توکن‌های سهام‌گونه شبیه سهام معمولی هستند و در بسیاری از موارد، سهام یا سود سهام را به سرمایه گذاران ارائه می‌کنند. چشم‌انداز افزایش قیمت برای این سهم‌ها یک انگیزه حیاتی برای سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در آنها است. توکن‌های سهام‌گونه معمولاً از طریق عرضه اولیه (ICO) در دسترس هستند.

۴- میم کوین (Memecoins)

میم‌کوین‌ها برای تقلید از ارزهای دیجیتال دیگر طراحی شده‌اند و به این دلیل نام‌گذاری شده‌اند که به شوخی یا تفسیری مضحک از ارزهای دیجیتالی معروف وابسته هستند. آنها معمولاً به سرعت رشد می‌یابند و اغلب توسط سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی برجسته و تأثیرگذاران ارزهای دیجیتال که به دنبال سودهای سریع هستند، پشتیبانی می‌شوند

از مطرح ترین توکن های این بخش می توان به دوج کوین (DOGE)، شیبا اینو (SHIB) و پپه (PEPE) نام برد.

۵- توکن‌های کاربردی (Utility Tokens)

توکن‌های کاربردی نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که در یک شبکه وجود دارند. آنها ممکن است برای پرداخت های درون شبکه، استفاده از خدمات ، واریز هزینه‌های شبکه و بازخرید پاداش استفاده شوند. توکن‌های کاربردی بر خلاف توکن های سهامی، سود سهام را تقسیم نمی‌کنند. فایل کوین (Fil) نمونه‌ای از توکن ابزاری است که برای خرید فضای ذخیره سازی در شبکه استفاده می‌شود.

آیا فقط تعداد محدودی از آلت کوین ها باقی می‌مانند؟

این که بازارهای آلتکوین در وضعیت فعلی خود به یک ارز دیجیتال واحد تبدیل شوند، غیرمحتمل است. با این حال، احتمالاً اکثریت بیش از ۱۸۰۰ آلتکوین لیست شده در صرافی های ارز دیجیتالی از بین می‌روند. بازار آلت‌کوین‌ها حول چند ارز دیجیتال با چند توکن کاربردی و از این دست متمرکز خواهد شد که بر بازارها تسلط پیدا خواهند کرد.

مشکلات آلت‌کوین‌ها

خطراتی برای سرمایه گذاری بر روی آلت کوین وجود دارد که کمترین آن فقدان مقررات است. بازارهای ارزهای دیجیتال بدون شک در بلوغ توسعه خواهند یافت و منجر به تخصص و سرمایه بیشتر در این بخش می شود که به توسعه قوانین و کاهش نوسانات کمک می‌کند. چیزی که در حال حاضر خیلی پررنگ نیست.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی توکن‌ها و کوین‌های جایگزینِ رمز ارز اصلی بیت‌کوین پرداخته شد. روشن کردیم که این قبیل از ارزهای دیجیتالی به آلت‌کوین شهرت دارند. صرافی ارز دیجیتال توایکس یک سکوی مبادلات ایرانی خلاق و ویژه است. شما می‌توانید در کمترین زمان پول خود را به ریال تبدیل کنید و به حساب شخصی و بانکی خود واریز کنید. توایکس یک پلتفرم خلاق برای همه تریدرها از مبتدی تا پیشرفته محسوب می‌شود.

برای دادن رای کلید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا